Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 7. 2. 2012

Vysokoškoláci plánují další "týden odporu" • Autor: Karel Cudlín
Vysokoškoláci plánují další "týden odporu" • Autor: Karel Cudlín

08:00
Drábek bude vysvětlovat, ČSSD kritizovatDobré ráno, vážení čtenáři, dnes je úterý 7. února a svátek mají Veroniky. Mráz nepoleví, denní teploty se mají držet mezi -6 až -10 stupni Celsia a přidat by se mělo sněžení.Opoziční ČSSD svolala na dnešní odpoledne do senátu veřejné slyšení, na kterém se chystá pustit do vlády. Kritizovat bude především důchodovou reformu, proti které sebrala petici s více  než 90 tisíci podpisy. ČSSD pozvala na schůzku do senátu Petra Nečase spolu s ministry financí, zdravotnictví a sociálních věcí. Vrcholem schůzky má být výzva k vládní demisi.Ministr práce a sociálních věcí Drábek pak bude mít zřejmě perný den, neboť se chystá zveřejnit informace o stavu systému vyplácení sociálních dávek. Pro ten je již několik týdnů kritizován především pracovníky úřadů práce. Podle nich systém nefunguje a je zdlouhavý. Kvůli nespokojenosti s novým způsobem vyplácení sociálních dávek požadovali zaměstnanci úřadů práce odvolání ministra Drábka. Ten neodstoupil, odvolal však šéfa odboru informatiky ministerstva, výkonnou ředitelku a personál úřadu práce.A na závěr ještě jedna gratulace do vlastních řad. Jak psala již včera odpoledne kolegyně Kateřina Mázdrová, novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky obdržel náš kolega Jaroslav Spurný spolu s Radkou Kvačkovou z Lidových novin a Janem Bednářem z Českého rozhlasu 6. Všem oceněným novinářům DJka graguluje a posílá první ranní písničku. Jardovi pak speciálně Toma Waitse.

08:50
V Homsu se dále bojuje, Lavrov míří na schůzku s AsademV syrském městě Homsu byly znovuobnoveny boje, již třetí den útočí vládní jednotky na odpůrce režimu Bášára Asada a především na civilisty. Podle svědectví, která se z těchto míst podařilo vynést, jsou v ulicích tanky ostřelující domy a vojáci střílející na všechno, co se pohne. Během posledních tří dnů zahynulo v Homsu více než 300 lidí. Syřané mají pocit, že na ně celý svět zapomněl.Mezinárodní společenství se však snaží vyhnout vojenskému útoku. Podle slov amerického prezidenta Baracka Obamy není situace v Sýrii vhodná na vojenský útok tak, jako tomu bylo třeba v Libyi. USA včera v zemi uzavřely své velvyslanectví, jejich zájmy bude prý v Sýrii hájit Polsko. Do Sýrii dnes míří ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který se má sejít s Bašárem Asadem a předat mu poselství ruského prezidenta Medveděva. Co je obsahem poselství, nechtěl Lavrov prozradit.Rusko (spolu s Čínou) zablokovalo v sobotu mezinárodní rezoluci OSN proti Sýrii s tím, že reakce západních států na situaci v Sýrii je zbytečně hysterická. Lavrov prý bude hledat cestu ke stabilizaci země s důrazem na demokratické přeměny. Jakým způsobem toho však chce Rusko dosáhnout, není zcela jasné, neboť Asadův režim dosud odmítl jakékoli podobné pokusy ať už ze strany ostatních arabských států či Turecka.

09:40
Jedna jízdenka na různé vlakyMinisterstvo dopravy připravuje dohodu, která by cestujícím usnadnila cestování vlakem. Před podpisem je totiž smlouva, podle které by si dopravní společnosti vzájemně uznávaly jízdenky na vlakových tratích. Dohoda zatím není podsaná, ale dopravci s ní souhlasí. Proti nejsou ani České dráhy ani například společnost RegioJet. Zúčastněným firmám by pak jízdné rozdělovalo účetní středisko fungující pod ministerstvem dopravy.Dohoda by se však v první fázi nevztahovala na trať Praha-Ostrava, kde právě nyní panuje ostrý konkurenční boj o cestující právě mezi společnostmi RegioJet a České dráhy.Společnost RegiioJet se chce také ucházet o dopravní obslužnost na trati Praha-Děčín, na kterou ministerstvo dopravy právě připravuje výběrové řízení.Všem vlakovým cestujícím písnička, a těm, které dnes na trati zdržely mráz a sníh zvlášť.

10:53
Dva miliony korun za kopanec do zadkuDva miliony korun chce za nakopnutí do zadku bývalý policista Tomáš Čermák po Petru Slunéčkovi. Ten ho nakopl před šesti lety při demonstraci proti pravicovému extremismu, když se policista Čermák snažil zatknout Slunéčkovu kamarádku Kateřinu Jacques. Tehdy na ni použil hrubé násilí včetně mlácení pendrekem. Slunéčko se ji snažil chránit, a proto policistu nakopl. Za to si již odpracoval 220 hodin veřejných prací. Naopak bývalý policista si neodpracoval nic, dokonce ani nebyl odsouzen, přestože na něj byla původně podáno trestní oznámení ve třech bodech - překročení pravomoci veřejného činitele, omezování osobní svobody a ublížení na zdraví. Soudy dvou instancí ho však uznaly zcela nevinným. Tomáš Čermák, který po odchodu od policie pracuje jako poslíček na ministerstvu vnitra, požaduje dva miliony korun za trvalé zdravotní následky, které mu kopanec prý způsobil. 

11:52
Obce protestují proti těžbě břidličného plynuObce na Náchodsku a Trutnovsku už sbírají petice proti možné těžbě břidlicového plynu. O průzkum krajiny už zde usiluje americko-australská společnost BasGas Energia Czech. Místní lidé a obce však s těžbou nesouhlasí. Obávají se především znečištění spodních vod a narušení chráněnné krajiné oblasti. Občanské sdružení Živá voda už připravilo i dopis, který mohou lidé zasílat ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi a v kterém požadují přešetření postupu ministerstva. Rovněž avizují, že jako vlastníci nemovitostí nedají s těžbou souhlas.O plánované těžbě plynu a břidličného plynu psal také kolega Tomáš Sacher v článku Chytit ten správný stream.

12:40
Ivane, gratulujeme!DJka se z dnešního vysílání Českého rozhlasu dozvěděla, že známý český muzikant a v posledních letech též estrádní bavič Ivan Mládek dnes slaví 70. narozeniny. Pro Ivana Mládka má DJka slabost již od dětství, a tak neodolá a přidává k obědu něco písniček - Nu, nu, nu a jednu zimní.

13:30
Vysokoškoláci plánují další „týden odporu“Pokud vláda schválí na konci února věcné záměry zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům, chystají studenti další vlnu protestů. Týden odporu by se tak uskutečnil od 27. února do 3. března. Protesty se chystají ve všech univerzitních městech, odehrát by se měly nejen v ulicích měst, ale i v divadlech a na vysokých školách. Studenti chtějí především upozornit na dopady zavedení školného ve Velké Británii, kde také školné rozpoutalo rozsáhlé protesty. Hlavní součástí týdne odporu by proto měly být přednášky, třeba i noční. Další díl by tvořily divadelní představení, studenti DAMU slibují kusy obsahově související s reformami vysokého školství. V Plzni, Brně a Hradci Králové se studenti na protesty teprve připravují.

14:20
Dobeš bude jednat o zmírnění návrhu školného na VŠA ještě jedna ke školství: Věci veřejné pověřily svého ministra školství Josefa Dobeše k jednání o zmírnění návrhu na zavedení školného s premiérem Nečasem a akademiky. Ministr Dobeš tento úkol přijal s podmínkou, že Věci veřejné prosadí udržení výše rozpočtu pro ministerstvo školství. Konkrétně se jedná o peníze pro regionální malotřídky.Ministerstvo navrhuje, aby školné nepřesáhlo deset tisíc korun za semestr. Jak by mělo konkrétně vypadat zmírnění návrhu se chystá strana představit dnes odpoledne na tiskové konferenci.

15:20
Systém funguje standardně, svěřil se DrábekJe naprosto jasné, že výplata a zpracování pokračují standardní způsobem, svěřil se ministr práce a sociálních věcí Drábek na dnešní tiskové konferenci. Podle něj pokračuje vyplácení finanční pomoci nezaměstnaným, postiženým a dalším lidem v nouzi normálním způsobem. Úředníci prý letos vyhověli 68 tisícům lidí žádajícím o příspěvěk na mobilitu pro postižené (celkem zanesli 184 tisíc žádostí) a zaevidovali 63 tisíc nových nezaměstnaných, z čehož vyřídili žádosti 42 tisíců. Drábek rovněž uvedl, že celý systém je dobře zabezpečen.Ministerstvo tak popírá kritiku IT zaměstnanců úřadů práce, kteří tvrdí, že systém jednak neobsahuje některé důležité aplikace a hlavně, že data do něj zanesených osob jsou nedostatečně chráněna.

16:20
ÚOOZ míní, že ACTA nedostatečně chrání soukromí jednotlivcůÚřad na ochranu osobních údajů rozhodl, že mezinárodní úmluva ACTA je nevyvážená v ochraně práv jednotlivců a nejasně vymezuje kompetence úřadů. ÚOOZ proto uvedl, že bude nadále sledovat, jak bude její úprava, zahrnutá do českého právního řádu, nakládat s osobními údaji občanů.Ke smlouvě se dnes odpoledne znovu zdrženlivě vyjádřili premiér Nečas i opoziční ČSSD. Obě strany zdůrazňují, že nebudou podporovat úmluvu, která zasahuje do soukromí občanů a porušuje jejich právo na svobodný přístup k informacím.Česko podepsalo dohodu spolu s dalšími 21 zeměmi EU. Dohoda však začne platit až ji ratifikuje parlament. Premiér Nečas již včera její projednávání pozastavil a vyžaduje důkladnější analýzu.

17:00
Ke konci mrazivého dneNa sklonku mrazivého odpoledne přidává DJka úžasného Bobbyho McFerrina, který se k nám letos chystá na Colors of Ostrava. Společně s Bjork tvoří pořádný tahák na letní festival. DJka děkuje za pozornost a přeje všem krásný, i když studený, večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].