Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Respekt DJ

DJ úterý 5. srpna 2014

Izraelský voják v tunelu Hamásu • Autor: Globe Media /  Reuters
Izraelský voják v tunelu Hamásu • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Podruhé v křesle Respekt DJeVážení čtenáři, již podruhé vás zdravím zpoza mixážního pultu v redakci Respektu. I tentokrát vás budu provázet informační krajinou českých i světových novinek já, Jakub Hein, stážista v karlínské redakci vydavatelství Economia.Dnes má svátek Kristián. Jméno vychází ze slova „christianos“, čili křesťan neboli zasvěcený Kristu. My se nyní však zasvětíme především do počasí, které nás dnes čeká. K ránu čekejte jasno až polojasno a místy mlhy. Později během dne bude většinou oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Teploty se budou pohybovat mezi 22 až 26 °C.Příjemné teploty snad využijí ti, kdo chtějí na podzim kandidovat do Senátu. Dnes mají totiž poslední šanci podat své přihlášky. S úderem čtvrté odpolední tato možnost vyprší. O obměně třetiny horní komory rozhodnou voliči 10. a 11. října ve 27 obvodech. Úterý je také posledním dnem, kdy mohou politické strany a uskupení odevzdat kandidátní listiny do komunálních voleb.Inu, vyhrát volby chtějí všichni. To věděl i Alice Cooper ve své písničce.

09:00
Gaza opět volně dýchá. Nikdo neví, na jak dlouhoV Gaze dnes v 7 hodin středoevropského času začalo platit třídenní příměří mezi hnutím Hamás a Izraelem. Po tři týdny trvajících střetech v rámci operace Ochranné ostří tak konečně nastává přestávka v bojích, které si již vyžádaly přes 1800 mrtvých na palestinské straně a 67 na izraelské.V pásmu Gazy již jednou platilo krátké humanitární příměří vyhlášené Izraelem v pondělí od devíti do šestnácti hodin. Obě strany se ale navzájem obviňují, že ho porušily. Současný klid zbraní vyjednal Egypt a obě strany konfliktu se zavázaly jej dodržet. V oblasti by už neměli být žádní izraelští vojáci. Izrael však uvedl, že v případě narušení příměří ze strany Hamásu je připraven se bránit.Důvodem vyhlášení příměří je fakt, že izraelská armáda údajně dokončila svou misi v pásmu Gazy a zničila všechny přeshraniční tunely. Celkem se jedná o 32 podzemních koridorů a desítky vstupů do nich. Palestinský vyjednavač Saíb Irikát včera pro stanici CNN řekl, že příměří je třeba udržet a prodloužit. Žádal také otevření přechodů v Izraeli, aby se do Gazy okamžitě dostala humanitární pomoc.Snad tak končí jedno z nejturbulentnějších období, které v poslední době Blízký východ prožíval. O tom, že ve válce je každý den ten nejdelší, zpívají i Iron Maiden ve své písničce.

10:00
Koho na Letné? Tajemná stránka slibuje pomník Gotta nebo JágraPražané by měli rozhodnout, čí socha stane na místě bývalého Stalinova pomníku na Letné, známého pod přezdívkou Fronta na maso. To slibuje stránka www.kohonaletne.cz. V hlasování na tomto webu mohou lidé vybírat mezi takovými „legendami“ české historie jako je Karel Gott, Jaromír Jágr či Jiřina Bohdalová.Oficiálně se tvářící počin je však zřejmě jen dílem prázdninové recese. Pražský magistrát se totiž od stránky distancuje. Anketu, která má rozhodnout, jak se ku příležitosti 100. výročí založení Československa v roce 2018 promění Letná, prý nezaložil.Ať je autorem hlasování kdokoli, dobře tak poukazuje na možnosti prostoru, který nabízí ještě další využití. Metronom pravidelně odbíjející nad Prahou je pouhou špičkou ledovce, pod níž se skrývají rozsáhlé nevyužité podzemní prostory skýtající značný potenciál. Návrhů, jak upravit jejich horní čast, je celá řada. Mezi ty pozoruhodné patří například tento.Letná rozhodně patří k zásadním orientačním bodům na pražském panoramatu. Díky ní se v metropoli nezamotáte, i když nepatříte mezi „Pražáky, co nikam nezablouděj“. A když se přece jen ztratíte, pomůže písnička.

11:00
Za výroky o „cikánských holoubcích“ dostal poslanec Chaloupka podmínkuPoslanec Otto Chaloupka dostal půlroční podmínku za formulace, které uveřejnil loni v červnu na svém Facebooku. Týkaly se dění v Duchcově na Teplicku, kde skupinka Romů napadla a zbila manželský pár, což vyvolalo protiromské nálady.Stěžejní jsou věty, které Chaloupka napsal ze svého počítače přímo ve sněmovně. „… lidi jsou na hraně a ještě pár takových cikánských provokací a začne mazec. A pak je neochrání ani těžkooděnci… Ale jen tak dál, holoubkové, ještě trochu tlačte a ono to někde rupne.“Poslanec Chaloupka je dlouhodobě známý svými protiromskými názory, při jejichž formulaci neváhá volit konfliktní tón. Bez ohledu na obhroublost jeho tezí mu nelze upřít jisté vizionářské schopnosti. Skutečně, „ono to někde ruplo“. Pro něj asi překvapivě u soudu. Nezbývá, než doufat, že povinný půlrok udrží „bobříka slušného vyjadřování“. Jinak by to mohlo rupnout ještě trochu víc.Kdo chce přesto slyšet Chaloupku, ten ať uši nastraží a poslouchá s kuráží. Jak zpívá František v písničce

12:00
Selfie z Ruska, co je tak trochu z UkrajinyRuská armáda na Ukrajině oficiálně neoperuje, alespoň to stále opakuje Kreml. Díry v této argumentaci však vytváří sociální sítě a jejich neopatrní uživatelé z řad příslušníků ruských ozbrojených sil. Jeden z nich totiž nedávno na službě Instagram uveřejnil svoje „selfie“ ze služby, kde však zapomněl vypnout označení aktuální polohy.Čtyřiadvacetiletý ruský voják Sanya Sorkin, který v armádě působí jako komunikační expert, byl na svém profilu velmi aktivní a nahrával své fotografie ostošest. Skotský web The Drum však zjistil, že některé z více než pěti set uveřejněných snímků pochází z oblasti poblíž ukrajinských měst Kranaya Talovka a Krasnyi Derkul. U jednoho ze svých statusů z července navíc Sorkin napsal: „Pořád nechápu, co tu děláme. Trochu z toho blázníme, posloucháme #swedishhousemafia a čekáme na novinky z Ukrajiny!“Ačkoli původ fotografií nebyl Moskvou oficiálně potvrzen (ještě aby), Sorkin s vystavováním fotografií v současnosti přestal. Zdá se, že nadřízení objevili jeho tajnou vášeň, která není u vojáka zařazeného v tajné operaci příliš praktická.Nu což. Krásní ruští chlapci se vždy rádi obdivovali. Však to znáte už z jedné prastaré písničky.

13:00
Sankce za sankce. Rusko to chce Evropě oplatitO zavedení odvetných sankcí, které by dopadly na aerolinky z Evropy, vyjednávají ruská ministerstva. Zvažovaná opatření by měla zakázat nebo omezit lety přes Sibiř. Tím by se zkomplikovala a prodražila doprava do Asie.Jedná se o reakci na evropské sankce vůči Rusku, které jej mají potrestat za jeho postup v ukrajinské krizi. Po jejich zavedení by vzdušným dopravcům stouply náklady u letů do Asie. O přípravě nových sankcí informoval ruský list Vedomosti vysoce postavený úředník, který má blízko k hlavním dodavatelům evropských aerolinek.Zákaz by přitom nepostihl pouze evropské letecké společnosti, jako je například Lufthansa, British Airways či Air France, ale i ruského vlajkového leteckého přepravce Aeroflot. Ten od těchto aerolinek dostává za lety přes ruské území poplatky.Vypadá to, že za potřebnou elevaci pro lety do Asie si budeme muset připlatit. A nebo si zadarmo ulítnout alespoň na téhle písničce.

14:00
Sicilská mafie se představuje. A nestydí se„Mám poslat životopis?“„Ano, bratře. Musíme se podívat na tvůj výpis z rejstříku trestů. Nepřijímáme lidi, kteří nemají záznam.“Tak probíhá novodobá rekrutace do řad italské mafie. Veřejně, na sociálních sítích, s neskrývanou vychloubačností a zpupností. Alespoň tak si to představuje palermský gangster Domenico Palazzotto.The Telegraph píše, že Palazzotto na svém facebookovém profilu pod falešným jménem uveřejňuje fotografie, kde se prohání v limuzíně, večeří v drahých restauracích nebo se plaví na jachtě. A neváhá se v narážkách přiznat k příslušnosti k místní mafii. „Přidejte se do mého týmu, jsme nejsilnější, ha ha ha,“ napsal v jednom ze svých statusů.Současná Cosa Nostra tak opouští dávné praktiky upřednostňující utajení a nenápadnost. Dnešní gangsteři se rádi pochlubí svými „úspěchy“ a veřejně se vysmívají policii.I řadový mafián zkrátka musí nějak relaxovat. Pro někoho to může být třeba právě trocha neskromnosti na sociálních sítích. Však i Sto Zvířat vědí, že život gangstera je řehole: „Víš, jak to má těžký řadovej mafián, víkendy a noci a přesčasy pro svůj klan,“ zpívají ve své inspirativní písničce.

15:00
Pošta zůstane státní, shodli se Sobotka s ChovancemVláda neplánuje privatizovat Českou poštu a nechystá se ani snižovat počet regionálních poboček. Dohodli se na tom premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec. Sobotka tak pokračuje v sérii plánovaných inspekčních cest po resortech. Setkání politiků proběhlo na nejznámější české poště v pražské Jindřišské ulici.Chovanec při tiskové konferenci upozornil na roli pošty jako „mnohdy posledního vyslance státu ve venkovských oblastech“, o kterého by nebylo dobré přijít. Proto je prý potřeba zastavit transformaci pošty na akciovou společnost, přestože z 3 300 poboček pošty je většina ztrátových.Na chod těchto provozoven by měl stát podle Chovance přispívat v ideálním případě miliardu korun ročně. I premiér souhlasil s tím, že pokud bude pošta plnit svoji funkci, měla by mít nárok na určitou podporu ze strany státu, byť nemusí být ve zmíněné výši. Roční zisk státního podniku je kolem 300 milionů korun a tržby činí 20 miliard korun.Peníze pro pošťáky by se jistě šikly. Však ty zpožděné dopisy jsou někdy k nesnesení. Onehdy si na to stěžovali i Beatles ve své písničce.

16:00
Bývalí manažeři Mostecké uhelné chtějí veřejné projednání svého odvolání Zatím nepravomocně odsouzení manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) budou u švýcarského odvolacího soudu požadovat veřejné projednání svého případu. Tento postup přitom není obvyklý. Dnes to uvedla jejich advokátka Karolina Zelenková. Vzhledem k vytíženosti Spolkového nejvyššího soudu v Lausanne a obsáhlosti napadeného rozsudku advokátka odhaduje dobu rozhodování až na jeden rok.Soud v Bellinzoně minulý rok exmanažery potrestal za podvody a praní špinavých peněz nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Jiří Diviš, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Petr Kraus a Oldřich Klimecký však dále trvají na své nevině a po obdržení písemného odůvodnění verdiktu se minulý měsíc odvolali.Ačkoli se jedná o zřídka využívanou možnost, pětice o ní prý bude usilovat kvůli „zjevným procesním pochybením“ i „nesprávně a účelově popsaným skutkovým zjištěním“.Horničina je zkrátka těžká dřina. Jak vidno to platí i pro vrcholné manažery, kteří mají se soudem plné ruce práce. Třeba alespoň díky veřejnému přelíčení i nehornická veřejnost nahlédne, jak to chodí dole v dole.

17:00
Zpívající právník, fotbalista i podnikatel v hazardu. Do senátu chtějí i nové tvářeV úterý vypršel termín, do kterého se bylo možné hlásit do podzimních komunálních a senátních voleb. Mezi kandidáty na senátorské křeslo se objevila řada zajímavých jmen, které z politiky ještě veřejnost nezná.Do doplňovacích senátních voleb v obvodě Praha 10 nastoupí i československý fotbalista Antonín Panenka, který kandiduje za uskupení Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku. TOP 09 by do senátu chtěli poslat zpívajícího právníka Ivo Jahelku. Štěstí zkusí i tři současní ministři - Marcel Chládek, Antonín Prachař a Jiří Dientsbier.Do vysoké politiky by se rád vrátil také bývalý ministr životního prostředí a současný šéf strany LES Martin Bursík, který to zkusí pod barvami TOP 09. Soupeřit s ním bude šéf pražské záchranky a dosavadní senátor za ODS Zdeněk Schwarz či bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl s podporou zelených i lidovců. Na Zlínsku se o zvolení bude ucházet také bývalý šéf JZD Slušovice František Čuba.Na poslední chvíli se na kandidátku na Uherskohradišťsku přihlásil Ivo Valenta, majitel společnosti Synot provozující hrací automaty a sázkovou kancelář. Jeho rozhodnutí přichází s v době, kdy řada měst a obcí zvažuje úplnou či částečnou regulaci hazardu. Kromě toho Synot a další hazardní firmy přišly s novelou loterijního zákona od roku 2012 o možnost odvádět část zisku na dobročinné účely. Ty nyní musí posílat přímo státu, čímž se má zabránit zakládání falešných nadací, které by tyto peníze přivedly zpět k sázkovým společnostem.Volby jsou zkrátka vždycky trochu risk. A kdo jiný by měl o riskování vědět víc než lidé od hazardu. Uvidíme, zda mezi novými senátory zasedne i český král gamblu. Pro něj i pro vás posílám předposlední dnešní písničku

18:00
Na konec vše dobréVážení čtenáři, úspěšně jsme spolu dorazili na konec mého dnešního DJského setu zde v Respektu. Doufám, že jste se při čtení zpráv nenudili, a těším se opět na brzké setkání za imaginárním informačním pultem naší redakce. Přeji vám štěstí nejen v blížících se volbách, ale i ve všem, do čeho se pustíte. Užijte si tedy poslední dnešní písničku, která štěstím přímo přetéká.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].