0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ26. 2. 201210 minut

DJ úterý 28. 2. 2012

Uklidní zápisné neklidné studenty? • Autor: Karel Cudlín

08:00
Dobré únorové ránoV běžném roce bývá dnešní den, 28. únor, tím posledním únorovým, protože je však letos rok přestupný, mohou se někteří lidé těšit, že budou mít konečně zítra po čtyřech letech narozeniny. Wikipedie nepřináší pro dnešní datum příliš mnoho událostí, zmiňme snad jen to, že před deseti lety byl poprvé zvolen prezidentem České republiky Václav Klaus. A ještě jeden rok mu na Hradě zbývá.Za okny je docela šedivo a meteorologové píší, že přes naše území přechází směrem k východu teplá fronta. Dnes nás tedy čeká oblačno, občas déšť, denní teploty 5 až 8 stupňů Celsia a nízký tlak. Na horách ovšem bude sněžit a jak může DJka sama potvrdit, sníh se ještě drží. Zatímco v Praze to vypadá na začínající jaro, tak u severovýchodních hranic leží všude sníh a v noci mrzne.K snídani opravdová únorová písnička. Krásný den!

08:30
Izrael by mlčelDo světových agentur dnes pronikla zpráva příslušníka americké tajné služby, který řekl, že pokud Izrael zaútočí na Írán, udělá to bez vědomí USA. Vyplynulo to prý z jednání nejvyšších představitelů obou zemí. Američané se v posledních dnech snaží odvrátit Izrael od jeho případného úmyslu provést preventivní útok na íránská jaderná zařízení. Izrael už navštivil bezpečnostní poradce prezidenta Baracka Obamy Tom Dolion a podle některých zpráv také šéf tajných služeb James Clapper. Pokud Izraelci opravdu na Írán zaútočí, nechtějí, aby s tím byly USA spojovány a aby byly později kritizovány za podíl na útoku. Izrael přitom pravděpodobně vede skryté útoky proti Íránu již nějakou dobu. Nasvědčují tomu atentáty na jaderné vědce, či výbuchy různých zařízení, které ovšem Teherán nazýval nešťastnými náhodami typu výbuchu muničního skladu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:25
Konec táboření v LondýněPřed londýnskou katedrálou svatého Pavla už se netáboří. Policie a soudní vykonavatelé v noci na dnešek vyklidili stanový tábor sympatizantů hnutí Occupy WallStreet. Ti zde vyjadřovali svou podporu americkému hnutí celých pět měsíců, minulý týden však definitivně prohráli soudní při o to, aby mohli na místě tábořit. Narozdíl od amerického zásahu proti protestnímu hnutí, proběhlo vyklizení tábořiště v Londýně poměrně poklidně, policie prý zadržela pouze dvacet lidí.Protestující se však nevzdávají, tvrdí, že zhoršující se ekonomická situace k nim v budoucnu přivede mnohem více lidí.Všem protestujícím na podporu přidává DJka písničku.

10:30
Grygárek měl v kanceláři odposlechyOdtajňování v utajované operaci dále pokračuje. Server Aktuálně.cz přišel s informací, že policisté, kteří podle bezpečnostních kamer vstoupili v noci 17. února do kanceláře náměstka Grygárka, v ní odstranili odposlechy. Odposlouchávací zařízení tam měl nechat namontovat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Ten už nějakou dobu prověřuje Grygárkovy kontakty, údajně pro podezření z vynášení informací. Odposlechy byly prý jednou z posledních možností, jak získat důkazy.Jak psal již včera kolega Jaroslav Spurný, Libor Grygárek je na státním zastupitelství klíčovou osobou. V minulosti dohlížel na většinu korupčních a ekonomických kauz, z nichž většina byla zametena pod koberec. Podle některých názorů se na státním zastupitelství hraje nejen o Vlastimila Rampulu, ale o setrvání Grygárka ve funkci. A my si k tomu pustíme písničku - Sure Thing.

11:25
Novináře Conroye se podařilo evakuovat ze SýriePodle zpráv BBC se podařilo ze syrského Homsu evakuovat zraněného britského novináře Paula Conroye, který se nyní nachází v Libanonu a čeká na převoz domů. Na jeho záchraně se podíleli syrská opozice společně s vojáky osvoboditelské syrské armády (Free Syria Army), kteří Conroye včera odpoledne propašovali pryč ze země. Bez jejich pomoci by se novinář jen těžko ze země dostal, neboť syrský režim odmítá již několik dní jakékoli zahraniční pokusy o vyjednávání. Američané se snažili dostat ze země těla dvou zabitých novinářů Sunday Times - Američanky Marie Colvinové a francouzského fotografa Remyho Ochlika - ovšem bezúspěšně. Také Francie se snaží vyjednávat o vydání své občanky, novinářky Edith Bouvierové. Ta utrpěla zlomeninu stehenní kosti, její stav je však stabilizovaný. Spolu s informací o evakuaci Paula Conroye se objevila nepotvrzená zpráva, že rovněž Edith Bouvierová se již nachází v Libanonu.V Homsu, ve čtvrti Bábá Amr, dále pokračují těžké boje. Syrská vláda vyslala na místo elitní armádní jednotky. Denně zde umírají lidé, velká část z nich jsou civilisté. V Ženevě zatím pokračuje konference o řešení bezpečnostní a humanitární situace v Sýrii.

12:20
Rampula může přijít o bezpečnostní prověrkuNárodní bezpečnostní úřad (NBÚ) se začal zajímat o páteční tiskovou konferenci Vlastimila Rampuly, na které zveřejnil záběry z bezpečnostních kamer a podle všeho tím překazil utajené vyšetřování. V případě, že se toto podezření potvrdí, hrozí Rampulovi trestní stíhání a také to, že přijde o bezpečnostní prověrku. Tu má druhého nejvyššího stupně.Z vyzrazení tajných informací obvinil Rampulu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který má také velký zájem na tom, aby se Rampulu podařilo odvolat z funkce. Rampula jakékoli obvinění odmítá a tvrdí, že žádné informace nevyzradil. NBÚ nyní čeká na zprávy z Nejvyššího státního zastupitelství, a pak rozhodne o dalším postupu.

13:15
DéšťDen je deštivý, přesně jak ráno hlásili meteorologové. DJka k tomu přidává polední deštivou píseň, ovšem v podání skvělé Ivy Bittové. Dobrou chuť.

14:10
Uklidní zápisné neklidné studenty?Školné nebude, bude zápisné. Skoro to zní, jako když ministerstvo školství pouze změnilo pojmy. Na včerejší tiskové konferenci ministr školství Dobeš oznámil, že školné nebude, dnes říká, že zavede zápisné. Jeho výše ani podmínky placení zatím nejsou jasné, uvažuje se však o zápisném ve výši okolo 2200 korun. To by se platilo za každý započatý semestr, ale také za překročení délky studia a za studium na další škole.Konečnou podobu plateb na vysokých školách by mělo ministerstvo zpracovat v několika příštích týdnech. Za změny bude odpovědný nový náměstek pro legislativu Jiří Nantl, který do funkce nastoupí od března.Vysokoškoláci zatím aktivně protestují proti změnám v rámci Týdne neklidu. Tak uvidíme, zda je informace o zápisném uklidní. Zatím jim DJka posílá „neklidnou“ píseň.

15:20
Pravěký muž Otzi trpěl „civilizačními“ chorobamiVědci, kteří zkoumají DNA mumie pravěkého muže Otziho, zveřejnili v časopise Nature Communications další část svých objevů. S překvapením zjistili, že trpěl celou řadou chorob, které dnes považujeme za civilizační. Měl například alergii na mléčný cukr, což ho podle vědců muselo značně znevýhodňovat ve snaze usadit se a chovat dobytek. Trpěl také kornatěním tepen, což se v současnosti považuje především za následek nezdravého způsobu života - kouření, tučné stravy a nedostatku pohybu. To v jeho době ovšem nebylo možné. Podle vědců se tak ukazuje, že kardiovaskulární choroby nejsou pouze civilizační, ale mají svůj původ v genetické dispozici. Časopis National Geographic zveřejnil loni na podzim obrazově bohatě vybavený materiál, který dokládal, jak Otzi zemřel. Podle výsledků zkoumání ho přepadl útočník, který mu zasadil několik ran, okradl ho a nechal ho na místě zemřít.

16:05
Hollande nesnáší neslušné bohatstvíHorký prezidentský kandidát za francouzské socialisty Francois Hollande uvedl, že pokud zvítězí, zavede pro příjmy nad milion eur ročně (25 milionů korun) daň 75 procent. Pravicovým politikům tím doslova vyrazil dech. Podle nich by takováto daň určitě vyhnala velkou část bohatých Francouzů do exilu. Hollande se však v televizním vystoupení označil za „kandidáta spravedlnosti“ a mimo jiné prohlásil, že neuznává neslušná bohatství, která nemají nic společného s talentem či inteligencí. Na mysli měl konkrétně odměny šéfů velkých podniků, které přesahují i dva miliony eur ročně. Nezůstal však jen u superpříjmů. Uvedl totiž, že pro lidi s příjmem nad 150 tisíc eur (3,7 milionu korun) by zavedl daň 45 procent.Hollande je v tuto chvíli prezidentským kandidátem číslo jedna, podle předvolebních výsledků se předpokládá, že by v prvním dubnovém kole voleb mohl získat okolo 31 procent hlasů. Sarkozymu se tipuje 27 procent. Výrazný náskok Hollanda se očekává i v druhém květnovém kole voleb. Předvolební souboj se tak v podstatě zúžil na dva kandidáty - Hollanda a Sarkozyho. Sazkozy v posledních dvou týdnech lehce dotahuje.Oběma prezidentským kandidátům přidává DJka písničku. Uvidíme, kdo z koho.

17:06
Otázky kolem atentátu na PutinaJak informuje naše kolegyně t.č. v Moskvě, ruská média se od včerejška zabývají otázkou, zda odhalený atentát na premiéra Vladimira Putina je nebo není součástí předvolební kampaně. Zprávu přinesl v pondělí večer tzv. První kanál, největší hlásná trouba Kremlu. Nezávislí ruští komentátoři se přiklánějí k verzi, že oznámení o zmařeném atentátu se tváří spíše jako předvolební tah řízený Kremlem.Na celé akci je prý podezřelé, že atentátníky zadrželi už v lednu a oni se právě teď přiznali k plánu spáchat po volbách na Putina atentát. Také se jim nezdá, jakým způsobem to Kreml oznámil - nejprve zprávu oznámil První kanál, poté potvrdil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov a až nakonec se přihlásily bezpečnostní služby.Mluvčí Dmitrij Peskov dnes médiím oznámil, že zmařený atentát v žádném případě nijak neohrozí nabitý program premiéra V.V. Putina (jako by se o to, že ho bude na státních kanálech méně vidět, někdo bál). Ten neplánovaně odjel do města Astrachaně, kde se včera zřítil činžovní dům a zahynulo při tom deset lidí.Předvolební kampaň premiéra Putina je vskutku podiného ražení. Může vůbec zmařený atentát přihodit Vladimiru Vladimiroviči nové voliče?

17:35
Vesmírný vodní světNa závěr něco z tajemství vesmíru. Američtí vědci objevili ve vzdálenosti 40 světelných let od Země nový typ planety. V souhvězdí Hadonoše se nachází jakýsi vodní svět - planeta větší než Země, ale menší než Uran, která je z převážné části tvořena vodou. Zahalena vodní párou obíhá ve vzdálenosti dvou milionů kilometrů kolem hvězdy typu červeného trpaslíka. Její průměr je cca 2,7krát větší než Země a je zhruba sedmkrát těžší. Vědci tvrdí, že takovou planetu ještě nikdy neviděli, ale nazvali ji zcela neromanticky GJ 1214b. DJka se loučí, děkuje za pozornost a přeje všem krásný zbytek dne. Na závěr ještě jednou Young Gods, tentokrát ke hvězdám.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].