Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 27. 3. 2012

Naděje umírá poslední (demonstrace v Dillí) • Autor: Globe Media /  Reuters
Naděje umírá poslední (demonstrace v Dillí) • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Jen pro ten dnešní denDobré ráno, milí čtenáři, DJka vás vítá do dalšího pěkného dne. Dnes je úterý 27. března, svátek slaví Dita a celý svět Mezinárodní den divadla. Deníky jsou dnes plné komentářů ke zveřejněným odposlechům Kolibříka s Mazánkem, a protože je nejprobíranější kauza těchto dní, DJka se k ní určitě bude mít také možnost vyjádřit.  V této souvislosti se včera pozdě večer na zpravodajských serverech objevila informace o tom, že bývalý primátor Pavel Bém poslechl výzvu premiéra Nečase a pražského primátora Svobody a požádal o pozastavení členství v ODS. Učinil tomu s nelibostí sobě vlastní.  V prohlášení, které zaslal do ČTK se ohradil proti všemu: popřel, co bylo v odposleších zveřejněno, primátoru Svobodovi vzkázal, že ho nemá, co poučovat, neboť kromě toho, že ho pomlouvá, na radnici ještě nic nevykonal a celou aféru označil za dehonestující spekulace.DJka vyzývá všechny čtenáře, aby si probíhající kauzou plnou špinavostí nenechali kazit náladu, užili si dnešní den a pustili si písničku. Tahle je zrovna moc pěkná.

08:53
Policie vyšetřuje ministra PospíšilaLidové noviny přinesly zprávu o tom, že policie začala vyšetřovat ministra spravedlnosti Pospíšila kvůli koupi kněžského semináře ve Vidnavě. Seminář si nekoupil ministr, jak by se ze zprávy mohlo zdát, nýbrž ministerstvo spravedlnosti, které z něj zamýšlelo udělat detenční zařízení pro odsouzené vězně s psychickými poruchami. Podle státního zástupce Ondřeje Šmelhauze je však objekt pro takovéto zařízení nevhodný a ministerstvo prý za něj vyhodilo zbytečně 29 milionů korun. Policie už také obvinila bývalého Pospíšilova náměstka Steinera a bývalého ředitele vězeňské služby Kuľu. Nyní se zajímá i o ministra Pospíšila. Ten se však brání tím, že o koupi rozhodla před čtyřmi lety výběrová komise a on neměl na koupi objektu žádný osobní zájem.Současný problém také spočívá v tom, že po vládních škrtech na ministerstvech nemá ministerstvo spravedlnosti na opravu semináře peníze. A jak řekl ministr Pospíšil, za to, že přišly škrty, on nemůže.Otázkou také zůstává, zda vyšetřování nemá politické pozadí. Někteří advokáti se podivují, na jakých základech je vedeno vyšetřování, neb to prý s trestním zákoníkem nemá nic společného. Případ už také vyšetřuje čtvrtý státní zástupce.

09:45
Ani ryby, ani korýši, natož dafnieŠumavská jezera jsou zcela bez života. Ukázal to průzkum, který spolu provedly Česká geologická společnost a Jihočeská Univerzita. Podle této studie jsou šumavská jezera ještě stále zatížena dopadem těžkého průmyslu, především vypouštění síry do ovzduší. Po odsíření, ke kterému došlo v průběhu 90. let, se sice situace zlepšila, podle vědců se však šumavská příroda a speciálně podvodní život bude vzpamatovávat ještě dalších 3O let.Dříve prý v šumavských jezerech Laka, Plešném a Černém jezeře žili pstruzi, siveni, korýši a drobné mikroorganismy včetně několika druhů dafnií. Dnes v jezerech ryby nejsou a z dafnií pouze jeden druh. 

10:40
Melody MakersDJka se musí přesunout do redakce a proto přidává písničku na přesun. Taky moc povedená.Za chvíli už zase zprávy posviští.

11:20
Husák rezignoval, Vondrášek by měl vyvodit osobní zodpovědnostPolicejní prezident Petr Lessy začal vyvozovat důsledky z chyb policistů, kterých se dopustili při výslechu a vyšetřování nehody Romana Janouška. Lessy v první řadě odňal případ pražským policistům a předal ho do Hradce Králové. Dále vyzval šéfa pražských policistů Martina Vondráška, aby z chyb při vyšetřování vyvodil osobní zodpovědnost. Lessy kritizoval to, že policisté po Janouškově zadržení nezavolali státního zástupce a dále to, že podezřelému Janouškovi nechali nadále mobilní telefon a po výslechu ho propustili, přestože měl být umístěn do cely. Podle Lessyho byly důvody vazby jednak pro podezření s ovlivňování svědků a také pro možnost Janouškova útěku.Policejní prezident Lessy rovněž přijal rezignaci svého náměstka Vlastimila Husáka. Ten rezignoval kvůli své známosti s Romanem Janouškem. 

11:40
Jen naprostý blázen by šel dělat ministra školstvíNový ministr školství zřejmě jen tak nebude. Chyběl by mu totiž životní prostor. To je výsledek jednání Věcí veřejných, které se dnes sešly, aby jednaly o výběru vhodných kandidátů. Radek John oznámil, že bude trvat možná i půl roku, než strana vybere nového kandidáta. Ministr Dobeš přitom končí ve funkci za několik dnů, na konci března. Věci veřejné podmiňují výběr nového ministra více penězi pro školství. Podle Johna je lze získat jedině zavedením zápisného na vysokých školách. John doslova řekl, že za současné situace by šel dělat ministra jen naprostý šílenec, byl by to prý kamikadze na elektrickém křesle.Horkými kandidáty na tuto funkci dosud jsou místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová a poslanec Milan Šťovíček, kteří mají oba zkušenosti ze školství.  Včera večer se jako další možná kandidátka objevila Kateřina Klasnová, poslankyně za VV a manželka Víta Bárty, kterou navrhla Karolína Peake.Radek John znovu přišel s nedávný úmysl zavést na vysokých školách zápisné, proti čemuž protestovali několik týdnů studenti. Pustíme si k tomu písničku.

12:40
Čína obvinila dalajlamuČína oficiálně obvinila dalajlamu z toho, že navedl mladého Tibeťana k sebevraždě upálením. K nešťastné události došlo včera v Dillí během demonstrace proti příjezdu čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa na návštěvu Indie. Demonstrace se zúčastnilo zhruba šest set lidí a šestadvacetiletý Tibeťan Džampa Ješi se při tom polil benzínem a zapálil. Jako hořící pochodeň uběhl zhruba padesát metrů a poté, co se ostatním podařilo ho uhasit, byl převezen do nemocnice.Čína nadarmo obviňuje dalajlamu z podněcování k takovýmto činům. Mladí Tibeťané a často i tibetští mniši se k těmto zoufalým protestům uchylují už více než rok. Snaží se tak upozorňovat na nekončící útlak ze strany Číny a devastaci tibetské kultury. Dosud zemřelo na následky popálení 20 lidí, více než 30 se jich pokusilo upálit.Čínský ministr zahraničí Chung Lej k tomu řekl, že tyto pokusy směřující k podpoře nezávislosti Tibetu nebudou nikdy úspěšné a mezinárodní společenství je bude ignorovat.Bohužel. Mezinárodní společenství potřebuje čínské peníze a obchod s Čínou do té míry, že se veškerým otázkám ohledně nezávislosti Tibetu a situaci Tibeťanů vyhýbá obloukem.

13:00
Feeling goodDJka přidává k obědu písničku pro dobré trávení - Feeling Good.

13:50
Nezařazený poslanec BémA zase jeden nezařazený… Tentokrát už šestý. Ano, Pavel Bém se ve Sněmovně stal šestým nezařazeným poslancem. Podle předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové to automaticky vyplývá z toho, že Pavel Bém požádal o pozastavení členství svoji stranickou buňku v pražské Bubenči. Miroslava Němcová zastává postoj, že Bém by měl poslanecké lavice opustit úplně, dokud se celá aféra neprošetří. Toto stanovisko podpořil rovněž premiér Nečas a celé grémium ODS.Pavel Bém však - jak sám uvedl - nechce utíkat jako uličník. Také řekl, že bude bojovat do posledního dechu, tak jako na Everestu. Pokud si DJka vzpomíná, dosáhl Bém vrcholu s kyslíkovou maskou. Možná už je na čase, si ji nasadit.

14:50
Knihovník al-Káidy zatčenŠpanělsko zveřejnilo zprávu, že zatklo jednoho z významných členů al-Káidy. Jedná se prý o občana Saúdské Arábie, který byl úřadům známý pod zkratkou M.H.A. Tento muž měl na starosti vytváření a spravování celosvětové internetové sítě bojovníků džihádu. Známý byl prý jako „knihovník al-Káidy“. Celý svůj čas trávil tím, že spravoval síť bojovníků a napomáhal jejich cestování do různýcn zemí, jako například do Afghánistánu. Věnoval se také šíření propagandy a myšlenek svaté války.Španělský ministr vnitra Jorge Fernández uvedl, že výsledkem činnosti takovýchto „svatých bojovníků“ jsou lidé jako Mohamed Merah, který minulý týden zastřelil v Francii rabína a tři děti. 

15:50
Kofi Annan se dohodl s Asadem, opozice společnou strategii hledáZmocněnec OSN a Ligy arabských států Kofi Annan oznámil, že syrská vláda přistoupila na jeho mírový plán, jak pomoci Sýrii. Tento plán zahrnuje především ukončení konrliku mezi znesvářenými stranami, ukončení bojů a stažení těžkých zbraní z obytných čtvrtí, propuštění vězňů, svobodný pohyb osob a umožnění humanitární pomoci a novinářům vstoupit do země.Syrský vládce Bašár Asad v rámci demonstrace své převahy navštívil rozstřílenou čtvrt Bábá amr v Homsu, kterou po dlouhých bojích 1. března dobyly armádní jednotky. Armáda se však nezastavila v Homsu, dnes překročili Asadovi vojáci hranice s Libanonem a zaútočili na uprchlíky, kteří se skrývali v tamních domech.V Istanbulu se pak sešly stovky zástupců syrské opozice, kteří se však nedokázaly téměř na ničem dohodnout. Opozice se nakonec dohodla na přijetí humanitární pomoci a na vytvoření ochranné bezpečnostní zóny. Příští schůzka odpůrců Asadova režimu se má uskutečnit v neděli opět v Istanbulu za přítomnosti americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Opozice by se ráda dobrala společné strategie proti Asadovi. 

16:45
Pussy Riot píší patriarchu KirilloviDiskuze kolem vystoupení feministické skupiny Pussy Riot v chrámu Krista Spasitele neutichá ani náznakem. Tři členky této progresivní kapely, jejímiž hlavními krédy je radikální změna režimu, feminismus a tzv. antiputinismus, jsou sice drženy už třetím týdnem ve vazbě, na jejich blogu se včera vpodvečer objevil dopis adresovaný patriarchu Kirillovi jako odpověď na jeho ostré odsouzení kapely Pussy Riot. Kirill totiž jejich vystoupení ve svatostánku nazval akcí ďábla. „Ďábel se nám všem vysmál,“ prohlásila minulý týden hlava pravoslavné církve k punkové modlitbě Pussy Riot. „Věří v sílu propagandy, lží a klevet, v sílu internetu a mediálních prostředků a peněz,“ pronesl ještě patriarcha Kirill.Pussy Riot na toto nařčení reagovaly v dopise slovy, že "kdyby údajně nevěřily v sílu motlitby, tak by se tak horlivě před oltářem nemodlily“. „A kdo tu věří víc v peníze, když životy Pussy Riot nemkohou být víc asketické?“ tážou se v dopise Pussy Riot s narážkou na to, že o patriarchu Kirillovi se říká, že má na kontě ne zrovna malé částky.Pussy Riot v úvodu dopisu zdůrazňují, že chrám Krista Spasitele si zvolily proto, že jim vadí propojení církve s vládou, konkrétně s Putinem. Je to podle nich nesprávné a proto se modlily k Bohorodičce, aby ho vyhnala. Patriarcha Kirill se totiž v době protivládních demonstrací nechal slyšet, že spořádaný občan nechodí na ulici protestovat a místo toho sedí doma a modlí se. Mimo jiné těsně před prezidentskými volbami označil posledních dvanáct let za nejlepší období, které Rusko zažilo. O chrámu také kolují zvěsti, že se do něj chodí modlit vysoce postavení činovníci.A zatímco Pussy Riot píší patriarchovi, jejich odkaz se šíří dál. Ruské školačky a jejich verze revolty á la Pussy Riot. A 31. března bude po hlavním moskevském okruhu jezdit autobus s nápisem Pussy Riot Bus.

17:15
Padla a píseňDJka se loučí od celodenního sledování zpráv, děkuje za pozornost a přeje všem našim čtenářům pěkný zbytek dne. zde závěrečná píseň.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].