Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 24. 7. 2012

Finsko - nejstabilnější země eurozóny • Autor: Profimedia.cz
Finsko - nejstabilnější země eurozóny • Autor: Profimedia.cz

07:59
Nečas žádá něčí hlavuA máme tady úterek 24. července, vítejte. Včera jsme přivítaly zpět zatoulané léto a dnes nás podle meteorologů čeká tropický den s třicítkami (samozřejmě teplotními), neboť tlaková výše postupuje přes střední Evropu k severovýchodu a kolem ní k nám zesiluje příliv teplého vzduchu od jihovýchodu. Teplo tedy bude (a vydrží celý týden), i když rekordy padat nebudou, jako ty naměřené v Klementinu: maximální teplotní rekord je z roku 1788, a to 33,4 stupně Celsia, pro rok 1984 to bylo podzimních 10,6 stupňů Celsia.Pokud máte co do činění s přihlašováním nebo odhlašováním auta, po dvou týdnech od rozjezdu nového registru a včerejším opětném kiksu prý dnes fungovat bude. Podle ministrerstva dopravy prý technici na tom celou noc pracovali. Nejspíš se zalekli toho, že premiér Nečas se už naštval a včera večer oznámil, že žádá něčí hlavu. Ošklivá představa.K rozjezdu The Mamas & The Papas: California Dreamin'.

08:59
Jedem, alespoň s přívěsným vozíkem + ÚS v oslabeníPřes všechny sliby registr vozidel stále nefunguje, respektive systém nadále „padá“. Úředníci jsou schopni provést jen drobné úkony, například zaregistrovat přívěsný vozík.Co hrozí, že nemusí také fungovat, je Ústavní soud. Jak uvedl jeho předseda Pavel Rychetský, po odchodu Elišky Wagnerové a Františka Duchoně čeká ÚS ještě odchod třetího ústavního soudce před koncem funkčního období Václava Klause a hrozí, že činnost ÚS bude ochromena. „V okamžiku, kdy klesne počet ústavních soudců pod 12, nemůže ÚS projednávat plenární návrhy. Například posuzovat ústavnost zákonů nebo jiných právních předpisů,“ řekl Rychetský. Navíc podání k ÚS stále přibývá a oslabení i jen o jednoho dva soudce představuje pro činnost soudu problém.Prezidentu Klausovi se stále nedaří najít vhodného kandidáta. Naposledy jím navrženého Zdeňka Koudelku (ČSSD) Senát odmítl.Jedem, alespoň s přívěsným vozíkem. Radůza.

09:50
Jak zachránit VydříPosledních pětadvacet let Ivana Martina Jirouse je spojeno s polorozbořeným statkem na návsi v Prostřední Vydří, kde - hlavně v létě - žil a také pořádal hudební festivaly. Potomci Magora - Františka, Marta a Daniel, založili sdružení Magorův statek, které chce zemědělskou usedlost záchranit, tedy opravit a vybudovat zde Jirousův památník, který by sloužil jako zázemí pro badatele z řad studentů, literárních vědců a umělců a umožnit zde také pořádání kulturních akcí. Na opravu by měla přispět veřejná sbírka a snad zafungují žádosti o grant. Možností, jak přispět, jsou také členské příspěvky. Podívejte se facebookové stránky http://www.facebook.com/MagoruvStatek.

10:20
Rating Německa hrozí zhoršenímMezinárodní ratingová agentura Moody's dnes zhoršila výhled ratingu pro Německo, Nizozemsko a Lucembursko na negativní. Varovala tím zmíněné země před ztrátou jejich nynějšího prestižního nejvyššího ratingu Aaa. Důvodem je především nejistota ohledně vývoje dluhové krize v eurozóně, protože podle odhadů země jako Španělsko nebo Itálie budou potřebovat další finanční injekci, což země s nejvyšším ratingem poškodí.Nejstabilnější zemí eurozóny je Finsko, Česká republika je hodnocena na stupni A1 se stabilním výhledem. Čtěte Audit Jana Macháčka na www.respekt.cz.Finské kapely u nás moc neznáme. Teď se jedna - tak trochu pro puberťačky - představí 28. července na Benátské noci - Sunrise Avenue a Somebody Help Me.

11:20
Motiv únosu: touha po dítětiRegistr vozidel se prý rozběhl. Kdoví, zda je to ale pravda…Malou Michalu z Trmic u Ústí nad Labem, která coby 18denní kojenec byla unesena 4. července a o několik dní později vypátrána v Německu, unesli podle policie pachatelé s největší podrobností proto, že jedna ze zadržených žen si tímto způsobem chtěla obstarat dítě, po kterém toužila. Uvedl to dopoledne na tiskové konferenci krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld.
Pachatelé unesli Michalu přímo z kočárku, ve kterém ji vezla její matka, a odjeli s ní do Německa. Auto únosců zachytilo několik policejních kamer, na některých mělo auto českou kradenou značku, na jiných už původní německou. Právě díky tomu přišli němečtí policisté později na stopu autopůjčovně, které auto patřilo.

12:00
Hamburgery nejezte, radí hlavní hygienik RuskaHlavní hygienik Ruské federace Gennadij Oniščenko Rusům včera doporučil nejíst hamburgery. „Není to naše jídlo,“ nechal se slyšet poté, co jeden zákazník řetězce Macdonald‘s údajně nalezl ve svém hamburgeru červy.Na blozích i sociálních sítích se doporučení Oničšenka stalo zdrojem různých vtipů a posměšků. Každé druhé jídlo, které Rusové s oblibou konzumují, totiž není původem ruské – ať už sushi, pizza, brambory, těstoviny. Redaktoři na TV Dožď například vedli sáhodlouhou debatu o tom, zda červi nalezené v hamburgeru byli už mrtví, nebo ještě lezli, že červi sami o sobě nejsou nezdraví, naopak možná zdravější než hamburgerové maso.Cokoli pan Oniščenko veřejnosti doporučí, vůbec stojí za to. Během masových protestů proti Putinově režimu lidem doporučil, aby se jich nezúčastňovali, že by prý mohli chytit chřipku. V tomto případě pan Oniščenko viní americké hamburgery za to, že měly v sobě červy. Jako by za to mohly, že?Poslední slovo

13:00
Milion chyb a křišťálová studánkaZní to kapku okurkově, ale opět se musím vrátit k novému registru vozidel. Podle ministerstva dopravy je v něm kolem jednoho milionu (!!!) chybných dat, která nelze odstranit jinak než tím, že lidé přijdou na úřad, kde pracovníci v databázi chyby najdou a opraví. Což prý může trvat roky a roky. (!!!)A ke zprávám okurkové sezóny patří i tato: Standa Gross prodal byt na pražském Barrandově, který ho stál politickou kariéru. Koupil si jej Milan Bartoloměj z ČSSD, za šest milionů.Nejasný zdroj financování tohoto bytu v roce 2005 a následná vysvětlení o údajné půjčce od strejdy Vika plus aféra jeho ženy Šárky, jejíž firma - jak odhalil Respekt - v té době koupila dům za 5,9 mil., na který si vzala nespecifikovaný úvěr plus spojení Grossových s Libuší Barkovou, vlastnící a provozující nevěstinec, to vše nakonec vedlo ke Grossovu „odstoupení“ a ke konci jeho politické kariéry i přesto, že tvrdil, že je „čistý jako křišťálová studánka“.

14:10
Londýnská masážOlympijská masáž se blíží a také přispěji svojí troškou do mlýna: z vojenského letiště v pražských Kbelích odletělo hlavní část výpravy z celkového počtu 133 olympijských sportovců, další let se chastá na dnešní odpoledne.O ovlivnění novodobých olympijských her politikou i o tom, že v Londýně půjde o první olympijské hry, kdy sportovce budou hlídat nejen policisté, ale i sonické zbraně, si můžete přečíst v novém čísle Respektu v článku Natrhnout soupeře.

15:01
Kam vstoupila noha učitele národůDo Muzea Jana Amose Komenského v holandském Naardenu, dnes putovaly dva kusy dlažby, o kterém jsou archeologové přesvědčeni, že se po nich Komenský procházel.„Do Naardenu jsme přivezli jeden kus dlažby, který pochází ze základů kostela svatého Marka, a  jednu dlažbu, pocházející z bratrské školy, kde působil Komenský. Jedná se o nálezy ze sedmnáctého století, které archeologové vyzvedli ze země teprve před pár dny," uvedl přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).Nález základů obou budov, které byly odkryty při stavbě nového mostu, považují archeologové za objev století. Po dlažbě se procházel nejen učitel národů, ale i Jan Blahoslav či Karel starší ze Žerotína, který byl mecenášem jednoty bratrské.V jihomoravské obci Petrov, kde se nacházejí unikátní vinné sklepy, tzv. plže, zas Komenský údajně popíjel víno. Vinné sklepy snad nikdo neodveze, jsou totiž chráněny UNESCEM.K poklidnému odpoledni poklidná Aretha Franklin.

16:00
Blíží se rumunské referendumRumunská opozice zastoupená Demokratickou liberální stranou (PD-L) vyslala vzkaz svým stoupencům, aby v nedělním referendu nehlasovali. Pokud by se totiž referenda, v němž se bude rozhodovat o odvolání prezidenta Traiana Baseska, zúčastnila méně než polovina voličů, referendum bude neplatné a prezident by o svůj post nepřišel. PD-L lidem vzkázala, že účast se v podstatě rovná puči.Dění v Rumunsku, ale i v sousedním Bulharsku, se nezamlouvá Evropské unii, která zemi kritizuje. Naděje obou balkánských zemí na brzký vstup do schengenského prostoru tak nejsou reálné - Rumunsko je vyčítáno dočasné sesazení prezidenta a porušování ústavy, sousední Bulharsko zas nedokáže dostatečně bojovat s korupcí.O dění v Rumunsku si přečtě článek Martina M. Šimečky Neklid na východní frontě v posledním čísle Respektu.

16:40
Vzkaz Dobešovi: čas má do pátkuPremiér Nečas dal ministru dopravy Dobešovi (LIDEM) na opravu registru vozidel čas do pátku, jinak končí. O Dobešově osudu Petr Nečas s Dobešovou stranickou kolegyní, vicepremiérkou a šéfkou strany LIDEM Karolínou Peake. Ta premiérovi oznámila, že je připravena vyvodit za dva týdny trvající kolaps registru politickou zodpovědnost.Bude to fofr, opravit do pátku milion chybných dat. Kapku popíku od Scissor Sisters: Can't Come Quickly Enough.

17:50
Okurková sezonaOkurková sezona je pro novináře opravdovým zabijákem, proto volí jiné zabijáky. Před rokem jsme byli atakováni titulky na všech předních stránkách novin i v hlavních článcích na serverech o krvácivých průjmech spojených s požíváním španělských okurek, namátkou si je připomeňme: „Česko šetří další dva podezřelé průjmy“, „Průjem a zvracení dětí i učitelů ochromilo školu v přírodě v Žihli“, „Hygienici prověřují desátý průjem, krvácivý potvrzen jen u Američanky“, „Nečas: Celý týden jsem jedl manifestačně okurky“, „Němci odhalili původ vražedné bakterie ve fazolových výhoncích“, „Za krvácivými průjmy nejsou ani německé zeleninové výhonky“, „Průjmy v Německu: původcem infekce jsou přece jen výhonky, ne okurky“, „Vím, jak vypadá očistec, říká hostinský z Lübecku“ atd. atd.Dnes vystartovala média opět se smrtícími průjmy: „Agresivní bakterie zabíjí v českých nemocnicích. A blíží se ještě horší“, „Průjmová onemocnění jsou na vzestupu“, „Jednoznačná prevence neexistuje, říká odborník o smrtící bakterii“…Dost, dost dost… Omlouvám se, ale nějak mě vytočilo. Hezký večer a nenechte se prosím zviklat okurkovou sezonou. Loučím se zvesela: Mambo Italiano.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].