Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 21. 8. 2012

Chaos v Rumunsku • Autor: Globe Media /  Reuters
Chaos v Rumunsku • Autor: Globe Media / Reuters

07:5522
 let a deset měsícůVítejte při úterku 21. srpna.V tento den před čtyřiačtyřiceti lety byl konec všem nadějím a snům o tom, že by Československo mohlo být opět „normální“ zemí - vstupem vojsk Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpen 1968 se šrouby režimu opět začaly utahovat na další více než dvě desítky let. Okupační vojska tu pak zůstala přesně 22 let a 10 měsíců.Odsun vojsk byl vedle ekonomické transformace jedním z hlavních úkolů po roce 1989. Byl stvrzen smlouvou již v únoru 1990 a podařilo se jej dokončit za rok a půl.A jak dnes bude, asi všichni tušíte. Nad Prahou se snesl v těchto chvílích krátký a ne příliš intenzivní deštík, a taková by měla být i předpověď pro dnešní den - včerejší rekordní teploty (40,4 stupně Celsia bylo naměřeno v Dobřichovicích) sice překonány nebudou, ale bude tropicky - 29 až 33 stupňů s občasnými přeháňkami nebo bouřkami. Takže skleník.K ranní kávě pak Joe Strummer a Clash - Strummer by dnes slavil šedesátku (kdyby nezemřel v padesátce).

08:55
Zemřel Asadův bratr?Bratr syrského prezidenta Bašára Asada Máhir údajně podlehl vážným zraněním, která utrpěl při útoku syrské opozice na bezpečnostní vedení letos v červnu. Podle zpráv zemřel v nemocnici v Moskvě. Prezidentův bratr Máhir patřil do nejužšího jádra rodiny a vedl elitní vojenské jednotky.Ruská státní televize Russia Today ohlásila, že v moskevské vojenské nemocnici zemřel vysoký syrský představitel a že jeho ostatky byly převezeny do Damašku. Syrská opozice nato vydala prohlášení, že oním vysokým syrským představitelem je právě Máhir Asad. Damašek ale všechny tyto zprávy popírá.

09:57
Dvakrát z korupčního košíku* Bývalý náměstek Ředitelství silnic a dálnic ČR Michal Hala, jenž měl nevýhodnými pronájmy pozemků připravit stát o stovky milionů a je stíhán také za úplatkářství, dnes po osmi měsících opustí vazební věznici v pražské Ruzyni - vyšetřování sice ještě nekončí, ale vyprší tak nejdelší možná lhůta k pobytu ve vazbě. Spolu s ním protikorupční policie zatkla také bývalého ředitele ŘSD  Petra Laušmana, bývalého právníka podniku Roberta Wolfa a podnikatele Jiřího Neužila. Podle policie měli soukromé firmě za úplatek zařídit výhodný pronájem odpočívadel na dálnicích D5 a D47 a připravit tak stát o zhruba 337 milionů. Celu Hala opouští jako poslední ze čtveřice obviněných.* Detektivové rozšířili obvinění v případu údajné korupce při nákupu armádních vozidel Tatra - za úplatkářství nově stíhají šéfa české pobočky Tatry Ronalda Adamse, který dosud svědčil proti v této kauze obviněnému bývalému ministru ve Fischerově vládě Martinu Bartákovi. Adams byl přitom jedním z hlavních svědků v kauze a označoval Bartáka jako jednoho z hlavních organizátorů korupce. Teď se ale situace zamotává a obviněný Barták označil Adamse za toho, kdo jej chtěl uplatit.Roxy Music a Avalon.Bohužel je nutno přeskočit příšernou reklamu.

10:48
Falešné řidičáky s kapkou bulváruDavid Matásek a Jan Dolanský, herci Zlaté kapličky, údajně též figurují v případu nelegálního obchodu s řidičáky. Kauzu vyšetřuje karlovarská kriminálka, jež obvinila již na 60 lidí, kteří si měli kupovat za úplatek oprávnění k řízení, aniž prošli povinnými testy. Matásek s Dolanským si prý takto obstarali řidičáky na silné motorky. Oba odmítají, že by s kauzou měli něco společného, a považují to za bláboly.Zátah na nelegální obchod s řidičáky rozjela policie v červnu a v Praze a západních Čechách již pozatýkala několik majitelů autoškol, ale také třeba úředníka na radnici v Mariánských Lázních. Falešné řidičáky tak získávali i „vybodovaní“ řidiči.Easy Rider!

11:52
Adams proti Bartákovi, Barták proti AdamsoviAno, české armádní nákupy jsou opravdu odstrašujícím příkladem a stejně odstrašující jsou jeho aktéři. Nejinak je tomu v případě bývalého ministra obrany Bartáka, který obvinil šéfa Tatry Ronalda Adamse z korupce - Adams prý za ním kdysi přišel na výstavě zbraní a naznačil mu, že disponuje speciálními fondy na zařízení armádních zakázek. Městský soud v Brně v souvislosti s tímto Bartákovým obviněním během dneška rozhodne, zda na Adamse uvalí vazbu, hrozí mu až pět let. Brno dostalo případ na starost, aby se vyloučila případná podjatost pražské a moravskoslzeské justice, kde hlavní aktéři kauzy - Barták a Adams - působí.Barták je v kauze Tatra obviněn z toho, že ještě coby náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové žádal v roce 2008 miliony v souvislosti se zakázkou pro armádu na nákup tatrovek.

13:03
Chaos v RumunskuRumunský ústavní soud rozhodl, že referendum o odvolání prezidenta Traiana Baseska je neplatné, což v praxi znamená, že ačkoli prezidenta odvolal parlament, zůstane nadále v úřadu. Sám prezident označuje pokus parlamentu o jeho sesazení za státní převrat.Rumunský parlament odvolal Baseska začátkem července s tím, že prezident překročil své pravomoci, protože zasahoval do činnosti vlády i do soudnictví. Prezident obvinění odmítá. Následně se konalo referendum, kdy většina voličů rozhodnutí parlamentu podpořila. Háček je ale v tom, že se nezúčastnila zákonem stanovená polovina právoplatných voličů z 18 milionů, ale jen 46 procent, tudíž je referendum neplatné.V Rumunsku tak nadále po krachu referenda, jež je posměšně označováno za nejdražší výzkum veřejného mínění v historii Rumunska, vládne mezi politiky napětí. Samotní Rumuni by měli jít k volebním urnám znovu již v listopadu, kdy se budou konat parlamentí volby.Tito & Tarantula- After Dark.

14:00
Hackeři napadli stránky soudu, který odsoudil Pussy RiotWebovské stránky moskevského soudu v Chamovnikách, který v pátek 17. 8. odsoudil tři členky punkovo-feministické skupiny Pussy Riot ke dvěma letům odnětí svobody, napadli hackeři. Umístili na ně protiputinovská hesla a video s homosexuální tématikou. Stránky už opět fungují, k útoku se přihlásila americká odnož Anonymous.Nový singl of Pussy Riot, těch, které zůstaly na svobodě.

14:42
Oranžový mrak nad PardubicemiKaždý mrak v dnešním horkém počasí je vítán, ovšem ten oranžový vznášející se nad Pardubicemi není zrovna ten případ. Z chemičky Synthesia totiž došlo k výbuchu zásobníku a do ovzduší se dostaly nitrozní plyny; obyvatelé údajně ohroženi nejsou, měli by ale zavírat okna, nepouštět klimatizaci a příliš se nepohybovat na „čerstvém“ vzduchu.Hasiči zásobník ochlazují a vedení společnosti se rozhodlo pozastavit výrobu, dokud nepoleví vedra, která k přehřívání zásobníku napomáhají.K poslechu píseň Edith Piaf Padam Padam.

15:58
Pusťte sestry domů!Karlovy Vary coby oblíbená destinace Rusů se dnes stane dějištěm protestů proti uvěznění členek Pussy Riot. První protest s koncertem se uskuteční před karlovarským konzulátem Ruské federace od 18 hodin pod názvem Bratrská pomoc, pořádá jej občanské hnutí Máničky.Vypadá to, že ale Rusy ve Varech akce nezajímá, stejně tak zastupitelský úřad, který serveru Lidovky.cz sdělil, „že mají jiné věci na práci“.Více na těchto webových stránkách.

16:37
Dopravní chlív… pardon, podnikBývalý ředitel pražských dopravních podniků Martin Dvořák podal trestní oznámení na primátora Bohuslava Svobodu (ODS) a Davida Ondráčku z Transparency International. Podle serveru Aktuálně.cz se měl Svoboda dopustit trestného činu přisvojení pravomoci úřadu a zneužití pravomoci úřední osoby tím, že místo toho, aby v DPP provedl forenzní audit, najal si advokáta Václava Lásku, který zpracoval právní stanovisko. Podle Dvořáka je uzavřená smlouva mezi magistrátem a advokátem v rozporu s protikorupčními principy. Láska podle Dvořáka navíc porušil mlčenlivost, protože o auditu veřejně hovořil, na vině je i odvolaný ředitel Vladimír Liche, který advokátovi umožnil přístup k dokumentům. Na Davida Ondráčku podal Dvořák trestní oznámení kvůli pomluvě, kdy v České televizi prohlásil, že se v Dopravních podnicích jednalo o organizované uskupení, které podnik tunelovalo v řádu stamilionů korun.Johnny Cash - Heart Of Gold.

17:45
Jak na Otesánky?Ministr zdravotnictví Heger (TOP 09) hodlá bojovat s dětskou obezitou i ve zdejších krajích, protože, pravda, děti jsou čím dál tlustější. Jeho plán spočívá v prevenci - příští rok rozjede program za téměř tři miliony korun (z evropských fondů i státního rozpočtu). Podle jeho slov by zdravější životní styl zdejšího obyvatelstva ušetřil zdravotnictví ročně až 30 miliard.Pro srovnání: nyní je čtyřikrát více obézních dětí a pětkrát více obézních teenagerů než bylo před 15 lety. Důvod je jasný - děti více než běhání za mičudou zajímají počítače, televizí, na vině jsou také špatné stravovací návyky.A na rozloučenou kapku hororový Otesánek Jana Švankmajera. Hezký horký večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].