Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 18. 9. 2012

Zkusím to tentokrát s kulaky (Americký právník Edward Fagan) • Autor: Profimedia.cz
Zkusím to tentokrát s kulaky (Americký právník Edward Fagan) • Autor: Profimedia.cz

08:00
Země bez zákonaDobrý den, vítejte do dalšího prohibičního dne. O načerno vyráběném alkoholu pojednává i nový americký western Lawless. S českým názvem Země bez zákona nám asi bude ještě bližší. Po Proposition jde o další spolupráci režiséra Johna Hillcoata a Nicka Cavea. Zpěvák se kromě scénáře očekávatelně se podílel i na hudbě – zde jedna z písní složených přímo pro film. Na CSFD skvěle hodnocený titul přijde do českých kin 20. září.

08:47
Favority Nobelovy ceny za literaturu jsou prý Murakami a DylanNejvětším favoritem na výhru letošní Nobelovy ceny za literaturu je japonský spisovatel Haruki Murakami, informuje ČTK. Vyplývá to z kurzů, které na jeho vítězství vypsala britská sázková kancelář Ladbrokes. Ta loni poměrně přesně předpověděla výsledky, když na pozdějšího švédského laureáta, básníka Tomase Tranströmera, vypsala druhý nejnižší kurz. A není to poprvé, kdy byla blízko vítězství, nebo ho přímo strefila.Hned za Murakamim je ovšem jedno z nejpřekvapivějších jmen: Bob Dylan. Ačkoli Ladbrokes mu nasadili kurz 33:1, sázející mu věří natolik, že se probojoval do špičky předpokládaných kandidátů s kurzem 11:1.V první desítce se jinak kromě Dylana ocitli tradiční čekatelé jako Američané Philip Roth a Cormac McCarthy nebo syrský básník Adonis. Milan Kundera má zatím kurz 67:1, stejný jako například Salman Rushdie. O vítězi se rozhodne v druhém říjnovém týdnu, přesné datum ale ještě nebylo oficiálně stanoveno.Jednoho by zajímalo, jak se získávají informace od Nobelova výboru. Výměnou za dobrý fotbalový tip? Každopádně pokud by cenu dostal Dylan, bylo by to jen pár týdnů poté, co se mu vyšla skvěle přijatá deska Tempest (píseň zde), a kdy v magazínu Rolling Stone vůbec poprvé reagoval na nařčení, že si v textech příliš půjčuje od jiných.

09:30
Potvrzeno: píseň pro Bonda připadla AdeleSpekulace se potvrdily. Píseň pro novou, v pořadí 23. bondovku Skyfall, která přijde do kina na konci října, nazpívala zpěvačka Adele. Bond je vnímán jako součást britského národního dědictví, ale u předchozích pěti dílů zapěly bondovskou znělku zámořské hvězdy.Ostrovní média se tak velmi přimlouvala, aby to byl po sedmnácti letech zase britský interpret. A kdo jiný se měl chopit mikrofonu než domácí multiplatinová star Adele, které díky albu 21 ležel loni celosvětový hudební průmysl u nohou.Nahrávka už zřejmě existuje delší dobu, protože Adele již tento měsíc na svět přivede svého prvního potomka. Možná by se k novému, drsnému pojetí Bonda víc než retro Adele hodila živočišná Amy Winehouse. O ní se ostatně mluvilo i při minulé bondovce Quantum of Solace, ale zpěvačka už tehdy nebyla příliš k použití. Její eskapády nakonec skončily vloni v červenci smrtí.Ono to pěkně půjde i s Adele. Soulový hlas, k tomu záběry na Daniela Craiga. Drsná tvář značí cynismus, ale v modrých očích smutek za všechny lásky i prohnilý svět - a k tomu trocha mateřského komplexu vůči M, kterou v novém filmu musí očistit. Someone Like You, Judi…

10:25
Samsung v Americe bojuje v reklamě s novým iPhonemJak informuje server mobil.idnes.cz, Samsung si v Americe došlápl na nový Apple iPhone 5 pomocí srovnávací reklamy, která má navodit dojem, že novinka od amerického gigantu je oproti špičkovému smartphonu korejského výrobce jen předraženou hračkou. Člověk nemusí být génius, stojí nad srovnáním. Záhy se ovšem objevila kritika, že reklama je manipulativní, a následovala řada parodií ve prospěch konzumenty milovaného Applu.Jedna z nich slogan „Člověk nemusí být génius“ nahrazuje slovy „Nespokojte se s levným plastem“. Poměr ve výčtu funkcí se u ní zcela obrací a tam, kde Galaxy S III končí, iPhone 5 pokračuje. A to ve stejném duchu jako u originálu, tedy uvedením služeb nového iPhonu. Největší důraz je přitom kladen na srovnání kvality zpracování obou telefonů. Podobně vyznívá i další parodované srovnání: původní slogan „Člověk nemusí být génius“ doplňuje na místě původního výčtu vlastností prostým konstatováním, že „není těžké přijít na to, který z telefonů je ošklivější“.No, člověk nemusí být génius, aby ho zamrzelo, jak se v jiných zemích přetahují výrobci mobilů o zákazníky. U nás, zdá se, konkurence moc nefunguje; drahé je nejen volání, ale i přístroje. Jakoby se tu pořád sázelo spíš na východní mentalitu „pochlub se, co si můžeš dovolit". Tak alespoň jedna jablečná z nové sklizně. 

11:14
Krize žánru v Rusku: lidé jsou z protestů unavení V ruských médiích a blogosféře stále ještě doznívá reflexe tzv. pochodu milionů, který proběhl během víkendu v několika městech najednou: přirozeně v Moskvě a Petrohradu, dále v Čeljabinsku, Jekatěringburku, Tomsku, Nižným Novgorodu a jiných městech.V Moskvě se podle oficiálních statistik tamních úřadů protiputinovské demonstrace zúčastnilo 15 tisíc lidí, podle opozičníků až 150 tisíc, média účast odhadují na 30 - 40 tisíc. Miliony jich tedy rozhodně nebylo, jak původně plánovala opozice. Ani tvrdé tresty pro Pussy Riot a opozičnici Taisiju Osipovou do ulic nepřivedlo víc lidí, jak opět doufala opozice.Politologové mluví o tzv. krizi žánru, čímž chtějí říci, že forma protestu se již nejspíš vyčerpala a je potřeba hledat nové prostředky. K vyčerpání této formy nesouhlasu s Putinovou vládou došlo nejspíš také proto, že Putin protesty ignoruje, nikterak na ně nereaguje, nesnaží se vyjít vstříc alespoň některým požadavkům protestujících a lidé začínají být skeptičtí, že takto mohou vůbec něco změnit. Lídři opozičního hnutí, jako například Alexej Navalnyj, Ksenia Sobčak, Garry Kasparov a další, na sobotním mítinku začali přijímat přihlášky do tzv. Koordinované rady ruské opozice, která bude mít za úkol vymyslet co dál.Ty ně odín

12:20
Ivánku, kamaráde, Miroslav Pelta je zděšenKontroverzní pokutový kop nařízený proti Spartě v utkání Gambrinus ligy na hřišti Viktorie Plzeň dost možná rozpoutá aféru mnohem širších rozměrů, hlásí Aktuálně.cz. Majitel Sparty Daniel Křetínský, který obvykle zůstává v ústraní, se dnes ráno sešel na Strahově se šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou. A předal mu dokumenty, které údajně dokazují, že v českém fotbale není vše v pořádku. Peltu obsah důkazního materiálu šokoval. O čem přesně důkazy vypovídají, ovšem neprozradil. Po zápase Sparty s Plzní se spekulovalo, že je plzeňský klub napojen na člena výkonného výboru Romana Berbra a na jeho životní partnerku a šéfku rozhodčích Dagmar Damkovou. Na otázku Aktuálně.cz, zda se důkazy týkají těchto dvou osob, Pelta odpověděl, že nikoli. Křetínský zdůraznil, že se dokumenty netýkají pouze zápasu Plzeň - Sparta. Celá záležitost je prý širší.Čutálistického bosse Miroslava Peltu zděšeného z informace, jak to ve fotbale chodí, by DJ rád spatřil na vlastní oči. Mlčky vstane, oči se mu zalijí slzami, náhle se prudce rozběhne pryč. Venku nasedá do svého vozu a odjíždí se uklidnit ke svému soukromému rybníku u lesa. Vystoupí, z kapes vytahuje housky od snídaně a hází je kapříkům, kteří už na něj čekají u hladiny. Svět je dnes plný mužů, kteří by prodali i svět - povzdechne si.

12:58
Závadný alkohol si vyžádal už dvaadvacet obětíTýden.cz nabízí průběžnou zprávu z kauzy metanol. Policie našla v pondělí odpoledne na Chebsku dobře vybavenou nelegální stáčírnu, alkohol pochybného původu a sto tisíc kolků, jejichž pravost ověřují. Ve stáčírně zatkli tři Vietnamce. Obětí metanolu zatím dál přibývá. V úterý ráno zemřel po týdnu boje o život mladý muž v Kyjově. Odpoledne pitva potvrdila otravu metylalkoholem i u zemřelé ženy z Ostravy. Do současnosti si tedy závadný alkohol vyžádal dvaadvacet obětí, další desítky otrávených leží v nemocnici. Od úterý v nemocnicích přibylo dalších pět pacientů. Ministr zdravotnictví Leoš Heger zároveň oznámil, že problém s jedovatým alkoholem v Česku stále není vyřešený a prohibice bude trvat dál.Je samozřejmě hloupé dělat si z otrav metanolem legraci, přesto se DJ vybavila vzpomínka na knihu Jak jsem vyhrál válku:  … Když jsem tam vezl objednávku k narozeninám kapitána Tableta, dostal jsem pokyn, abych se obrátil na chvalně doporučenou palírnu jistého muže jménem Caesario, jehož podnik byl u řeky. „Potřeboval bych,“ četl jsem ze seznamu, „dvacet litrů ginu, dvanáct litrů whisky a osm lahví brandy.“ „Oukej, šéfe. Chcete to všecko dneska?“ „Ano. Musím se okamžitě vrátit.“ „Moc líto, šéfe. Dám vám gin a whisky pronto, brandy můžu dát až zítra.“ „Proč to?“ Omluvně zavrtěl hrbem. „Gin, whisky … dělám hnedka. Ale udělat brandy, to trvá dvacet čtyry hodina.“

14:14
Rebelové z ODS v první kole podpoří vyšší daněVláda Petra Nečase přežije první hlasování o důvěře, které spojila s vládním balíčkem s vyššími daněmi. Rebelové ODS ho v prvním čtení podpoří a nepomohou tak opozici vládu svrhnout. O podobě daní bude v ODS jednat osmičlenná skupina, v níž bude i premiér Petr Nečas a za rebely Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Radim Fiala. Zato církevní restituce zůstávají u ledu. Z programu Sněmovny je opět odsouvá právě spor o balíček s vyššími daněmi. Restituce měli přitom poslanci schvalovat už na úterní schůzi. Balíček, který který počítá s růstem DPH od ledna příštího roku na 15 a 21 procent, má být prvním bodem schůze Sněmovny. Rebelové z ODS mimo jiné požadují, aby daně i příští rok buď zůstaly ve výši 14 a 20 procent, nebo byla jednotná sazba DPH. Vadí jim také vyšší zdanění lidí s měsíčním příjmem nad 100 tisíc korun a omezení daňových slev pro živnostníky. Peníze na financování církevních restitucí by podle nich stát mohl získat mimo jiné prodejem podílů ve firmách, které patří státu - jako jsou Budvar či společnost Korado.Jojo, to se nám ten jazyk vyprazdňuje. Prý rebelové. Tihle? Kdyby mezi nimi alespoň zase byl Vlastimil Tlustý, který měl silný motocykl. Tak ať si hoši aspoň zvolí pěknou píseň a za jejího zpěvu odejdou ze Sněmovny. Nebo i s choreografií?

15:17
Fagan je opět v Česku, chce získat odškodnění pro „kulaky"Americký právník Edward Fagan se znovu angažuje v Česku, píše idnes.cz. Začal pomáhat lidem, kteří se domáhají odškodnění za ukradené pozemky v době komunismu. Fagan v úterý s několika z nich předal na ministerstvu zemědělství dopis a petici. Bývalé „kulaky“ hodlá případně zastupovat i před soudem. Fagan se zhruba deseti členy Svazu restituentů v zemědělství na podatelně odevzdali petici a dopis adresovaný ministrovi Petru Bendlovi. Členové svazu se domáhají majetku, o který přišli během kolektivizace. Kvůli zkrachovalým družstvům se jim ale nedaří jej u soudů získat zpátky.Devětapadesátiletý Fagan je v Česku známý především bojem proti spuštění Temelína. Loni na podzim se obrátil na karlovarskou radnici s požadavkem vyplatit dluhopisy z roku 1924, podle ministerstva financí jsou ale promlčené. Právník získal renomé zejména díky vysouzení odškodného ze švýcarských bank pro pozůstalé obětí holokaustu. V předchozích letech má ale jeho kariéra sestupnou tendenci.Tak snad to kulakům a Faganovi půjde líp než jiným partičkám. Na druhou stranu, zaslouží si právník něco lepšího než takovou píseň?

16:18
Norský lékař: České úřady otravu metylem nezvládajíMetanol nemizí z nejvyšších pozic zpravodajských serverů, nyní všichni citují zprávu ČTK. České úřady podle ní nemají aféru pod kontrolou a situace v zemi je nepřehledná. Podle deníku Verdens Gang to po návratu do vlasti prohlásil norský lékař Knut Erik Hovda, který minulý týden přivezl do Česka lék pro otrávené pacienty. České ministerstvo zdravotnictví je lékařovým vyjádřením podle ČTK udiveno; liší se prý od toho, co říkal u nás.V Česku podlehly otravě metylalkoholem již více než dvě desítky lidí a několik dalších desítek zůstává hospitalizováno. „Situace je naléhavá a otravy se rychle šíří. V tuto chvíli nemají české úřady přehled ani kontrolu nad situací,“ citoval list Verdens Gang předního norského toxikologa, který přijel do Česka s lékem fomepizol, jenž funguje jako účinný protijed.„V Norsku jsme dobře vybaveni pro případ otrav metanolem, ale protijed je drahý a Česko na něj nemá prostředky. Aplikuje se proto jen v těch nejzávažnějších případech. Obvykle se jako protijed používá alkohol,“ vysvětlil Hovda s tím, že v České republice byl přijat jako „anděl spásy“ a že se jemu i kolegům dostalo obrovského zájmu médií.Situace v zemi mu ale dělá nadále starosti; mimo jiné kvůli částečné prohibici. Turistický průmysl je na prodeji alkoholu závislý a lidé si pak opatřují alkohol jinými způsoby.Takže nakonec spíš anděl žalovníček…  

17:30
ČSSD navrhla, aby se řešila ztráta paměti poslance BabákaSpeciální bod jednání nazvaný „Ztráta paměti poslance Babáka“ požadovala ve Sněmovně sociální demokracie. Šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce naštvalo, jak Věcí veřejné vystupují proti zvyšování DPH. Ještě jako vládní strana pro růst daně z přidané hodnoty totiž hlasovaly.Babákovi v úterý ve Sněmovně vadilo, že někteří sociální demokraté nedorazili na jednání rozpočtového výboru a nepodpořili jeho návrh, aby sazby DPH zůstaly i příští rok ve stejné výši jako letos. To ale sociální demokraty nadzdvihlo. Babák si pak vzal po Tejcově návrhu pár desítek minut na rozmyšlenou a nakonec navrhl, aby premiér Petr Nečas a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka informovali o vzniku nové opoziční smlouvy.Tejc není prvním z politiků, který si z Babáka utahoval. Například loni na jaře si ho po jednom z koaličních jednání vybral ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Přišel před novináře s tím, že má nejnovější informace, a pak v narážce na dva poslance za Věci veřejné řekl: „Výsledky jednání přinesou pořady Na vlastní Kočí a Nejslabší, máte Babáka.“A s tímto pěkným příkladem, jak se poslanci umějí pošťuchovat, ale zůstat při tom lidmi, se vámi dnes loučíme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].