Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 16. 10. 2012

Tak co, kam vyrazíme? (Kuba ruší výjezdní doložku) • Autor: Milan Jaroš
Tak co, kam vyrazíme? (Kuba ruší výjezdní doložku) • Autor: Milan Jaroš

07:59
Havel do zelí zajelDobré ráno při úterku 16. října. Svátek dnes mají všichni Havlové, ne příliš četné křestní jméno latinského původu, jež se vykládá jako „obyvatel Galie“. Existuje v mnoha podobách i v jiných zemích - Gál, Gallien, Gawel…Máme tady podzimní den jak vyšitý - podle pranostiky „jaký den Havel ukazuje, taková se zima objevuje“. Takže zpočátku vlezlo? No, uvidíme. Předpověď říká, že se do Česka nasouvá oblast vysokého tlaku, na západě bude přes den skoro jasno, na východě zataženo, sem tam s deštěm, a uprostřed republiky oblačno. Teploty okolo 10 až 14 °C.A ještě jedna pranostika - svatý Havel do zelí zajel, takže je nutno sklidit zelí, pokud se vám ještě povaluje na záhoně, aby se nemuselo případně dobývat zpoza sněhu. Což ale asi nehrozí, koncem týdne se má ještě „indiánsky“ či „babsky“ oteplit, na 18 až 19 stupňů.Zavírám meteorologické okénko a přeji den bez škobrtnutí.Phil Colins a Another Day in Paradise.

08:20
Protřepat, necukatVolební výsledky a tlak rebelů, to jsou důvody, jež nutí Petra Nečase „pootočit“, lépe řečeno jeho slovy kabinet mění „akcenty svého programu“; na včerejším vypjatém jednání výkonné rady ODS představil kompromisní balíček daňové reformy. Ten původní plánoval zvýšit DPH o jeden procentní bod - u snížené sazby ze 14 na 15, u základní sazby z 20 na 21 procent. Mělo být také zavedeno zdanění lidí s vyššími příjmy, omezeny měly být paušály živnostníků a zrušena sleva na dani u pracujících důchodců. Kompromis počítá jen se zvýšením DPH u snížené sazby, a to na rok.S ústupky je ochoten souhlasit i ministr financí Kalousek. Musí být ale záruka, že budou přijaty penzijní reformy a církevní restituce. A navíc chce morální závazek, že „nedodržování dohod a cukání bylo naposledy!!!“.Tak, kluci, už fakt toho bylo dost. K poslechu revival Andrew Sisters a Sing, Sing, Sing…

09:15
Nečas: Ferda Mravenec, nebo Brouk Pytlík?ČTYŘIKRÁT OD SOUDU: V Haagu se dnes bude před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii sám obhajovat bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić. Čelí obžalobě z genocidy během bosenské války v letech 1992 až 1995 - hlavně kvůli smrti 8000 muslimských mužů a chlapců ze Srebrenice. – Spor mezi Slovenskem a Maďarskem dnes bude řešit Nejvyšší soud Evropské unie v Lucemburku. Jde o volný pohyb v rámci Evropské unie, konkrétně o to, zda může maďarský prezident kdykoli překročit společnou hranici. Maďarsko žaluje Slovensko za to, že před třemi lety zakázalo maďarskému prezidentovi vstoupit na Slovensku a odhalit sochu maďarského patrona svatého Štěpána, což Slováci považovali za provokoci.– Bývalý sociálnědemokratický poslanec Wolf, jenž už dostal pět let za dotační podvod, stane u odvolacího soudu. Wolf „vylákal“ miliónové dotace na odborné studie, třeba o využití pneumatik. V žádostech o dotace uvedl spoustu nepravd, třeba tým vědeckých spolupracovníků, bádání ale nakonec „dělal“ sám s manželkou a synem a spočívalo především v opisování z internetu. Docent Petr Wolf, který v celé kauze vidí politické spiknutí, podle zjištění Českého rozhlasu stále učí na obchodně-podnikatelské fakultě v Karviné. – Sympatický „tykadlový“ řidič Roman Smetana se má dnes dostavit k výslechu a je možné, že pokud už do Bartolomějské dorazil zatykač, bude muset nastoupit do vězení, aby si odpykal za svůj zločin spravedlivý trest. Činí to celkem 67 dní.A k vidění sobotní návštěva Romana Smetany u Petra Nečase. Kriminální živel pronikl k premiérovi v paruce a s takovým tím velkým chlupatým mikrofonem v přestrojení za zvukaře. Premiér se pak v rozhovoru zabývá myšlenkou, zda je na plakátech s přimalovanými tykadly více podoben Ferdovi Mravencovi (to by evidentně rád), nebo Brouku Pytlíkovi. My ovšem víme, že Ferdu si již zabral David Rath. Takže, pane premiére…

10:20
Muž na radnici a povolené šrouby na KuběZatímco v Česku se rozbíhají koaliční jednání a třeba favorit na post muže na radnici Oldřich Bubeníček, jenž se stane s největší pravděpodobní prvním komunistickým hejtmanem, svým Ústečanům a všem, komu se stýská například po výjezdních doložkách, mimo jiné vzkazuje, že znárodňování určitě nehrozí, na Kubě naopak šrouby v příštím roce povolí. Podle BBC totiž pro Kubánce od 14. ledna 2013 přestane platit povinnost žádat o povolení pro výjezd do ciziny a pro cestu do zahraničí budou potřebovat jen pas.K tématu webová sekce Respektu připravuje článek. Sledujte stránky našeho webu.Respekt doporučuje dnešní sloupek Jindřicha Šídla A co to vlastně je ten komunista?. A k poslechu „revoluční“ Tracy Chapman.

11:14
Persona non grataSlovensko vyhrálo spor u evropského Soudního dvora ohledně vstupu maďarského prezidenta na jeho území. Jak jsem již psala v jedné z předchozích zpráv, kauza odstartovala v roce 2009 a ve sporu šlo o to, že maďarský prezident Sólyom chtěl na pozvání maďarské menšiny odhalit v Komárně sochu svatého Štěpána. Problém byl v tom, že odhalení bylo naplánováno na 21. srpna, tedy na den výročí vstupu varšavských vojsk do Československa včetně vojsk maďarských. Slovenská vláda brala celou akci jako provokaci a maďarskému prezidentovi vstup na Slovensko odepřela. Maďaři to ovšem nenechali být a Slovensko zažalovali za omezování svobodného pohybu v rámci Evropské unie.Nyní tedy dal evropský nejvyšší soud Slovensku za pravdu. Prezident podle jeho výroku není jakýmkoli občanem a pro státní návštěvy existují zvláštní pravidla. Jak píše na svých webových stránkách Český rozhlas, tribunál rohodl, že „okolnost, že občan EU vykonává funkci hlavy státu, může odůvodnit omezení výkonu práva pohybu, které této osobě přiznává unijní právo, na základě mezinárodního práva".Přečtěte si také starší glosu Odvrácená Evropa, autorem je Martin M. Šimečka.

12:28
Tušili jsme, že to přijdeThe Rolling Stones oslaví padesát let existence čtyřmi koncerty. Dva odehraje koncem listopadu v Londýně a dva v polovině prosince poblíž New Yorku. Lístky na londýnské koncerty jsou již v předprodeji, cena se pohybuje v přepočtu od 3 tisíc do necelých 13 tisíc korun.„Museli jste tušit, že to přijde," řekli The Rolling Stones na videu, kterým oznamují svoje nové turné.K poslechu nový singl Doom and Gloom, tedy Zkáza a beznaděj.

13:15
Viníkem je chamtivostVe skladech společnosti Verdana, která je výhradním distributorem výrobků Likérky Drak pro Českou republiku, našla potravinářská inspektce několik tisíc lahví tuzemáku s etiketou Likérky Drak. Podle výsledků analýzy byl metanol s etanolem míchán půl na půl, a nalezené množství by dokázalo usmrtit tisíce lidí! Zhruba 7600 půllitrových lahví o obsahu bylo zabaleno a připraveno k expedici do maloobchodní sítě. V kolika z nich byl jedovatý metanol, zatím není jasné.Trable likérky tak pokračují, před pár dny inspekce zatrhla prodej více než 50 tisíc nesprávně označených lahví.Likérka se brání tím, že nepančuje a že jde o cílenou likvidační strategii. Za dopadení viníka otrav nabízí milion korun.Viník je v tomto případě jasný, nemyslíte? Jmenuje se CHAMTIVOST.

14:31
Vlk v rouše beránčímBývalý poslanec za sociální demokracii Petr Wolf, který dnes stanul před odvolacím soudem za zneužití jedenáctimilionové dotace (o tom více v jedné z předcházejících zpráv), odchází od soudu ještě s přísnějším trestem. Místo pěti let a pokuty milion korun vyfasoval opisovač Wolf šest let natvrdo a pokutu pět milionů; trest dostala i jeho žena, a to v délce tři roky s podmíněným odkladem na pět let. Paní Wolfová navíc zaplatí milionovou pokutu.Viníkem je opět… chamtivost!!! K poslechu CocoRosie a Werewolf.

14:57
Za chyby se platíStátní rozpočet může být ochuzen až 500 milionů eur, tedy přibližně o 12 a půl miliardy korun - takovou částku totiž České republice neproplatí Evropská komise. Podle Českého rozhlasu jsou na vině chyby a podvody v čerpání peněz z evropských fondů. Ztráty se zatím týkají dvou největších operačních programů Doprava a Životní prostředí. Česko tak v příštích měsících přijde ještě o další peníze z jiných programů.Moby a Mistake.

15:47
Komanč na oranžovém koniPražští sociální demokraté se rozhodli před druhým kolem sobotních senátních voleb veřejně podpořit kandidáta na Praze 8 Jiřího Dolejše. Na oplátku vyzývají komunisté své příznivce, aby v dalších třech pražských obvodech podpořili sociálnědemokratické „bijce“ o senátní křesla – Evu Sykovou, Františka Adámka a Stanislava Křečka.Místopředseda KSČM a poslanec Dolejš postoupil v Praze 8 do druhého kola senátních voleb, kde zatím vede o necelé procento nad Danielou Filipiovou (ODS). Je to od roku 1989 v Praze poprvé, kdy v boji o senátní křeslo takto reálně hrozí vítězství komunisty.DJka se musí přiznat, že bydlí na Praze 8 a minulou sobotu nešla volit; nyní si rve vlasy a slibuje, že v sobotu půjde. A k poslechu Chodská Junta a Tanga.

16:16
Lukašenkovo sportovní přiznáníBěloruský prezident Lukašenko na tiskové konferenci uspořádané speciálně pro ruské novináře „sportovně“ přiznal, že „za Vladimírem Iljičem (Leninem) a Josifem Vissarionovičem (Stalinem) daleko zaostává a že se musí ještě hodně snažit“.  Podle Lukašenka by se odkaz sovětských vůdců neměl démonizovat - Lenin vytvořil sovětský stát a Stalin ho upevnil. Na tiskovce tento poslední evropský diktátotor, jenž obhajuje svůj autoritářský režim slovy Dostojevského, že svoboda je pro člověka nesnesitelná, také kritizoval Západ, že dostatečně nedoceňuje výdobytky sovětské éry.No comment. K poslechu Richard Muller a Už asi nie si.

17:00
Žádnou cizáckou energii!V Česku se připravuje vyhláška, která by již v zimě umožnila v případě přetížení přenosové soustavy odpojit se od přeshraničního vedení. Přetížení by mohlo vést až k tzv. black outu, tedy výpadku elektřiny. Důvodem přetížení je podle odborníků velké množství větrných elektráren v oblasti Baltského a Severního moře, přičemž po této elektřině je poptávka na jihu Německa a Rakouska. Přebytky elektřiny se ale neplánovaně mohou dostat do české přenosové soustavy, a tak by mohlo dojít k výpadku. Novelu vyhlášky o stavu nouze v elektroenergetice by měla zítra posoudit vláda.Red Hot Chili Peppers - Californication.

17:45
Jděte k šípku!Madonna se zastává kdekoho - Pussy Riot, Obamy… Naposledy vyjádřila podporu čtrnáctileté pákistánské školačce Malale Yousafzai, kterou postřelili tálibánci. Na koncertě v Los Angeles jí věnovala píseň Human Nature. Tuto zprávu DJka přebrala ze serveru našeho nejvíce prodávaného bulváru, který má v každém vydání na svých stránkách vystavené vyzývavé „nahé baby“. V uvedeném článku se však deník rozčiluje, že diváci prý byli v šoku a hordy fanoušků již Madonnu odsoudili za striptýz, který na podiu předvedla. Striptýz v tomto případě znamená, že Madonna měla dívčino jméno napsáno na zádech a ta záda ukázala. DJka se ne zrovna často zastává kdekoho, v tomto případě se však zastane Madonny, i když to není zrovna její nejoblíbenější zpěvačka, a náhle prudérním redaktorům nejmenovaného bulvárního deníku vzkazuje: Jděte k šípku!Služba DJky je u konce. Kdo dnes ještě neví, co s načatým programem, a je knihomol, klikněte si na kulturní servis na webovkách Respektu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].