Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 13. 12. 2011

Prý sem míří Füle. Třeba jí to pomůže k nižšímu trestu. • Autor: Globe Media /  Reuters
Prý sem míří Füle. Třeba jí to pomůže k nižšímu trestu. • Autor: Globe Media / Reuters

07:55
Dobré ráno s polskými punkeryDobré ráno. Na české hory se opět vrátila obleva. I ve výšce nad 1000 metrů má být dnes nad nulou, jinde stoupne teplota až k sedmi stupňům. V příštím týdnu se má ale zase ochlazovat až k nule a déšť má přecházet ve sněžení. Pokud jde o výročí, pak před 30 lety bylo v Polsku vyhlášené stanné právo, které mělo překazit (a na osm let překazilo) pokus Solidarity o svržení komunismu. Před 8 lety byl pak v Iráku zatčen Saddám Husajn.Tady je jakási tryzna věnovaná polským událostem včetně autentického projevu generála Jaruzelského, v němž stanné právo vyhlásil. Vzpomínka na Polsko připomněla dnešnímu DJ, jak v 80.letech chodil nakupovat v Praze do polského kulturního střediska desky s polskými punkovými kapelami, protože to byly jediné punkové desky, které tady šly sehnat. Komu se tedy po ránu do tryzny nechce, tady je něco veselejšího.

08:15
Půjčit 90 miliard na záchranu EU? Češi nevíV Česku se naplno rozhořel spor o to, zda má vláda půjčit Mezinárodnímu měnovému fondu téměř 90 miliard korun na záchranu ohrožených evropských států. Prezident Klaus prohlásil, že si eurozóna pomoc nezaslouží a že by jí tedy nic neposílal. I z ODS se ozývají hlasy, že by Česko nikomu pomáhat nemělo. Řekli to už někteří členové vlády za ODS a vlivní poslanci.Proti české solidaritě s EU jsou i Věci veřejné. Naopak pro pomoc jsou přední funkcionáři TOP 09 a opoziční ČSSD. Její stínový ministr financí Jan Mládek včera v televizi vysvětlil, že kolem českého příspěvku na záchranu EU je zbytečně mnoho emocí, neboť Česko už desítky miliard do MMF posílá.Užitečné vysvětlení podal včera i bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: „Tady se nejedná o nějaké další zadlužování ČR. Jde o to, že část peněz, které ČNB spravuje, by se jakoby uložilo na základě smlouvy s MMF, a ten by je používal na podporu evropských ekonomik. Vidím to jako řešení, které by České republice pomohlo,“ prohlásil Niedermayer.     K tomu dodejme, že i lecjaký DJ si myslí, že by to Česku pomohlo. A protože skupinu Evropa jsme nenašli, pusťme si Asii, kam možná Češi pod vedením ODS a VV brzy zamíří. Takže - Heat of the Moment.

08:59
Jan Zahradil to víV aktuální evropské vřavě ještě jeden příspěvek: v Česku se rozpoutal spor o to, jestli Česko v případě odmítnutí vstupu do pevnějšího jádra EU zamíří, nebo nezamíří do izolace. Zastánci větší integrace s EU se izolace obávají s tím, že prostě vyplyne z nemožnosti Česka účastnit se důležitých politických jednání. Například ale člen grémia ODS Jan Zahradil, velký zastánce britské cesty, si je jist, že žádná mezinárodní izolace nehrozí.Panu Zahradilovi k jeho vizionářským schopnostem gratulujeme a protože jsme už skupinu Evropa našli, posíláme mu tuhle nejhorší rockovou písničku všech dob.  

09:10
Evropa dál pod hrozivým tlakem finančních trhů A Evropa do třetice: vývoj na evropském a americkém finančním trhu ukazuje, že investoři nezměnili skeptickou nápadu ani po pátečním summitu EU. I po víkendu totiž pokračují trhy v poklesech a úrok italských státních dluhopisů se pořád drží blízko kritické hranice, za níž už země nebude schopna své dluhy splácet. Experti to vysvětlují tak, že trhy - to znamená banky, různé fondy nebo individuální investoři - zatím plán EU na zpřísnění finanční disciplíny nepřesvědčil o tom, že by investice do evropských ekonomik byly dostatečně bezpečné. Přesněji řečeno že by tento plán zabral na vyřešení nynější krize. Skutečnou první pomocí v nynější krizi by bylo neomezené zapojení prostředků Evropské centrální banky, tomu se ale stále brání Německo.

10:01
Kauza MUS: ministr doporučuje kárné žalobyPřezkoumání laxního přístupu české justice ve vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti pokračuje a možná dojde i na potrestání viníků. Vrchní státní zastupitelství v Praze totiž dokončilo analýzu, jak jeho lidé ve zmíněném případu postupovali. Z dokumentu vyplývá, že úřad vedený bývalým vrchním státním zástupcem Rampulou se dopustil vážných chyb, kvůli kterým se případ na české straně de facto nevyšetřoval. Analýzu dostal i ministr spravedlnosti Pospíšil, který doporučuje podání kárné žaloby na Rampulu a některé jeho bývalé podřízené. O této žalobě rozhodne do konce týdne nejvyšší státní zástupce  Pavel Zeman.V Česku se dlouho říkalo, že se tu proti korupci mocných lidí nic nedělá. To už ale není pravda a zásluhu na tom má v posledním roce právě Pospíšil a jeho personální politika na státním zastupitelství. Posíláme mu za to Santanu

10:55
Nahé pákistánské herečce vyhrožují smrtíEvropa se stále nemůže vymanit ze své krize, na světě ale existují i jiné problémy. Například známá pákistánská herečka Veena Maliková se rozhodla soudit indickou verzi britského pánského časopisu FHM (For Him  Magazine) za to, že jí umístil na obálku svého prosincového čísla nahou.Maliková, která přechodně žije v Indii a natáčí tam v Bollywoodu tři filmy, má pouze rukou přikrytá prsa. Případ vyvolal v Pákistánu obrovskou vřavu. Otec Malikové vzkázal, že se jí zříká, a herečka dostává výhružky smrtí. Pobouřené jsou i vojenské kruhy. Nahá Maliková má totiž na paži má vytetované ISI. To je zkratka pověstné pákistánské tajné služby, kterou Indové i Američané roky podezřívají ze spolupráce a podpory teroristů v Afghánistánu a Kašmíru.„Jde o ponížení Pákistánu, navíc přicházející z indické půdy,“ citovala pákistánská média armádní činitele. Maliková teď ale tvrdí, že pro ni samotnou byla fotka šok, protože nějaké oblečení na sobě měla a magazín jej vyretušoval. To ale vydavatelé magazínu odmítají. Vzájemně se proto soudí o tři miliony liber jako náhradu za újmu. Nicméně o víkendu uvolnil FHM další fotku Malikové, která jakoby jí dávala za pravdu. Maliková tvrdí, že navzdory hrozbám se chce do Pákistánu vrátit. Její kolegyně z televizní branže to ale hodnotí jako bláznivý nápad.Celý případ může v Evropě vypadat jako běžná sexuálně vzrušující aférka pro Blesk nebo revue.idnes, nad níž západní sebevědomé ženy ohrnou nos. Nechceme tvrdit, že Maliková je feministka. Z pohledu jižní Asie je ale tohle výraz sebevědomého postoje tamní ženy, která velmi odvážně bourá hned několik tabu najednou (ženská nahota, práce pákistánské ženy v indickém filmovém průmyslu, utahování si z ISI). Takže – respekt!

11:50
Připravte se na propouštění, říká průzkumSkoro desetina českých firem předpokládá, že budou na začátku příštího roku propouštět. Vyplývá to z výzkumu agentury Manpower.  Nejvíc se má propouštět ve zpracovatelském průmyslu, nejméně v zemědělství, informuje iHned.cz. Z průzkumu dál vyplývá, že české zaměstnavatele opouští optimismus, který mezi nimi vládl ještě v polovině roku. Vše souvisí s evropskou krizí a hrozbou recese.S přesvědčením, že Respekt a další zpravodajská média jsou vlastně taky takový zpracovatelský průmysl (na zpracování informací), posíláme sami sobě tenhle omletý song.

12:14
Nová hlava kulturyNovou ministryní kultury bude zřejmě poslankyně Alena Hanáková. Další možný ministr Ivo Mathé totiž kandidaturu odmítl. Stalo se to tak, že se včera večer sešel s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem (ministerstvo kultury spadá do hájenství jeho strany) a sdělil mu, že má pro svoji nominaci řadu podmínek. Není zcela jasné jakých, Mathé si ale podle náznaků zřejmě vymiňoval volnou ruku pro personální a další zásahy v oblasti památkové péče a problematiku církevních restitucí. Po rozhovoru Mathé ohlásil, že ministrem nebude. Místopředsedkyně sněmovního výboru pro otázky kultury a starostka Vizovic Hanáková naopak řekla, že ministryní být chce, což se v tuhle chvíli jeví jako docela důležitý argument. Její plány v úřadě zatím nejsou jasné.Při formování Nečasovy vlády vloni šéfové koaličních stran říkali, že v kabinetu není žádná žena, protože v Česku žádné ženy připravené dělat ministryně nenašli. Oceňujeme, že pánové zaťali pěsti, dali si práci a přece jen už dvě ženy našli. Gratulujeme a posíláme happy písničku.

13:17
Islamisté nechtějí bikiny, aneb Hanák v Egyptě Aby všech těch dluhů, recesí a skleníkových plynů nebylo málo, na Evropany se řítí další pohroma. Zpravodajské servery informují, že v egyptských volbách vítězní islamisté si chtějí posvítit na pláže v turistických resortech. Vadí jim pití alkoholu, polonahé ženy a smíšené pláže. Všechno to možná budou chtít zakázat, což by zasadilo ránu turistickému průmyslu. „Na něm je přitom Egypt ekonomicky závislý,“ varují experti. Možná jsou ale na něm závislí spíš Evropané.    

14:20
Füle navštívil Tymošenkovou ve vězeníČeský eurokomisař Štefan Füle se vydal do Kyjeva a navštívil ve vězení bývalou předsedkyni ukrajinské vlády Julii Tymošenkovou (51). Ta dostala sedmiletý trest vězení za údajné porušování ukrajinských zájmů a uzavření nevýhodné smlouvy na dovoz plynu z Ruska. EU považuje rozsudek za zmanipulovaný a za pomstu nynějšího prezidenta Janukoviče. Evropská komise požaduje propuštění Tymošenkové a pozastavila kvůli tomu přístupovou dohodu s Ukrajinou. EU také apeluje na odvolací soud, aby rozsudek zrušil. Füle se rovněž setkal s prezidentem Janukovičem.

15:12
Nečas zatím neví, jen se kloníPremiér Petr Nečas vystoupil před novináři s prohlášením se zásadním stanoviskem, že zatím neví, jestli Česko půjčí Mezinárodnímu měnovému fondu na záchranu evropské ekonomiky. Nečas k tomu dodal, že on sám se kloní k tomu žádné peníze nepůjčovat. To samé si myslí politici Věcí veřejných. Vedení TOP 09 naopak na své dnešní schůzce vyzvala své ministry, aby co nejdůrazněji prosazovali členství Česka v tzv. tvrdém jádru EU. Vláda se zřejmě rozhodne zítra na svém zasedání. Pokud ne, mnoho času jí nezbývá, MMF a EU totiž chtějí slyšet jasné slovo do začátku příštího týdne.Debata v Česku zatím skutečně vypadá rozpolcená. Zajímavé je, že se nelze opřít o nějaká tvrdá data, jasné argumenty. Zastánci pomoci argumentují elementární slušností být solidární se společenstvím, z něhož dnes máme užitek. Mají také obavy z mezinárodní izolace, která obvykle země, které se v těžkých chvílích drží stranou, postihne. Zastánci britské cesty tvrdí, že žádná izolace nehrozí a že Česku bude líp mimo pevnější struktury EU. Žádný podpůrný argument pro své tvrzení ale zatím nevytáhli. Tuhle písničku věnujeme Evropě.  

15:56
Terorista zaútočil granátem v Belgii V Lutychu na východě Belgie došlo po poledni k teroristickému útoku na lidi pobývající na jednom ze zdejších náměstí. Podle svědků muž, čtyřicátník, hodil ze střechy jednoho z domů granát mezi lidi shromážděné dole na zastávce autobusu a pak dalším granátem zabil sám sebe. Policie si nejprve myslela, že se útoku účastnili další dva muži, teď se ale podle BBC zdá, že nikoliv. Podle deníku The Guardian jsou zatím tři oběti útoku a další desítky lidí byly zraněny. Policie dosud neví, kdo byl útočník.  

16:55
Policie je hotová s vyšetřováním BártyPolicie ukončila vyšetřování jednoho z nejvíc politicky citlivých případů. Jde o obvinění šéfa Věcí veřejných Víta Bárty, že uplácel své spolustraníky Kristýnu Kočí a Jaroslava Škárku. Policie vyslechla šest lidí (Škárku, Kočí, asistentku Kočí Alenu Maršálkovou, vicepremiérku Karolínu Peak a poslankyni Janu Suchou) a navrhuje Bártu a dalšího stíhaného Škárku obžalovat. Bártův advokát Oldřich Choděra naproti tomu požaduje výslech dalších devíti lidí, což někteří hodnotí jako snahu proces zdržet. Škárka a Kočí letos na jaře obvinili Bártu, že jim dal obálky se stovkami tisíc korun, aby si udržel jejich loajalitu. Bárta to nepopřel, tvrdil ale, že šlo o půjčku. Kočí peníze uložila v bezpečí a nahlásila vše policii. Škárka část peněz utratil, proto je na rozdíl od Kočí stíhaný za braní úplatků. Vše vyšlo najevo po článku v Respektu, kde Škárka braní peněz od Bárty přiznal.

17:23
Rozloučení s anglickým létemJe čas skončit. Závěrem dodržme hlavní téma dnešního dne. Pojďme ještě jednou do Anglie a pusťme si song o tom, co se holkám v létě honí hlavou. Hezký večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].