0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ30. 4. 20127 minut

DJ úterý 1. května 2012

Moskva oslavovala - práci, jaro a také Putina. • Autor: Naďa Straková

08:00
Do nového dne s novým ministrem školstvíDobré ráno, milí čtenáři,premiér Petr Nečas oznámil jméno nového ministra školství, má se jím stát Petr Fiala. Stávající prorektor brněnské Masarykovy univerzity působil v letech 2004 - 2011 jako rektor této univerzity, je členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace a od loňského září působí jako premiérův poradce pro vědu.Fiala má podporu ODS, TOP 09 i nové platformy kolem Karoliny Peake, prezident by ho měl jmenovat do funkce ve středu.„Znám ho přes 6 let z působení v České konferenci rektorů, je to člověk uvážlivý, s přehledem a zná situaci ve školství na všech stupních,“ ocenil volbu Fialy do křesla šéfa školství Ve Stalo se dnes rektor pražského ČVUT Václav Havlíček a pochvalné hlasy zaznívají i od ostatních lidí z praxe. Po alogických experimentech z dílny Josefa Dobeše by si tak ministerstvo mohlo znovu získat důvěru akademické obce i veřejnosti. Na ministerstvo i vám posílám jednu vědeckou píseň

08:54
Češi milují Brufen, americká miminka takyZa posledních deset let třikrát vzrostl počet dětí, které se v USA rodí se závislostí na opiátech. Ukázala to nová studie publikovaná v Journal of the American Medical Association. Podle výzkumu je závislé jedno miminko z tisíce. Důvodem je podle vědců především nadužívání léků na bolest.A tu jedna nadupaná vycházející česká kapela, která se nedávno vrátila z USA z nahrávání s producentem Stevem Albinim (Nirvana, Pixies):  A Banquet

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:44
Rok od otevření pracovního trhu v Rakousku a Německu. A Češi nikdePřesně před rokem otevřelo Německo s Rakouskem svůj pracovní trh pro nové členské státy. Očekávaný nápor pracovní síly z Východu se však nekoná. Do Rakouska přišlo z Česka, Polska a dalších 6 zemí střední a východní Evropy od května 2011 pracovat jen 27 tisíc lidí, do Německa 79 tisíc.Ani Německo ani Rakousko přitom stále plně neotevřelo svůj pracovní trh zemím jako Bulharsko a Rumunsko – bez pracovního povolení vítají pouze osoby s vysokoškolským titulem. Nejčastěji míří do stavebnictví a v turismu.A tu jedna píseň od jednoho z hostů letošních Colours: Bobby McFerrin: Sing!

11:30
Dcera Tymošenkové v Praze ocenila bojkot UkrajinyJevhenija Tymošenková, dcera vězněné expremiérky Julije Tymošenkové, včera odpoledne vystoupila na tiskové konferenci v Praze. Prohlásila, že Ukrajina je na hraně přeměny v totalitní stát, poděkovala zemím, které vyhlásily bojkot akcí organizovaných režimem prezidenta Viktora Janukovyče a zejména pronesla, že život její matky je v ohrožení.Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zároveň na schůzce se svým slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem prohlásil, že pokud by se výrazně zhoršil stav vězněné expremiérky, znamenalo by to oslabení pozice Ukrajiny v Evropě.Roste také počet politiků, kteří avizovali, že v protestu proti věznění Tymošenkové na Ukrajinu nepřijedou na evropský fotbalový šampionát. Po Klausovi a Merkelové potvrdil takový záměr i předseda Evropské komise José Barroso. Nepřítomnost špiček diplomacie jistě zabolí, ale jaké by to teprve bylo pozdvižení (jakkoliv to je zřejmě utopie), kdyby nepřijely samotné fotbalové týmy!A tady už Gnarls Barkley: Crazy, protože věznění Tyošenkové rozhodně crazy je.

12:29
AP: Kadáfího ministr utonul přirozenou cestouBývalý libyjský ministr pro ropu Šukrí Ghaním, který byl o víkendu nalezen mrtvý ve Vídni v Dunaji, zřejmě nezemřel cizím zaviněním. Z předběžných výsledků pitvy podle agentury APA vyplývá, že se utopil, dle rakouské policie prý nic nenasvědčuje cizímu zavinění, ani sebevraždě.A teď už další host letošních Colours: The Flaming Lips - The Yeah Yeah Yeah Song.

13:00
Rakovinu prsu je možné předpovědět. Až 11 let dopředuTým vědců z londýnské Imperial College nově vyvinul genetický test, který umožňuje předpovědět vznik rakoviny prsu řadu let předtím, než se plně vyvine. Experti předpovídají, že by mohla být zákeřná choroba odhalena až 11 let předem, a to na základě „obyčejného“ krevního testu.Badatelé zkoumali vzorky krve téměř 1400 žen, aby potvrdili silnou vazbu mezi vznikem rakoviny prsu a molekulární modifikací genu s tajemným názvem „ATM“ (je součástí bílých krvinek). Ženy, které mají ATM víc, prý mají větší pravděpodobnost, že se u nich rakovina prsu vyvine. Nasazení preventivní léčby by jim přitom mohlo zvýšit šanci na přežití.Když si člověk uvědomí, že jenom vloni onemocnělo rakovinou prsu v Česku 7 tisíc žen, je londýnský objev "tak trochu revoluce".

14:01
V Bosně odsouzena první žena za válečné zločinyTribunál v Bosně a Hercegovině vynesl vůbec první rozsudek za válečné zločiny nad ženou. Dostala ho Rasema Handanovičová za vraždění chorvatských civilistů a zajatců.Dnes devětatřicetiletá Hadanovičová přiznala, že se v dubnu 1993 coby členka speciální jednotky armády Bosny a Hercegoviny zúčastnila ve vesnici Trusina popravy tří civilistů a tří vojáků.Soud jí udělil pět a půl roku vězení.A teď už Zuzana Navarová a Naruby.

14:35
Moskevské oslavy práce a jaraMoskevských oslav dnešního Svátku práce a jara se zúčastnily desetisíce lidí. Na té hlavní, která proběhla na Tverské ulici, byla i naše kolegyně Naďa Straková. Moskvané společně s hlasy z ampliónů provolávaly například tato hesla: Mír, práce, Máj; Nechceme Rusko ve Světové obchodní organizaci a Nezvedejte věk odchodu do důchodu aj. Fotografické momentky a další hesla z moskevských ulic z místa najdete zde.

15:10
Američané opouští základnu na Okinawě. Kvůli znásilněníOsm tisíc amerických vojáků opustí japonský ostrov Okinawa. Po sedmnácti letech vyjednávání se na tom dohodly Tokio a Washington. Námořní pěchota se přesune na tichomořský ostrov Guam, Havaj nebo do Austrálie, přesto v Japonsku zůstane téměř 40 tisíc amerických vojáků. Ti jsou tam rozmístěni na základě poválečné smlouvy, tři čtvrtiny z nich jsou právě na Okinawě – ostrov tedy nebude zcela bez vojáků ani teď. Jde spíše o symbolické gesto, které reaguje na vlnu stížností, které se objevily poté, co na ostrově v roce 1995 jeden amerických vojáků znásilnil japonskou školačku.Radůza také vzkazuje, že Půjde, kam chce.

16:02
„Příměří“ v Sýrii – jenom dnes přes 20 mrtvýchV Sýrii má od 12. dubna platit příměří, přesto aktivisté jen za dnešní den hlásí už 23 obětí. Polovina z nich zemřela při minomentém útoku v provincii Idlib, zbytek v části země zvané Dajr az-Zaur.Za čísly mrtvých ze Sýrie se skrývají stovky nám neznámých osudů a člověk má občas chtě nechtě pocit, že přes všechna ta známá a děsivá čísla má vlastně trochu problém si představit, co přesně se v Sýrii děje. Jednou z možností, jak se do aktuální situace lidí v Sýrii vžít, je text od Jana Mrkvičky

17:11
Poslední šance vyrazit na běžkyV Krkonoších se dnes odpoledne zastavil poslední lyžařský vlek. Na Horních Mísečkách je sice ještě přes půl metru sněhu, úprava povrchu je ale při teplotách okolo 15 stupňů příliš náročná. Až do poloviny května ale bude možné vyrazit na Mísečky ještě na běžky – přesně řečeno do té doby, než začne jezdit autobus až k Vrbatově boudě. Fréza bude muset sníh ze silnice odstranit, a definitivně pak skončí i běžkařská sezóna.Končí i dnešní DJ, přeji vám krásný nepracovní večer a posílám poslední píseň: Ave Maria od Bobby Ferrina v poněkud neortodoxním podání. 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].