Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 23. července 2014

Současná ministryně pro místní rozvoj se možná přesune do Bruselu. • Autor: HN – Libor Fojtík
Současná ministryně pro místní rozvoj se možná přesune do Bruselu. • Autor: HN – Libor Fojtík

08:38
Ford a jeho první prodaný vůzKrásné dobré ráno, dnes ve středu 23. července nás čeká další slunečný den, teploty se mohou vyšplhat až na 28 stupňů. Odpoledne očekávají meteorologové místy přeháňky, na některých místech se mohou objevit bouřky.Než se podíváme na dnešní jízdní řád poslanecké sněmovny, připomeneme si některé historické události, které se vztahuji k dnešnímu dni.Před 111 lety prodala automobilka Ford svůj první vůz, jednalo se o Model A. Za dva roky výroby vyprodukoval Ford 1750 vozů modelu A. Zajímavosti je, že se vyráběl pouze v červené barvě a stal 750 dolarů.Dvacet dva let uplynulo od setkání představitelů ODS a HZDS v Bratislavě, kteří se dohodli na zániku československé federace.A před 9 lety zaútočili teroristé v egyptském letovisku Šarm aš-Šajchu, zahynulo tehdy 88 lidí a 200 bylo zraněno.Raději se vraťme do současnosti. Na pořadu dnešního dne je 12. schůze Poslanecké sněmovny, ta bude pokračovat od 10 hodin, a kdoví kdy skončí. Opozice se totiž nechce smířit s novou podobou zákona o státní službě a chystá obstrukce. Ještě předtím přijde na řadu návrh zákona o zvýšení spotřební daně u cigaret či zavedení výjimek pro nekvalifikované učitele. Ti by jinak byli nuceni v lednu opustit obor.Svátek dnes slaví Libor. Mezi dnešní oslavence patří i spisovatel Ludvík Vaculík (88 let), filmový Harry Potter - Daniel Radcliffe (25), a také český textař Michal Horáček (62), z jehož dílny vybíráme první píseň

09:45
Aerolinky nelétají do Tel Avivu, české přistály v ranních hodináchAmerický úřad pro letectví (FAA) včera vydal zákaz létat do Izraele po dobu 24 hodin. Své lety ještě před tímto rozhodnutím zrušily americké aerolinky Delta Airlines a United Airlines. Evropská agentura pro bezpečnost civilního letectví (ESEA) dala evropským leteckým společnostem silné doporučení, aby se vyhnuly letům do Izraele.Lufthansa tak pozastavila lety na dva dny. Doporučení se drží i další – KLM, Scandinavian Airlines, EasyJet či Turkish Airlines, které své lety taktéž zrušily.České společnosti ČSA a Travel Service naopak nechaly svá letadla doletět do Izraele. Letadlo Travel Service přistálo v Tel Avivu na Ben Gurionově letišti kolem 3. hodiny ranní (SELČ), za hodinu jej následovalo letadlo ČSA. Podle mluvčího ČSA je na letišti běžný provoz, který se neliší od jiných dnů.Ranní odlet z pražského letiště zrušila i společnost WizzAir.K rozhodnutí zrušit lety do Izraele přispěla úterní událost, když do blízkosti letiště Bena Gurionova dopadla raketa vystřelená z Pásma Gazy. Palestinské hnutí Hamas a Izrael přitom spolu bojují již třetí týden a počet obětí je 31 na izraelské straně, Palestinci hlásí 600 mrtvých.Izraelské úřady však tvrdí, že místní letecký provoz je bezpečný. Premiér Benjamin Netanjahu se obrátil na amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, aby společně pomohli k obnovení letů do Tel Avivu.Cestujícím přejeme brzké obnovení letového provozu směr Izrael a pro zlepšení nálady si mohou poslechnout další píseň.

10:27
Tour de France má před sebou posledních pět dní, König je sedmýNejvětší cyklistický etapový závod Tour de France se dnes vypraví do Pyrenejí, kde se má rozhodnout. Závodníci mají za sebou poslední třetí týden, ale nebude vůbec jednoduchý. Včera museli cyklisté zdolat nejdelší etapu celé Tour de France, měřila 237.5 kilometrů. Dnes je pro změnu čeká nejkratší (124.5 km), když pomineme časovku. Ale co ztrácí v počtu kilometrů, vynahrazuje ve stoupáních, která budou muset cyklisté překonat.Tři stoupání kategorie 1 – na Col du Portillon je to osm kilometrů se sklonem 7 %. O 25 kilometrů dál se „směje“ Col de Peyresourde se 13kilometrovým výšlapem. A třetím do party kategorie 1 je Col de Val Louron-Azet, jehož první polovina ze 7 kilometrů je pěkná stěna s převýšením 10 %.V tu chvíli budou mít závodníci za sebou 112 kilometrů a nastoupaných asi 2 tisíce výškových metrů. Jenže závod ještě nekončí, přichází totiž poslední vrchol a posledních 10 kilometrů na Saint-Lary Pla d’Adet.Celkové pořadí Staré dámy se tak může hodně změnit, dva týdny v sedle není žádný med a síly mohou dojít každému. Klidně, i zatím suverénnímu, italskému lídrovi Vincenzu Nibalimu ze stáje Astana, jenž má náskok 4:37 minuty nad druhým Španělem Alejandrem Valverdem. Ale i Česko má zastoupení v TOP10, na 7. příčce je Leopold König. Ten ztrácí na vedoucího Nibaliho 9 minut a 32 vteřin.Snad se české naději bude dařit jako v posledních dnech, kdy si postupně vylepšuje své postavení v celkovém pořadí. A na závěr jeden motivační song, který rozproudí krev v žilách.

11:28
Němečtí politici si nepřejí fotbalové MS v RuskuLetecká katastrofa letu MH17 Malaysia Airlines, které bylo sestřeleno v oblasti bojů mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci, rozvířila debatu o pořadatelství příštího fotbalového mistrovství světa.Nejlepší fotbalisté světa se totiž mají za čtyři roky sjet do Ruska. A to se nelíbí některým německým politikům, kteří by jako další krok represe zvolili odebrání pořadatelství. Jedním z těchto činitelů je Michael Fuchs, předseda nejsilnější parlamentní strany CDU, který už kontaktoval mezinárodní fotbalovou federaci FIFA.Zelení sdílejí podobný názor, podle nich by neměla fotbalový šampionát hostit země, která omezuje osobní svobody a anexí Krymu porušila mezinárodní právo.Otázkou je, která země by Rusko zastoupila. Připravit se na MS není možné během několik týdnů. V souvislosti s uplynulým šampionátem v Brazílii, kdy panovaly značné obavy, zdali se podaří všechny stadiony dokončit včas, se hovořilo o Německu, jako možném náhradníkovi za Jihoameričany. Němci totiž mají kvalitní infrastrukturu a fotbalové arény. A také to jsou úřadující mistři světa.Že by se němečtí politici chtěli podívat na své fotbalové hvězdy? Konec konspiračních teorií, uvidíme, kdo si bude zpívat olé, olé, olé

12:09
Jourová se blíží k Bruselu, získala podporu od poslancůPoslanci z evropského sněmovního výboru podpořil nominaci Věry Jourové z hnutí ANO na eurokomisařku. Většina poslanců se vyjádřila pro nominaci ministryně pro místní rozvoj, opoziční poslanci se hlasování zdrželi. Sama Jourová se vyjádřila, že by chtěla být eurokomisařkou pro regionální rozvoj.Podporu ji vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který je přesvědčen o jejích odborných i morálních kvalitách.Ve čtvrtek musí nominaci schválit vláda, která následně pošle nominaci do Bruselu. Poté bude čekat Věru Jourovou „grilování“ v Evropském parlamentu, kterému bude muset dokázat, že je ta správná osoba.Ale už teď si připsala částečný úspěch a může si zazpívat: „Já na to mám.“Předchozími českými eurokomisaři byli Štefan Füle (2010 – 2014), Vladimír Špidla (2004 – 2009) a Pavel Telička, který se úřadu chopil jen nakrátko v roce 2004.

13:39
Krize ve Španělsku? Ale vůbec ne, Real Madrid kupuje fotbalistu za 2.5 miliardyUž po skončení brazilského MS ve fotbale bylo jasné, že kolumbijský fotbalista James Rodriguez bude velmi žhavé zboží. O nejlepšího střelce fotbalového šampionátu (vstřelil 6 branek) mělo zájem hned několik klubů. Nakonec ho získal gigant ze Španělska – Real Madrid. Ale za jakou cenu… Podle BBC za něj Real Madrid zaplatí 71 milionů liber (v přepočtu téměř dvě a půl miliardy korun) Monacu, v němž kolumbijský útočník hrál minulou sezonu.Všichni okolo jsou z přestupu nadšení. James Rodriguez září štěstím a říká, že se mu splnil sen. Prezident Realu Florentino Perez zase tvrdí, že Rodriguez hrál skvěle a jeho góly na šampionátu potvrzují, že byl jedním z nejlepších na mistrovství. A ještě jedna věta 23letého fotbalista: „Doufám, že udělám lidi šťastnými a vyhraju zde mnoho trofejí.“Fanoušci musí být u vytržení, ale jak to může pochopit obyčejný Španěl, když je každý čtvrtý bez práce? Přitom poslední nákupy Realu Madrid jsou neskutečné.

  • Září 2013: Gareth Bale – 85 milionů liber
  • Červenec 20:13: Asier Illarramendi – 34 milionů liber
  • Září 2012: Luka Modric – 30 milionů liber
  • Červenec 2014: Toni Kroos – 30 milionů liber
  • Červen 2013: Isco – 27 milionů liber
Součet pěti nejdražších nákupů za poslední dva roky dá 206 milionů liber, v přepočtu je to 7 miliard korun.
Na takové pěkné nákupy, to chce hlavně money, money, money.

15:40
Místo amerických vlajek vlály bílé praporyNemilé překvapení potkalo během dnešní noci obyvatele New Yorku. Okolo třetí hodiny ráno místního času se několika osobám povedlo dostat na vrchol Brooklynova mostu a vyměnit zde vlajky USA. Místo toho na mostě vlál bílý prapor. Kdo za touto záměnou stojí, policie zatím neví.Newyorská policie zatím vydala prohlášení, že kamery, které snímají Brooklynský most, zachytily pohyb skupiny čtyř až pěti lidí, kteří vyšplhali na most a provedli záměnu vlajek.John Miller, městský zástupce komisaře, na tiskové konferenci prohlásil, že zámky na bráně v horní části mostu nebyly poškozené. Domnívá se tak, že pachatelé byli dobří v lezení a šplhání.„V tuhle chvíli to nevypadá, že by tento čin měl nějakou souvislost s teroristickým činem. Asi to je něčí umělecký projekt, nebo pokus o nějaké vyjádření. Ale není jasné, o co v něm jde,“ řekl Miller na konferenci.Bílá vlajka je většinou vnímána jako symbol kapitulace. K záměně vlajek se ale zatím nikdo nepřihlásil.Pokus o určité vyjádření je to dobrý a chvályhodný, protože k takovému činu musí být člověk fyzicky zdatný. Ale být občanem New Yorku, jsem vyděšený, jak jednoduché je proklouznout hlídkám, které monitorují historickou památku.Pro pachatele se hodí následující píseň.

16:08
Poslanci ČSSD byli zmatení, a tak se bude hlasovat znovuHlasování o snížení spotřební daně z nafty a benzinu se bude opakovat. Co naplat, že už bylo jednou schváleno. Poslanec Ladislav Šincl (ČSSD) zpochybnil hlasování a jeho námitka byla následně Sněmovnou přijata. Za novelou, která byla schválena, a snižuje daň z nafty a benzinu stojí Milan Urban z ČSSD. Opoziční strany se s opakovaným hlasováním, jež se uskuteční v pátek, nechtějí smířit.Poslanec Ladislav Šincl se za svou chybu omlouval a tvrdil, že se mu to stává jednou za volební období. Podpořil jej i premiér a spolustraník Bohuslav Sobotka, který prohlásil, že někteří poslanci sociální demokracie byli zmatení a vůbec nevěděli pro co hlasují.Sobotka nebyl vůbec nadšený z Milana Urbana. Nazval ho největším pomocníkem opozice při obstrukcích. Opozice totiž nechtěla dospět k poslednímu bodu středečního jednání Sněmovny, kterým bylo hlasování o novele služebního zákona.Snad se to už příště nestane a pro poslance Šincla máme drobnou radu.

17:29
Zamávat a na shledanouHudební vložka se přiblížila ke konci, loučím se s vámi a na závěr přidávám ještě pár krátkých zpráv.* Leo Express bude řídit žena. Helena Záleská ve svých 25 letech zvládla zkoušky a stala se jednou z mála žen, které pracují jako strojvedoucí. Leo Express pro ni ale není neznámé prostředí, předtím v něm pracovala jako stevardka. A vlaky ji zajímaly již od malička.* Asi 50 těl obětí z boeingu, jenž byl ve čtvrtek sestřelen na východě Ukrajiny, bylo přepraveno do Nizozemska. Dnes ráno byly rakve přepraveny na letiště v Charkově, odkud je letouny Herkules C-130 a Boeing C17 dopravily do nizozemského Eindhovenu. V Eindhovenu na letadlo čekal král Willem-Alexander či premiér Mark Rutte. Nizozemci dnes drží den smutku za oběti.* Další letecké neštěstí se stalo dnes na Peskadorských ostrovech u Tchaj-wanu. Letadlo společnosti TransAsia Airways se zřítilo u ranveje při pokusu o přistání. Na palubě bylo 58 lidí, nejméně 47 jich zahynulo. Velkou roli zde sehrálo špatné počasí, na Tchaj-wanu foukal silný vítr a pršelo.* A končíme sportem. Fanoušci fotbalové Slavie Praha mohou slavit. Klub bude opět sponzorovat sázková kancelář Fortuna. Pro fanoušky pražského klubu to může znamenat drobnou naději. V letech 2007 a 2008 běhali slávisté taktéž s logem Fortuny na dresu a byly to velmi úspěšné roky, které Slavii přinesly dva mistrovské tituly a účast v Lize mistrů.Tak já se loučím.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].