Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 6. 2. 2012

Nevměšujte se nám do Sýrie, nebo uvidíte! (Demonstrace na podporu Bašara Al-Asada) • Autor: Globe Media /  Reuters
Nevměšujte se nám do Sýrie, nebo uvidíte! (Demonstrace na podporu Bašara Al-Asada) • Autor: Globe Media / Reuters

07:55
StartujemeDobré ráno při pondělku 6. února. Svátek slaví Vandy a pranostika pro tento den praví, že „svatá Dorota stromy sněhem vometá“ nebo také „Dorothea v rychlém běhu přinášívá nejvíc sněhu“. Se sněhovou pokrývkou je Praha na nule, na horách je ovšem sněhu dost, nejvýše na Pradědu - 245 cm. Dětem začínají jarní prázdniny, takže dobrá zpráva pro všechny, které se chystají k zimním radovánkám.Zimním sportům, konkrétně běžkování, se věnuje také rubrika Trendy v novém čísla Respektu. Více v článku Karolíny Vránkové Chodiči a bidlaři. A pro ty, kdo holdují spíše sjezdu, připomenutí začátků snowboardingu v Československu.Dnes nás čeká jasno až polojasno, místy slabé sněžení. Nejvyšší denní teploty minus 12 °C až minus 8 °C, ve vyšších polohách okolo minus 14 °C. Takže pro zahřátí ranní Bob Marleyovská I Shot the Sheriff - Bob Marley by totiž dneska oslavil sedmašedesáté narozeniny. Happy birthday!!!

08:40
Letem novinovým světemK ranní kávě krátce z denního tisku:– Mladá fronta DNES ve svém hlavním textu Systém dávek je děravý. Neutají, kdo kolik bere kritizuje nový systém vyplácení sociálních dávek. Poté, co se jakž takž překonaly problémy, které se vyrojily při zavedení nového počítačového systému, MFD zjistila, že do databáze plné citlivých informací od rodných čísel žadatelů až po konkrétní částky, která chodí na účet třeba vašemu sousedovi, se dostane téměř každý: systém je totiž jištěn jen velmi primitivním heslem.– Lidové noviny v článku s titulkem Praze už zase hrozí exekuce upozorňuje, že se může znovu zopakovat absurdní situace před čtrnácti dny, kdy na pražský magistrát byla uvalena exekuce a byl obstaven Karlův most a Staroměstské náměstí. Tentokrát hrozí obstavení památek kvůli 13 tisícům a v katastru by se mělo objevit již dnes.– Hospodářské noviny popisují případ chystané podezřelé transakce Pozemkového úřadu, na které by stál prodělal stamiliony korun. Šlo o navrácení pozemků restituentům v Praze v hodnotě 84 milionů korun. Dozorčí rada Pozemkového fondu ale schválila, že restituenti dostanou stavební parcely v tržní hodnotě miliardy korun.Všechen tisk se pak na svých stránkách věnuje „Evropě sevřené v ledovém krunýři“, demonstraci více než statisíce Moskvanů proti Putinovi před nadcházejícími prezidentskými volbami a vítězství „nezdolné lvice Kvitové“ a její kolegyně Ivety Benešové, kdy obhájkyně triumfu ve Fed Cupu zvládly náročný duel 1. kola v Německu.K poslechu pak Falco, po Arnoldu Schwarzeneggerovi druhý Rakušan, který dokázal dobýt Ameriku. Zemřel 6. února 1998 při autonehodě v Dominikánské republice.

09:20
Řecká volba: půjčka, nebo bankrot?Řecko má doslova již jen hodinu a půl na to, aby rozhodlo o svém osudu a budoucnosti. V Aténách pokračují klíčová jednání mezi řeckým premiérem Lukasem Papadimosem, představiteli tří nejsilnějších politických stran a šéfem institutu mezinárodních financí Charlesem Dallarou. To, zda mezi politiky dojde k dohodě, ovlivní, zda Řecko dostane slibovanou půjčku a oddálí tak hrozící bankrot. Slíbené finance od Mezinárodního měnového dondu, Evropské unie a Evropské centrální banky může země dostat za podmínky zavedení tvrdých škrtů a daní.Do dnešních 11 hodin tedy musí Řecko oznámit, zda tvrdé podmínky druhého záchranného balíku ve výši 130 miliard eur přijímá,  nebo ne.Ještě jedny narozeniny si dnes připomínáme. 6. února 1929 se narodil představitel Vinnetoua, francouzský herec Pierre Brice. Jak psal Jaroslav Formánek v Respektu minulý rok v srpnu v článku Poklad na televizním jezeře, zfilmované Mayovky i jejich hlavní představitel dosáhly obrovské popularity nejen u nás, ale hlavně v Německu. Ve Francii se neuchytily a Rudý gentleman je tak ve své rodné zemi téměř neznámý.K poslechu návrat do dětství: Tam v horách, nad strží…

10:20
Sýrie: jak zabránit násilíSituace v Sýrii je nadále napjatá a pokračující střety mezi civilisty a vládními jednotkami si vyžádaly dnes ráno ve městě Homs nejméně 50 obětí.Evropská unie a Spojené státy chtějí zpřísnit sankce proti režimu Bašára Asada , respektive hledají jiné cesty, jež by mohly vést k zastavení brutálních represí diktátora. O víkendu totiž Rusko a Čína zablokovaly na půdě OSN rezoluci, která byla namířena proti režimu, jenž nechal zmasakrovat již více než šest tisíc Syřanů. Rezoluce požadovala, aby prezident Asad předal moc svému zástupci a stáhl všechny vojenské jednotky ze syrských měst.Rusko, které má v Sýrii své ekonomické a strategické zájmy, a Čína, jež si se Sýrií notuje hlavně ve stanovisku k lidským právům, tak svým „veta“ v podstatě umožňují Asadovi v represích pokračovat. Otázka je, jak násilí proti Syřanům zastavit - vojenskou intervenci totiž zatím všechny země vylučují.

10:44
Rumunská vláda končíRumunský premiér Emil Boc oznámil, že rezignuje a jeho vláda odstupuje. Rumunskem se minulé týdny šířily protivládní demonstrace proti úsporným opatřením, jež byly zavedeny poté, co si Rumunsko v roce 2009 půjčilo od Mezinárodního měnového fondu 20 miliard eur. Premiér oznámil, že „nadešel okamžik pro důležitá politická rozhodnutí“, a proto se rozhodl k rezignaci, která podle něj přispěje k uklidnění politické a sociální situace v zemi. Nutno podotknout, že Bocově vládě končí letos funkční období.K poslechu Blue Monday od New Order.

11:35
Na stojákaPoledne je na dosah a s ním pauza - na oběd, na protažení se… nebo na stojáka.Pondělní dvanáctá pro Respekt znamená velkou redakční poradu. The Wall Street Journal přišel se zlepšovákem - tzv. porady na stojáka. Jsou prý rychlé, efektivní a odbourávají průvodní  jevy sedavých porad - dlouhé proslovy, čárání si do diáře, hraní her na mobilu a duševní nepřítomnost a snění části zúčastněných. Navíc stoly a židle svádějí k tomu, že se člověk o ně opírá a nějak se tak celý sesouvá - to u porady na stojáka nehrozí; trvají jen pár minut, maximálně tak pět, člověk se při nich nekřiví, nýbrž po skončení se stačí rychle protáhnout a frrrrrr… vrhnout se zpět do pilné práce. Dobrý nápad, co myslíte?Nancy Sinatra a These Boots are Made for Walking.

12:24
Hackerský útok na web ODSČeští hackeři z Anonymous zaútočili opět na webové stránky ODS - nabourali se do databáze členů ODS a dostali se tak osobním údajům tisíců straníků včetně adres bydliště. Po čtvrtečním útoku na web ODS a následném pochvalování si mluvčího strany Tomáše Bartovského, jenž si mnul ruce nad tím, že lepší reklamu nemohli Anonymous ODS udělat, tak přišel mnohem tvrdší úder: „Vaše arogantní prohlášení, kterým se snažíte zakrýt vaši neschopnost zabezpečit si váš IT systém, nás motivovalo k dalšímu útoku. Jak chcete vést tuto zemi a zastupovat nás občany při správě věcí veřejných, když nejste schopni zvládnout tak elementární věc?“ napsali Anonymous ve svém prohlášení.Útok je formou protestu proti dohodě ACTA, o které se více dočtete v čerstvém Respektu, jednak v článku Petra Kočího Podle nových pravidel, dále pak v komentáři Petra Třešňáka Akta P - Hledá se nová hranice mezi svobodou a zlodějnou a v článku Stahovat a nekrást.

13:22
Zadluženost EvropyČesko se v rámci Evropské zadluženosti pyšní sedmou nejnižší příčkou v míře zadluženosti v poměru na HDP - 39,8 procenta. Nejvyšší zadluženost připadá na Řecko, 159 procent. Druhou příčku obsadila Itálie - 119,6 procenta. Na opačném konci stojí Estonsko, Bulharsko a Lucembursko. Informace zveřejnil Evropský statistický úřad Eurostat.Money a Liza Minnelli s Joelem Greyem.

14:21
Kalouskova výchovnáIncident známý jako Kalouskova výchovná facka se objevil na internetu. Záznam policejní kamery, na kterou byla potyčka zaznamenána, kdosi exkluzivně poskytl, nebo nejspíše prodal týdeníku Blesk.Ministr Kalousek loni na podzim neudržel nervy na uzdě a studentovi, který se do něj na ulici verbálně „obul“, nafackoval. Respekt se tehdy ptal zahraničních novinářů, co by následovalo v jejich zemi, pokud by se někdo z vysoce postavených politiků zachoval stejně jako ministr Kalousek. Více v anketě.Úředníci se nyní hádají, kdo video Blesku posyktl. Všichni totiž svorně tvrdí, že od nich to nebylo - údajně kamery monitorující okolí dolní komory parlamentu patří Poslanecké sněmovně, ale spravuje je policie, konkrétně policejní prezidium. To odpovědnost za únik odmítá - prý vše předalo pražské policii. I pražská policie se ale dušuje, že od ní nic neuniklo. Prý videonahrávku poslali na Městskou část Prahy 1. I tam se diví - od nás to být nemohlo. A tím se kolečko uzavírá.

15:13
Česko pozastavilo ratifikaci ACTAVláda se rozhodla pozastavit ratifikaci dohody ACTA. Podle slov Petra Nečase je nutné obsah smlouvy hlouběji analyzovat.Podle serveru iHned.cz vláda slovy premiéra „nechce v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím“. „Opravdu se musíme podívat na to, co by to obnášelo v reálném životě,“ vysvětlil Petr Nečas.K tomu se Česká pirátská strana slovy svého šéfa Ivana Bartoše vyjádřila, že otočka vlády o 180 stupňů je pouhým populismem - ve chvíli, kdy se něco nelíbí „internetové generaci“, se vláda rozhodne ratifikaci zastavit.Radůza a Žluté gladioly.

15:30
Slušný člověk? Vocaď pocaďKomunistický vůdce Vojtěch Filip podle slov policie kondolencí ke smrti vůdce Severní Koreje nespáchal trestný čin.Policie věc vyšetřila a „nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, a věc byla proto odložena“, oznámil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.Filip se hájí tím, že se pouze zachoval jako slušný člověk. Jak ale píše Erik Tabery v komentáři Zamést si před levým prahem, „Filip neposlal ledasjaký dopis. Kondolence by byla také chybou, ale šéf českých komunistů šel dál. V dopise píše, že Kim Čong-il ,se obětoval, aby přinesl blaho korejskému lidu, zajistil bezpečnost KLDR a dosáhl mírového sjednocení Koreje‘, a navíc dodává, že KSČM doufá, že severokorejští komunisté ,nadále povedou hrdinný boj za obranu socialismu‘.Eurythmics a Beethoven - I Love To Listen To.

16:30
Další rošáda v dopravních podnicíchPražský dopravní podnik po rezignaci Martina Dvořáka odvolal po ani ne dvou měsících dalšího šéfa, Jaroslava Stůje. Za jeho odvoláním by podle serveru Česká pozice mohlo stát to, že Stůj měl blízko k firmě Xanthus, která v roce 2006 uzavřela s dopravním podnikem kontrakt v řádu téměř dvou miliinů za nákup deseti LCD televizorů do svých provozoven. Přitom běžná cena jedné LCD 32palcové obrazovky činila okolo 28 tisíc korun.V roce 2007 bylo kvůli zakázce podáno trestní oznámení na neznámého pachatele. Policie trestní řízení nezahájila s tím, že DPP je akciovou společností, na jejíž podnikání dohlíží dozorčí rada a její účetnictví je každoročně auditováno.Do čela dopravních podniků byla dnes jmenována Magdalena Češková, dosavadní šéfka představenstva firmy.

17:16
Kotrouš nadále ve vazběBývalému šéfovi pražských městských strážníků Vladimíru Kotroušovi, jenž je podezřelý z korupce, byla zamítnuta žádost na na propuštění a zůstává nadále ve vazbě.Kotrouš byl zadržen minulý rok v listopadu s úplatkem několika set tisíc korun, které dostal za přidělení kontraktu firmě, jež se stará městské policii o vozový park. Kotroušovi hrozí až dvanáct let vězení.Ray Charles…

18:00
Ocenění novinářůPrávě v těchto chvílích jsou v Praze udíleny prestižní novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. Podle našich infomací bude jedním z oceněných i novinář Respektu, kolega Jaroslav Spurný, kterému tímto gratulujeme a děkujeme!Mnohé z kauz, kterými se Jarda Spurný za svoji novinářskou éru zabýval, najdete na nově spuštěném webu  korupce.respekt.cz, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s Respekt institutem.
A zítra pokračuje DJka Michaela Plchová. Hezký večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].