Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 27. října 2014

Brazilská prezidentka Dilma Rousseff • Autor: ČTK, AP
Brazilská prezidentka Dilma Rousseff • Autor: ČTK, AP

08:00
Českocentrické ránoDobré ráno! Dnes je 27. října, svátek mohou slavit všechny, jež se jmenují Šarlota či Zoe, a podle meteorologů bude v Česku nejvýše 9 až 12 stupňů. A nyní k výročím. Pokud byste se právě dnes rozhodli zavítat do roku 1929, vězte, že v Československu se volilo do Národního shromáždění (do Poslanecké sněmovny a Senátu). Volby vyhráli agrárníci a ministerským předsedou se stal František Udržal. Další událost má také spojitost s první republikou: 27. října 1918 přistoupilo Rakousko-Uhersko na plán amerického prezidenta Woodrowa Wilsona o uspořádání poválečné Evropy, a v Praze se tak mohli den nato sejít „Muži 28. října“, aby vyhlásili samostatnost. DJ je moc rád, že k tomu došlo.Dnes by slavil narozeniny Pavel Tigrid. Váš dýdžej velmi doporučuje dokument Heleny Třeštíkové o tomto velikánovi. Naleznete jej zde.Pro účely ještě většího českocentrického zážitku z těchto odstavců vám DJ doporučuje Dvořákovu Stabat Mater. Zde, pokud chcete, klikejte.Hezké pondělí plné respektu i Respektu!

09:05
Andrej Zubov se Putina nebojíZnámý ruský historik Andrej Zubov, který přirovnal ruskou anexi Krymu k chování Německa před 2. světovou válkou, vystoupil v pořadu České televize Hyde Park Civilizace.DJ je moc pyšný na všechny, kteří se nezaleknou a bojují proti zlu. Pan Zubov je příkladem takové osobnosti.

10:00
Těsné brazilské volby + omluvaNa webu Lidových novin píší o výsledku brazilských prezidentských voleb: "Rousseffová v nedělních volbách Nevese porazila jen velmi těsně, když získala 51,6 procenta hlasů, zatímco její soupeř 48,4 procenta. Volby tak ukázaly sociální i geografické rozdělení největší latinskoamerické země na dvě poloviny. Zatímco Neves uspěl na bohatším jihu, jihovýchodě a středozápadě Brazílie, Rousseffovou volili spíš obyvatelé severní Amazonie a chudého severovýchodu Brazílie.‚Vyzývám všechny Brazilce bez výjimky, aby se sjednotili ve prospěch budoucnosti Brazílie,‘ prohlásila politička na povolebním mítinku v brazilské metropoli Brasílii.‚Naší největší prioritou by mělo být sjednocení Brazílie,‘ prohlásil také 54letý Neves v Belo Horizonte v projevu, jímž uznal svou porážku ve volbách. Řekl, že Rousseffové telefonoval a popřál jí úspěch."Dýdžeje velmi těší krásná vyjádření o jednotě země a o gratulaci vítězi, v tomto případě vítězce.Přijde mu však podivné, že se Rousseffová i přes velké protesty Brazilců proti její politice dokázala udržet na prezidentském křesle. Sice velmi těsně, ale přece jen mandát obhájila. Záhada vpravdě brazilská.A dovolte, aby se vám DJ omluvil za to, že nezařadil k Andreji Zubovovi píseň. Pokusí se to napravit tak, že vám naservíruje dva kusy. Ještě jednou se omlouvá.
Teď k těm kusům. Tady naleznete prvnítady druhý. 

11:11
Lidské kalkulačky, nebo myslící bytosti?Tomáš Feřtek na tomto webu píše o zamýšlené povinné maturitě z matematiky: „Patříme k zemím, kde žáci výuku matematiky nejvíce nesnášejí. Připadá jim těžká, navíc velká část z nich si myslí, že ji v životě už nikdy nebudou potřebovat, proto se jí snaží co nejvíc vyhnout. A tedy z ní ani nematurovat. Vlastně mají pravdu, matematiku jako nacvičený způsob řešení rovnic opravdu většina z nás v životě nepotřebuje. Ale matematiku jako strukturovaný způsob uvažování, schopnost číst a vytvářet grafy, pracovat s hypotézami a jejich ověřováním, definovat pojmy a hledat jejich vzájemné vztahy, to by mnozí z nás sakra užili. Jenže taková matematika se u nás učí zatím jen zcela výjimečně.“DJ souhlasí s panem Feřtekem a byl by šťastný, kdyby se studenti při hodinách zdokonalovali díky matematice v myšlení, ne se proměňovali v lidskou kalkulačku, která má za úkol spočítat co nejvíce příkladů.
The Wombats - Kill the Director

12:30
Ze sečtené Brazílie míříme do teprve sčítající se UkrajinyNa Aktuálně se věnují ukrajinským volbám: "Proevropské strany posílí, zatímco politické síly orientované na Rusko oslabí. Takový je výsledek nedělních parlamentních voleb na Ukrajině.Podle odhadů vyhrál Blok Petra Porošenka před Lidovou frontou premiéra Arsenije Jaceňuka s náskokem dvou procent, ale po sečtení necelé třetiny volebních lístků měly obě formace shodně kolem dvaadvaceti procent hlasů."DJ má převelice rád volby a demokracii, takže se, ctění čtenáři, nedivte, že o nich dnes píše už potřetí. Na Ukrajině to každopádně bude ještě velmi napínavé sčítání hlasů, a proto vše neváhejte sledovat třeba na Aktuálně, kde se volbám věnují v živém textovém zpravodajství.Pro zpříjemnění chvil u sčítání hlasů vám a Ukrajincům posílá DJ píseň od Alt J.

13:59
Ji.hlava"Mladý filmař Dužan Duong představil na jihlavském festivalu snímek, ve kterém zjišťuje, jak se na Vietnam dívají potomci vietnamských rodičů, kteří už vyrůstali v Česku. Autobiografický film o hledání vlastní identity soutěží o nejlepší dokument.‚Mat Goc je film o mně, o mé rodině, o tom, jak si nerozumím se svým tátou,‘ přibližuje Dužan Duong." Více tomto dokumentu najdete na webu ČT24.Dýdžeje navnadila už samotná ukázka z dokumentu a myslí si, že je to velmi ojedinělý počin. Hledaní kořenů je něco, co DJ osobně vůbec nepraktikuje, a kdyby se snad rozhodl to také zkusit, rozhodně by nemusel až do Vietnamu.S písni zůstaneme v Asii, jen se přesuneme z Vietnamu do japonského Tokia: Zrní - Tokio.

15:00
Proč to Miloš Zeman dělá?Hospodářské noviny informují o prezidentově návštěvě Číny: "Prezident Miloš Zeman se na závěr své návštěvy Číny v Pekingu setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Zeman ho ujistil, že Česká republika uznává územní celistvost Číny včetně Tibetu a Tchaj-wanu a odmítá se vměšovat do vnitřních záležitostí nejlidnatější země světa. V souvislosti s Tchaj-wanem Zeman poznamenal, že věří v brzké mírové sjednocení ostrova s pevninskou Čínou.‚Přicházíme jako přátelé, i když zdaleka, a přicházíme s úmyslem rozvíjet naše vztahy na základě plného respektování zájmů obou našich zemí,‘ řekl Zeman čínskému protějšku. ‚Proto nejen já, ale i nová vláda České republiky se zcela jasně vyjádřila, že respektuje územní integritu Číny, že neuznává tibetskou exilovou vládu a že se odmítáme jakýmkoli způsobem vměšovat do vašich vnitřních záležitostí,‘ uvedl český prezident.‚Věříme, že se v dohledné době podaří dosáhnout mírového sjednocení s Tchaj-wanem, který považujeme za integrální součást vaší země,‘ dodal Zeman. Si Ťin-pching konstatoval, že bude usilovat o to, aby rok 65. výročí navázání česko-čínských diplomatických vztahů, který připadá na letošek, byl novým restartem ve vzájemných vztazích."DJ si říká, že se prezident definitivně zbláznil. Proč by se měl demokratický Tchaj-wan spojit s Čínou, která jakékoli výhonky občanské společnosti zašlapává do země (např. události v Hongkongu)? Proč Zeman tak neuvěřitelným způsobem nadbíhá čínským zájmům? Dýdžej se za něj stydí a vyje stejně jako The Black Keys v této písničce.

16:10
Rusové a Číňané zásobují Česko špióny"Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) přijíždějí z Ruska a Číny do Česka kromě zpravodajů krytých diplomacií i samostatní špioni, například akademici, turisté a podnikatelé. BIS v pondělí zveřejnila poznatky ve výroční zprávě za rok 2013. Na vliv agentů z Východu upozorňuje již několik předchozích let. Cizinci podle kontrarozvědky sledují hlavně ekonomické zájmy. Jejich počet je prý setrvale ‚extrémně vysoký‘.‚V případě ruské diplomatické mise byl i v roce 2013 počet zpravodajských důstojníků pod diplomatickým krytím extrémně vysoký a navíc je doplňován zpravodaji, kteří do Česka cestují samostatně - turisté, experti, akademici, podnikatelé,‘ píše BIS." Více na webu Hospodářských novin.Tato zjištění jistě změní názor pana prezidenta a pana premiéra. Oba přestanou být vůči Rusku a Číně nakloněni, o tom nemá DJ pochyb. Než oba pánové (a nejen oni) změní své postoje, bude to chvíli trvat, proto si poslechněte Čajkovského.

17:00
Zítra bude velký denZítra bude Česko slavit 96. výročí vzniku Československa, velkou věc, na kterou je DJ pyšný. A již tradičně se 28. října budou předávat státní ocenění. Zaslouženě jej získá pan Nicholas Winton. Bohužel někteří kandidáti, o kterých se spekuluje, si slovo „zaslouženě“ nezaslouží. Ale nechme se překvapit, třeba nakonec Bílé ani Ficovi nic na hrudník připnuto nebude.DJ děkuje za pozornost, je vděčný Wikipedii za to, že z ní mohl vyčíst, jaká dnes byla výročí, a přeje vám všem vše dobré, budete mu chybět

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].