Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 7. února 2014

Muriel a andělé • Autor: Aukční síň 1. Art Consulting Brno
Muriel a andělé • Autor: Aukční síň 1. Art Consulting Brno

08:00
Pomalé probouzení s vietnamskými mnichyDobré ráno, milí čtenáři, vítejte v pátku 7. února.Týden vrcholí, stres se sčítá - jak by to asi vypadalo, kdyby teď na centrální redakční obrazovce, kde se běžně střídají záběry světových i českých televizí - anebo na monitorech u vás v práci, objevila ranní meditace? Třeba ta, kterou se zklidňují mniši z vietnamského centra na jihu Francie Švestková vesnice, nedaleko Loubès-Bernac…? 

08:1023
 zastupitelů před soudemU Okresního soudu v Liberci dnes pokračuje projednávání obžaloby 23 zastupitelů. Ti měli údajně nevýhodně prodat městské pozemky.Podle obžaloby připravili před šesti lety město Liberec o tři a půl milionu korun, když prodali bez výběrového řízení dva pozemky ve čtvrti Doubí.Za první zaplatil kupující, majitel autoservisu, v němž se opravují auta magistrátu, 875 korun a za druhý 350 korun za metr, ačkoliv se tehdy v Liberci stavební pozemky prodávaly běžně za 1500 až 1800 korun za metr.Při posledním projednávání případu obžalovaní odmítli jakoukoli souvislost s tím, že podnikatel tehdy sponzoroval místní hokejový tým Bílých Tygrů, jejichž manažerem byl jeden z obžalovaných zastupitelů.Politikům hrozí až tři roky vězení. Aktualizaci: Soud zastupitele osvobodil.

09:00
Děti si na Facebooku vymýšlí. Většina si ho založí do 10 let60 % dětí si založí profil na sociálních sítích do 10 let věku, zjistila nová studie britské vládní poradenské společnosti Knowthenet.Z dotazování tisícovky britských dětí vyplynulo, že podmínka, kterou má nastavenou například Facebook, tedy že musí mít uživatelé nejméně 13 let, nefunguje. Většina dětí si věk při registraci vymýšlí. Více podrobností zde. Nevymýšlí si jen děti, ale i třeba San Fermin v tomhle videoklipu…

10:00
Češi zajednoPodle nové zprávy Evropské komise si 95 procent Čechů myslí, že je korupce v Česku problém. Horší statistika je už jen v Řecku a Itálii.Tři čtvrtiny českých firem podle průzkumu zároveň tvrdí, že korupce je problém a ovlivňuje jejich podnikání. Jde o vůbec nejhorší výsledek ze všech zemí Evropské unie.„Korupce podle odhadů stojí země Unie každý rok 120 miliard eur. To se rovná ročnímu rozpočtu celé Evropské unie,“ okomentovala zprávu eurokomisařka pro vnitro Cecilia Malmströmová.Evropské komise zkoumala korupci v rozsáhlém dotazovacím průzkumu, při kterém využívala i služeb různých organizací jako je Transparency International.A teď trocha inspirace do zataženého pátečního dopoledne. Nudíte se? Zkuste si prostě jen tak zatancovat. Na ulcii. Třeba tango…

10:34
Lidovci hrozíLidovci začali hrozit odchodem z vládní koalice, pokud projde návrh na zrušení lustrací do druhého čtení.Na tiskové konferenci to dnes oznámil jejich předseda Pavel Bělobrádek, reagoval tak na návrh na zrušení lustračních zákonů, který prosazují komunisté.

10:50
Hurá na Berlin-ale!Grand Budapest Hotel Wese Andersona včera otevřel tradiční festival v netradičním městě: Berlinále. Příštích deset dní festival v Berlíně ještě stihnete. 

11:55
Gratulace Ivanu Klímovi a Jiřímu Peňásovi Prestižní novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky včera získali spisovatel nejpřekládanější současný Ivan Klíma a vedoucí kulturní rubriky Lidových novin Jiří Peňás.Podle poroty oba muže spojuje jazyk, který je bohatý a přesto věcný a nesklouzává k novinářskému žargonu.Novinářské ocenění Cena Ferdinanda Peroutky uděluje každoročně Sdružení Ferdinanda Peroutky v den výročí narození českého novináře a publicisty Ferdinanda Peroutky.

12:00
Jak bylo vám, když jste prvně viděli déšť?Třeba takhle?

12:57
Dnešní DJka je postavou olympijská hokejistka. A vy? Kolegové z iHnedu spustili zajímavou vizualizaci, na které si můžete zkusit, kterému sportovci jste Vaší postavou nejblíže. Vyzkoušejte zde.

13:10
Zabavený Kája Saudek. Přímo z galerieV pražské galerii Topičův salon dnes zasahovala policie. Kriminalisté zabavili originály komiksů Káji Saudka, dílo Muriel a andělé tam měl být vystaven v rámci předaukční výstavy a za několik dní jít do dražby s vyvolávací cenou 5,9 milionu korun.Policie zasahovala na základě trestního oznámení, které podala Saudkova rodina, která stejně zasahovala i při předchozích aukcích dalších děl legendárního kreslíře.Dílo, které policisté v galerii zabavili, bylo považováno 40 let za nezvěstné – nyní budou usilovat o vyjasnění jeho pohybu a současných vlastníků.Podle majitele aukční síně Jiřího Rybáře dílo vlastní sběratel, který ho do aukce nabídl.

14:00
Visí v Soči polonahý Putin?Výkřiky o zázemí pro hosty v Soči se začíná dostávat do bizarní rozmlžené roviny, kdy přestává být jasné, co je pravda, a co je vtip.Magazín Newyorker například přišel se zprávou, že na zdech tamějších hotelů visí portréty Vladimíra Putina, svlečeného do půl těla, jak jezdí na nejrůznějších zvířatech.Co je fikce, a co realita? 

15:00
Hluchý japonský skladatel není ani hluchý, ani skladatelMamoru Samuragochi, který se proslavil Symfonií naděje, kterou složil pro oběti tsunami 2011, Hirošimskou symfonií č. 1 či soundtrackem pro videohru Resident Evil, přiznal, že není hluchý – a ani autorem zmiňovaných děl. Od 90. let pracuje s „pomocným skladatelem“ Takashim Niigakim, který vytvořil za většinou jeho děl opatřených jeho jménem.Informaci zveřejnil pomocník Niigaki těsně před olympiádou, kde má na jejich hudbu soutěžit japonský krasobruslař Daisuke Takahashi. „Nemohl jsem snést představu, že by byl krasobruslař Takahashi podezírán ze spoluúčasti na našem podvodu,“ sdělil Niigaki novinářům. Dodal, že Samuragochi, který veřejnosti tvrdil, že je hluchý, ve skutečnosti bez problémů slyší. Historku o problémech se sluchem si podle Niigakiho vymyslel, aby coby „japonský Beethowen digitálního věku“ snáze zaujal japonská média.Samuragochi pak prostřednictvím svého zástupce vzkázal, že „hluboce lituje, že své fanoušky podvedl“.

16:00
Češi Olympiádu v Česku nechtějí 84 procent Čechů je proti tomu, abys e v budoucnu v Česku konaly Olympijské hry. 53 % si myslí, že na to Česko nemá dostatek financí. Vyplynulo to z on-line ankety agentury STEM.V původní olympijskou myšlenku, antický ideál tělesné a duševní krásy člověka, symbol světového míru a lidské rovnoprávnosti, podle STEMU věří dvě třetiny Čechů, ale jen pětina bezvýhradně.Častěji jsou to ženy, kdo za olympiádou spatřuje hlavně sport. Muži jsou naopak více přesvědčeni o finanční motivaci konání her.

16:20
Ind si přijel do BBC pro výhru. Ve falešné loterii Indický nezaměstnaný vesničan Ratan Kumar Malbisoi (41) dostal před dvěma roky sms, která mu oznamovala, že v národní loterii BBC vyhrál v přepočtu přes pět milionů korun.Mělo to jediný háček – aby mu byla výhra vyplacena, žádali ho odesilatelé o převedení v přepočtu čtyř tisíc korun na jejich účet. Muž, který se s podobnou podvodnou zprávou setkal poprvé v životě, si začal s odesilatelem psát a volat – a snažil se mu vysvětlit, že je to pro něj příliš vysoký poplatek.A pak ho napadlo řešení – osobně si pro peníze dojede. Nasedl na vlak a vydal se do 1 700 kilometrů vzdáleného Dillí, do regionální redakce BBC.Po dvou dnech se podle BBC „vrátil domů s holýma rukama“.A teď jedn hodně vizuální videoklip od Lulu James.

17:08
Rafa jde večer diskutovat o romské vlajceDnes večer představí slovenský umělec Tomáš Rafa výběr ze svých designů česko-romské vlajky a videa z protiromských pochodů, které již několik let dokumentuje. Zároveň bude na vernisáži otevřena diskuse na téma trestního stíhání, kterému autor v současné době čelí v souvislosti s „hanobením státního symbolu ČR“.Diskuse probíhá od šesti hodin v budově Anglo Ameciran University, nakousnout ji ale můžeme i tu. Autorku těchto řádků nijak nepobuřuje, že Rafa loni použil k otevření diskuse o protiromských pochodech právě vlajku ČR. Problém vidí spíš v načasování té akce – kdyby Rafa těch několik upravených českých vlajek vyvěsil na jednu z nejfrekventovanějších tras pražských tramvají v době, kdy vládne v česko-romských vztazích relativní klid, bral aby to prostě jako pokus o připomenutí, že i Romové jsou Češi – a česká vlajka patří oběma skupinám. Když ale na nábřeží vlajky visely v momentě, kdy Českem pochodovaly tisícihlavé pochody proti Romům, šlo podle autorky těchto řádků o nešťastné přilévání oleje do ohně. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].