Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 31. 5. 2012

Mark Zuckerberg • Autor: Globe Media /  Reuters
Mark Zuckerberg • Autor: Globe Media / Reuters

08:01
Dnešní DJ vám přeje dobré ráno!Dlouho jsme se neviděli, že? S některými z vás se autor těchto řádků vlastně neviděl nikdy, možná tedy s většinou, což půjde těžko napravit, zvlášť dnes, když má tolik práce s informováním o tom, co se děje v širém světě. Tak se holt uvidíme někdy jindy. No ale abychom se hned na úvod nezaplétali do slůvek v tomto poněkud unaveném ránu, pustíme si raději jednu pěknou ranní písničku.

08:20
Jak dnes bude? Jarně. A tak to má býtA jako vždy nejprve něco o tom počasí, které nás dnes čeká. Vyjde-li předpověď, má být dopoledne pod patnáct stupňů, pak se to má zvednout přes dvacet, trošku nám sprchne, no a večer už by mělo zase občas vykouknout sluníčko. Čili takový obyčejný jarní den. A to zní pěkně, jako tahle jedna pěkná jarní písnička.

08:52
Co prozradily odposlechy: Rathovy lesklý, žlutě pěkný penízky a Pancová jako car NikolajNovinky.cz přinášejí výňatky z policejních odposlechů těsně před zatčením Davida Ratha:Pancová: Co má k dispozici. Jo. To bys byl hodnej. Já bych je chtěla i mít takový hezký penízky.Rath: Takový hezký penízky. Lesklý, takový žlutě, žlutě pěkný. Takový hezký, takový žluťoučký.Pancová: Jo, jo, abych je měla. Nekazí se to, neplesniví. Můžeš je schovat dobře.Rath: No, přesně. No, no. Cha, cha, cha, cha.Pancová: Jenom je schovat někam.Rath: Kam, do kapsičky?Pancová: Do kapsičky, abych měla na zlý časy. Chi, chi, chi.(…)Pancová: To bych byla jako ten car Nikolaj, přeci po nich stříleli a voni vůbec neumírali, protože byli všude vobložený tím zlatem a těma diamantama. Voni si mysleli, že je vochraňuje car, Bůh. Voni měli na sobě zlato, přece. To jsi nečet?Rath: Ne. To jsem nečet.Pancová: Voni do nich stříleli a teďkon voni furt jako žili, a teď voni z toho byli už úplně běsný, ty rudoarmějci, protože říkali: co se děje, co se děje, ten car je opravdu asi vod Boha. A pak teprve jako zjistili, že byli vyvložkovaný zlatem.(…)Pancová: Hele, tady máš ještě tu tašku.(Rath a Kott opouštějí horní místnost).Rath: Že mi to ještě jednou přelepíš, viď?Pancová: Nebój. Zabal to. Chceš ještě jedno pivo?(…)Rath: Tak jo, čau, čau.Kott: Ahoj.Pancová: Ježiš, tam je zima. Nechoď tam!Rath odchází a zhruba po dvou minutách Pancová s Kottem zaregistrují, že se před domem něco děje.Kott: URNA. Nic nedělej! Nic nedělej!Pancová: Tak jsme v prdeli, tak jsme v prdeli!Autor těchto řádků oceňuje, že i lidé s takovým postavením a platem jako výše zmíněná trojice mezi sebou hovoří jako lidé postavení a platů mnohem nižších. Že si uchovávají jakousi ryzí mentální prostotu, jíž se nehezky říká vidláckost. Kdyby mluvili jako skuteční doktoři, třeba jako pan primář Sova, štvali by ho ještě víc. Pancové, Rathovi a Kottovi posíláme do vazební věznice jednu pěknou doktorskou písničku.

09:21
Prezident J.A.R. už nemá nahý penis!Jak informuje iDnes.cz, johannesburgská galerie stáhla z výstavy obraz Bretta Murrayho nazvaný Kopí, na němž je jihoafrický prezident Jacob Zuma zachycen s obnaženým, poměrně vyvinutým přirozením. Dílo naráželo na fakt, že sedmdesátiletý Zuma má v současné době hned čtyři manželky a jednadvacet dětí. Obraz během čtrnáctidenního vystavení stačili poničit vandalové a Zumova partaj Africký národní kongres usiloval o jeho odstranění.Autor těchto řádků přemýšlí, který z našich prezidentů by si zasloužil podobnou poctu. Přemýšlí marně, vesměs to totiž byli spíš takoví tichošlápkové, co se tedy žen týče, i když vlastně, no ano, o jednom by věděl, ale to by si tedy nedovolil, to tedy ne, no i když, takový David Černý by to snad zvládl pojmout citlivě, majestátně. Václavovi každopádně posíláme do nebe jednu pěknou ženskou písničku.

09:47
Slovenský SME urazil Zemana. Napsal, že je stejný jako KlausAktuálně.cz přináší výtah z komentáře šéfredaktora deníku SME Petera Morvaye: „Není se co divit, že jako svého nástupce prezident Václav Klaus doporučil českému národu právě bývalého premiéra a předsedu ČSSD Miloše Zemana. Klaus má pravdu v tom, že jde o velmi zkušeného politika. Mýlí se ale v tom, že Zemanovy zkušenosti Česko potřebuje. Česku by naopak velmi prospělo, aby se Klausovy a Zemanovy zkušenosti, stejně jako zkušenosti s Klausem a se Zemanem, staly co nejdříve jen historickou vzpomínkou.“ Morvay dále v komentáři naráží i na fakt, že doby takzvané opoziční smlouvy mezi Klausem a Zemanem v letech 1998 až 2002 znamenaly nejhlubší úpadek české demokracie od konce komunismu a vládní korupce naopak dosáhla absolutního vrcholu a beztrestnosti.Autor těchto řádků oceňuje, když si notoricky známé věci uvědomují i v zahraničí. Neškodilo by ale, aby si je uvědomovali i lidé tady. Například aktuální pocit společnosti, že takhle se ještě nikdy tam nahoře nekradlo, jako se krade teď, mu v souvislosti s deset let starou opoziční smlouvou přijde poněkud úsměvné. Zemanovi a Klausovi posíláme jednu pěknou úsměvnou písničku.

10:20
Zuckerberg zchudl. Už má jenom 14,7 miliardy dolarů!Podle Lidovek.cz vypadl zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg ze seznamu 40 nejbohatších lidí světa sestaveného agenturou Bloomberg.Způsobil to neúspěšný vstup Facebooku na burzu, kvůli kterému se hodnota Zuckerbergova majetku za poslední týden snížila o 1,5 miliardy dolarů (31 miliard korun). Hodnota Zuckerbergova majetku v úterý podle údajů Bloombergu dosahovala 14,7 miliardy dolarů. Ještě 25. května se přitom jmění zakladatele Facebooku odhadovalo na 16,2 miliardy dolarů.Autor těchto řádků si to tak nějak nedokáže představit. Je to zhruba tak, jako když sám najednou musí zaplatit o pět tisíc navíc? Jako že mu to úplně nabourá rozpočet? Nebo s Zuckerbergem nehne ani 31 miliard? Ty jo, 31 miliard je hodně, za to by se dala koupit celá Blanka! Jako ten tunel, abyste snad nemysleli. Zchudlému Zuckerbergovi posíláme na povzbuzenou jednu pěknou zchudlou písničku.

10:42
Rath chtěl změřit Pohankovi tlak. Zabránila mu v tom policie. Chudák Pohanka!iDnes.cz přináší další detaily z Rathova zatčení. Podle jeho informací mířil hejtman se sedmi miliony korunami v rukách za poslaneckým přeběhlíkem Michalem Pohankou. V tu chvíli jej ale zatkla policie. Pohanka na něj čekal v Hostivici, prý s ním měl ten den domluvenou schůzku ohledně kontroly tlaku.Autor těchto řádků si všímá dvou věcí. Jednak jak do sebe začíná všechno zapadat, Pohanka mu v celém případu dosud chyběl. Ale hlavně jak snadno se policejní informace dostávají ven. Soudí, že celý příběh bude znát veřejnost do těch nejmenších detailů ještě dávno před samotným procesem. Což ovšem nesvědčí ani tak o transparentnosti zdejšího prostředí, jako spíš o jeho pokřivenosti. Tož jsme si zamudrovali, a včíl si už při vzpomínce na pana Pohanku pustíme jednu pěknou tlakovou písničku.

11:10
Metrostav má průšvih: neplatí dluhy. Kdo teď dostaví naše tunely?Podle agentury Mediafax dnes Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se stavební firmou Metrostav, která má dlužit dvěma dodavatelům prací miliony korun. Insolvenční návrh podala společnost Alu Progres, které má Metrostav dlužit 1 358  375 Kč tři měsíce po lhůtě splatnosti. Dalších 640 tisíc dluží stavební firma v kratší lhůtě. Celkové neplatné pohledávky podle insolvenčního návrhu činí 30 063 124,10.Autor těchto řádků je zvědavý, jak to s Metrostavem dopadne. Vždyť je ho všude po Praze (a možná i jinde) plno. Znáte přece ty cedule „Tady staví Metrostav“. Aby na nich jednou nestálo „Tady dluží Metrostav“. No a hlavně kdo by pak dostavěl tu věčně prodlužovanou Blanku? V této souvislosti si ovšem autor těchto řádků nemůže nevzpomenout, že za ní nedávno Metrostav žádal Prahu o deset miliard navíc. A že je pravděpodobně tak nějak dostane. Že by už tehdy tušil, jak to má se svými financemi? Metrostavu posíláme jednu pěknou tunelářskou písničku.

11:33
Díky Izraeli se vrazi vrátili domů. MrtvíJak píší Novinky.cz, Izrael dnes předal palestinské samosprávě ostatky těl více než devadesáti Palestinců, kteří v minulosti vedli proti židovskému státu útoky a při akci zemřeli. Byly mezi nimi i ostatky sebevrahů zabitých při bombových útocích z období sahajícího až do roku 1975. Navrácení ostatků je součástí květnové dohody Izraelců s Palestinci, která zakončila dva měsíce trvající hromadnou hladovku více než 1 500 palestinských vězňů v izraelských věznicích.Autor těchto řádků takové gesto oceňuje. Připomíná mu takové ty rytířské časy, kdy při obléhání hradu soupeřící strany vždy vyhlásily pauzu na odklízení svých padlých, při které se nesmělo bojovat. Sem tam si jistě nějaký neurotik vystřelil, ale to byly jen excesy. Zároveň autor těchto řádků doufá, že se pohřeb palestinských vrahů obejde bez vlajkoslávy, že se nebude vykřikovat, jací že to byli hrdinové a jak všichni půjdou v jejich stopách, jenže právě to se nejspíš stane, protože to patří k věci. Ale třeba ne. Třeba Palestinci při této příležitosti řeknou, že už bylo násilí dost a že chtějí žít s Izraelem v míru a věčné lásce, protože víra nevíra, hlavně že dokážeme žít vedle sebe. Co? Ne? No tak tedy ne, do Izraele každopádně posíláme jednu pěknou sousedskou písničku.

12:15
Soukromá raketa se vrací na Zem. Hlavně aby cestou netrefila Krtečka!Týden.cz informuje o návratu kosmické lodi Dragon americké společnosti SpaceX z vesmíru. Právě se odpoutala od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a čeká ji přistání v Tichém oceánu u pobřeží Kalifornie. V 16.51 by měla zažehnout motory a začít sestup do atmosféry. Dopad do oceánu se předpokládá v 17.44. Dragon je první soukromou kosmickou lodí, která tento orbitální komplex navštívila.Autor těchto řádků je stále fascinován tím, že co se nedávno zdálo jako sci-fi, to je dnes realitou. Nemíní tím samotné lety do vesmíru, zas tolik toho nepamatuje. Zato si dobře pamatuje první úvahy o soukromých letech. No a vida, už to máme tady. Co je přitom zajímavé, že v žádném z těch plánů se neuvažovalo o tom, že by snad NASA v té době neměla vlastní prostředky k letům do vesmíru. No a vida, máme to tady. NASA posíláme jednu pěknou vesmírnou písničku.

13:00
Jsme méně konkurenceschopní než Kazachstánci. Ale hokej hrajeme lépe!Podle Hospodářských novin se Česká republika v letošním žebříčku konkurenceschopnosti švýcarského institutu International Institute for Management Development (IMD) propadla o tři místa. Posunula se za Kazachstán na 33. pozici z 59 států. O první místo se stejně jako loni dělí USA s Hongkongem.Ale tak to nejsou hezká číslíčka, to opravdu ne. Autor těchto řádků jim bude důvěřovat, nicméně by ho stejně zajímalo, v čem jsou Kazachstánci konkurenceschopnější? V pití piva a hokeji to jistě nebude, měl je při obou disciplínách onehdy tu čest sledovat a nevedlo se jim nejlíp. A v čem jiném? Co je na světě důležitější? No nic, tak tedy třiatřicátí, České republice posíláme jednu pěknou třiatřicátou písničku.

13:30
Zůstanou nám letadla CASA. Hurá! Ale co teď s nimi? Budou z nich bufety?iDnes.cz píše, že si naše armáda pravděpodobně ponechá dopravní letouny CASA. Dodavateské firmy totiž prý opravily závažné nedostatky s navigačními a spojovacímy systémy. Právě včasným napravením problémů do 31.5. podmínil ministr obrany Alexandr Vondra ponechání si letounců a nikoliv jejich reklamaci.Jestli si armáda letouny skutečně nechá, tak přeje autor těchto řádků Vondrovi pěkné pořízení. A kdyby snad zase přestaly fungovat, má pro něj skvělé řešení: před Libercem u dálnice stojí jedno podobné letadlo už pěknou řádku let a je v něm docela příjemný bufet. Takových ploch kolem dálnic přitom je, no jéje. Čili pěkně rychle zavolat na ředitelství silnic a dálnic, zjistit, jak se to s pozemky má a problém je vyřešen. Navíc těch spokojených řidičů, to by mohlo Vondrovi třeba trochu napravit reputaci. Sašovi posíláme jednu pěknou dálniční písničku.

14:05
Dost drahé hepčí: kýchnul na Putina a dostal 15 dní vězení!Od pravidelné informátorky autora těchto řádků z Moskvy právě dorazily následující řádky:Ruský aktivista a opozičník Dmitrij Karujev si odsedí patnáct dní ve vězení za to, že plivl/kýchnul na portrét Vladimira Putina. Aktivista se brání tím, že na portrét jen kýchnul. Karujev protestoval proti Putinovi v den jeho inaugurace do prezidentského křesla ve městě Čeboksary v Čuvašské republice. Policie opozičníka obvinila z toho, že „plivnul na hlavu státu“. Soud dal policii za pravdu a mladíkův čin označil za „lehké výtržnictví“. Foto z akce zde.Tak tomu se říká přísné kýchnutí. Autora těchto řádků by zajímalo, kolik by dostal, kdyby s Putinovým portrétem provedl něco horšího. Třeba kdyby na něj…, nebo dokonce kdyby se na něj…, autor těchto řádků má bujnou fantazii, takže raději přestane a panu Karujevovi pošle jednu pěknou plivací písničku.

14:20
A další zpráva z Putinovska: soud propustil obviněného z vraždy PolitkovskéJak informují Novinky.cz, moskevský soud dnes propustil z vyšetřovací vazby do domácího vězení Dmitrije Pavljučenkova. Tohoto bývalého policejního důstojníka vyšetřovatelé podezírají z účasti na vraždě opoziční novinářky Anny Politkovské. Známá kritička Kremlu byla zastřelena 7. října 2006, právě na narozeniny prezidenta Vladimira Putina. Podle médií byl Pavljučenkov nejspíše odměněn za „správná“ doznání. Údajně od svých společníků slyšel, že si vraždu objednal emisar čečenských rebelů Achmed Zakajev a uprchlý oligarcha Boris Berezovskij, žijící v londýnském exilu.No jistě. Když někdo zastřelí hlídacího psa demokracie, který neustále upozorňuje na nechutné praktiky Putinova impéria, kdo jiný by to mohl být než čečenský rebel. Tomu se taková kritika jistě vůbec nelíbí, protože Čečenci Putina doslova milují. Ale dosti humoru. Nedá se sice čekat, že by se vražda Anny Politkovské někdy dočkala spravedlivého rozuzlení, ale alespoň si to přejme. A do Moskvy posíláme jednu pěknou moskevskou písničku.

14:45
Dopravní podnik neumí uklízet. Dostal za to bezmála milionovou pokutuPodle Aktuálně.cz musí Pražský dopravní podnik zaplatit pokutu 800 000 korun za chyby v tendru na úklid metra.K tomu autor těchto řádků jenom poznamená: kolik by se za těch osm set tisíc asi dalo uklidit stanic? Až si zase někde bude číst na letácích (ty jistě dopravní podnik také něco stojí), jak hrozní jsou ty vandalové, kvůli kterým se musí utrácet statisíce na odstraňování jejich nápisů z vlaků, vzpomene si na to, kolik dopraváci prohospodařili jenom tím, že neuměli vypsat soutěž na úklidovou četu. Dopravnímu podniku, který by se konečně měl přestat tvářit jako svatoušek, posíláme jednu pěknou svatouškovskou písničku.

15:15
V rekordech nás zachraňuje mládež: pije a hulí nejvíc v EvropěiDnes.cz přináší zjištění mezinárodní studie ESPAD, které se zúčastnilo přes 100 tisíc šestnáctiletých studentů z Evropy. Podle ní poslední měsíc holdovalo alkoholu 57 procent evropských školáků, v Česku ovšem 79 procent. A zatímco marihuanu a hašiš vyzkoušelo pouze 17 procent evropských školáků, u nás je to 42 procent.No vida, a pak že nejsme v něčem mistři světa, tedy pardon, mistři Evropy! Snaživým školákům gratulujeme, přejeme jejich játrům a plícím všechno dobré a posíláme jim jednu pěknou mistrovskou písničku.

15:55
A nyní něco ze společnosti: Zuckerberg zchudnul o tolik, že nemůže dávat spropitné! Toto se nelíbí spoustě lidemMají-li pravdu Novinky.cz, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který je se svou chotí na svatební cestě v Itálii, už nejméně ve dvou restauracích nenechal žádné spropitné, ačkoliv mu podle personálu chutnalo a byl spokojený.Ale to jsou tedy věci. Autor těchto řádků nevěřícně kroutí hlavou, sám nechává spropitné i ve chvíli, kdy mu nechutná a není spokojený, protože tak ho to nesmyslně naučili, stejně jako jít se v případě úrazu nejdřív převléknout do čistého, aby nebyla v nemocnici ostuda. Zuckerberga může omluvit leda to, že měl podle zprávy v košer restauraci v centru Říma smažené artyčoky, dále smažené dýňové květy a ravioli plněné mořským okounem, přičemž to zapil vodou a čajem. Autor těchto řádků chápe, že možná poté musel restauraci kvapem opustit a na nějaké spropitné neměl ani pomyšlení. Zuckerbergovi posíláme jednu pěknou kvapíkovou písničku.

16:20
Armáda vyvinula bezpilotního veterána. Doletí deset kilometrů. Nebylo by jednodušší tam dojít?Lidovky.cz přinášejí zprávu o novém bezpilotním letounu, který představila naše armáda. Jeho vývoj stál zhruba 200 milionů korun a trval dvacet let. Nyní se bude prodávat, nejlevnější varianta zájemce přijde na 300 tisíc korun. Vojenský technický ústav vývoj bezpilotního letadla Optoelektron dokončil nedávno. Zařízení váží 6,5 kilogramu a může být použito například pro vzdušný průzkum nebo sledování demonstrací. Je poháněno elektrickým motorem a doletí deset kilometrů.Autor těchto řádků je rád, že se tímhle způsobem nevyvíjí třeba mobilní či počítačová technika. Kdybychom měli na výsledek čekat dvacet let, telefonovali bychom ještě z pevné a počítače by byly velké jako skříň. No ale armáda má pochopitelně jiné představy o čase, čili jí k dvacátému výročí zpuštění jejího bezpilotního programu gratulujeme a posíláme jí jednu pěknou bezpilotní písničku.

16:50
Sledujte úřední vývěsky. Že nevíte kde jsou? No a!Aktuálně.cz píše o případu pražského řidiče, který si ztěžoval u Ústavního soudu, že po něm město žádá 100 tisíc korun za odtažení jeho auta a následné umístění na záchytné parkoviště kvůli čištění ulice. Dotyčný byl totiž měsíc na dovolené v zahraničí a Správa služeb hl. města ceduli o čištění na ulici umístila až po jeho odjezdu. V jedné části žaloby uspěl. Magistrát mu totiž nemohl účtovat desítky tisíc korun za parkování auta na záchytném parkovišti. Podle loňského precedenčního verdiktu Nejvyššího soudu totiž města nesmí odtažená auta zadržovat, ale musí je například po skončení čištění vozovek vrátit zpět na místa, odkud je odtáhla. Soud nyní nicméně rozhodl, že 1500 korun za samotné odtažení auta musí majitel vozu zaplatit. To, že byl v době čištění silnice v cizině, jej této povinnosti nezbavuje. Úřad totiž termín čištění oznámil na úřední desce s půlročním předstihem.A to se tedy autorovi těchto řádků vůbec nelíbí. Proč by se měl dívat na úřední desky s půlročním předstihem? Upřímně řečeno vůbec neví, kde nějaká taková úřední deska je, předpokládá, že na internetu to asi nebude a jestli, tak to bude na hodně komplikované hledání. Navíc co ví, peníze za odtahy inkasuje z valné části firma, které to město druhdy přikleplo, zatímco Praha z toho má jen titěrnou částku. Ne ne ne, tohle není pěkná záležitost, ošklivému magistrátu posíláme jednu pěknou odtahovací písničku.

17:22
Většina Čechů je proti členství v EU. Snad si toho v EU nevšimnou…Podle Novinek.cz agentura STEM zjistila, že pouhých sedm procent Čechů zcela souhlasí s členstvím v EU, zatímco lidí z opačného tábora je třikrát více. Zcela nespokojených je dokonce pětina, dalších 39 procent s členstvím spíše nesouhlasí. Spíše souhlasí procent 34.Autor těchto řádků vždycky tušil, že jsme národ nevděčníků. Respektive že jsme vděční za to, za co býti vděční nemáme, to pak zvesela chodíme na manifestace se zdviženou pravicí nebo mávátkem a děkujeme o překot. Ale když konečně za něco vděční býti máme, to se pak tváříme, že bychom nejraději jaksi něco jiného, co, to už říci nedokážeme, ale prostě něco jiného, vždyť to přece znáte, něco jiného by určitě bylo lepší, protože tohle je opravdu hrůza. Je to takový vztahový rozmar, snad to tedy naše partnerka EU pochopí, nechá nás vynadávat si, dát si pivko, mrknout na telku, možná něco trošku porozbíjet, však si to u snídaně všechno řekneme a padneme si zase kolem krku. Trpělivé EU posíláme jednu pěknou evropskou písničku.

17:49
A jak tedy bude v příštích dnech: zima, ale dá se to vydržetZakončeme dnešní zpravodajství tak, jak jsme ho začali, předpovědí počasí. Zítra má být oblačno až zataženo s občasným deštěm, nejvyšší denní teploty klesnou až na 13 stupňů Celsia. Ochlazovat se bude i nadále, v sobotu se čekají lehké přízemní mrazíky a v neděli má hodně pršet. Od pondělka se ale všechno k dobrému obrátí a bude zase pěkně.Víkend tedy bude vzhledem k vnějším podmínkám patřit k těm poněkud lenivějším, na nějaké horské tůry je lepší si chvilku počkat a pustit si pěkně v klidu třeba jednu pěknou horskou písničku.

17:55
Dnešní DJ se s vámi loučí……a přeje vám, ať vám blížící se zamračené dny nezkazí náladu. Předpokládá totiž, že budete jistě patřit k těm méně zamračeným jedincům, dokonce snad k těm usměvavým. Jinak byste to tu ostatně s autorem těchto řádků těžko mohli vydržet.Na rozloučenou si pustíme jednu pěknou rozlučkovou písničku.Mějte se pěknějhv

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].