Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 17. 5. 2012

Maturity • Autor: Karel Cudlín
Maturity • Autor: Karel Cudlín

07:55
Polojasno a přerathovánoDnes bude polojasno, chladno do čtrnácti stupňů a občas může sprchnout. Narozeniny oslaví kardinál Miloslav Vlk a neoslaví Jean Gabin; kdyby však byl na živu slavil by je též.Nespravedlivostí osudu se stalo, že mnohem víc se dnes bude mluvit o Davidu Rathovi, přestože narozeniny nemá. Dnešek stráví ve vazbě ve věznici v Litoměřicích. Soud dnes rozhodne o uvalení vazby na další aktéry případu. Policie obvinila celkem osm lidí, kromě Ratha ještě čtyři muže a tři ženy. Jde o ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a exposlance ODS Petra Kotta, dále vedoucí spřátelených Rathových firem Konstruktiva Branko, DISA, ML Compet.DJ vyhodnotil, že ze všech jmenovaných nejlépe zpívá Jean Gabin. Proto posílá jeho píseň a přeje, ať se o vás dnes mluví lépe než o Davidu Rathovi a ať na vás nikdo neuvalí vazbu. Ani nic jiného. Hezký den. 

08:55
Když je člověk imunní, na co pak potřebuje revolver?Autor těchto řádků byl Dnešním DJ požádán, aby mu krátce vypomohl. Čili tak činí.iDnes.cz píše, že David Rath měl při zatýkání u sebe pětiranný revolver a teleskopický obušek. Obojí policistům bez problémů vydal, vzdát se prý nechtěl jen oné krabice se sedmičkou vína, respektive milionů.Tak jistou logiku to má: bez revolveru i teleskopického obušku se člověk během načatého večeru nějak obejde, ale bez vína? Autor těchto řádků oceňuje, že má celý příběh značně komické rysy, tak to má totiž rád, jen je mu je trochu líto, že Rath nedostal od zatím nejmenovaného dárce basu piv. V ní by se sedm milionů přenášelo také moc pěkně. Jenže to by pak vlastně potřeboval obě ruce a nemohl by rozdávat rány obuškem a z revolveru. Mučedníkovi pravdy Davidovi Rathovi posíláme jednu pěknou plnorannou písničku.

09:41
Pás si rozepněte až v okamžiku, kdy vaše loď zastaví u ISS.Jak píše Aktuálně.cz, ruská kosmická loď Sojuz TMA-04M s rusko-americkou posádkou úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Kosmonauti Gennadij Padalka, Sergej Revin a Joseph Acaba, kteří v kosmu stráví čtyři a půl měsíce, tak od dnešního dne rozšířili současnou posádku stanice. Tu tvoří ještě Donald Pettit, André Kuipers a Oleg Kononěnko, kteří se na Zemi mají vrátit 1. července.Autor těchto řádků zmíněné pány obdivuje. Jednak viděl fotku toho, čím letěli, položené na vlaku to vypadalo jako nějaký pokroucený stožár od vápenky, jak se tam mohli vůbec vlézt, aniž by si roztrhli kalhoty, to je teda otázka. A pak sám v úterý absolvoval běžný let, který mu vůbec neudělal dobře, měl pocit, že mu změny tlaku při přistání utrhnou hlavu, a to přitom oproti TMA-O4M letěl minimální rychlostí a moh si číst noviny. Každopádně by ho zajímalo, jestli kosmonauty před startem taky někdo straší tím, kde najdou únikové vchody a co si mají nasadit na hlavu, když přestane fungovat klimatizace. Padalkovi, Revinovi a Acabovi posíláme jednu pěknou leteckou písničku.A tímto se autor těchto řádků s vámi pro dnešek loučí.

11:01
Zápisné na vysoké školy. I pro zapsané.Dva a půl až tři tisíce korun za semestr. Tolik peněz by mělo činit zápisné na vysoké školy, které by mohlo být kompromisem mezi studiem zdarma a školným. Zápisné by měli platit i studenti, kteří jsou už zapsaní a studují ve vyšších ročnících. Nový poplatek chce zavést nový ministr školství Petr Fiala. Musí se však ještě potvrdit, že není protiprávní měnit podmínky během studia.Proti jsou někteří pedagogové i studenti. Předseda Studentské komory rady VŠ Miroslava Jašurek řek serveru Novinky.cz. „Nedovedu si představit, že by něco takového bylo legislativně možné. Ústavně mi připadá nemožné, aby se studentům měnily podmínky v průběhu studia.“DJ by k tomu dodal pouze, že kanadští studenti z provincie Nové Sktosko protestovali proti školním poplatkům písní a přeje si, aby totéž udělali i čeští studenti. Udělají? 

12:00
Slepý aktivista Čhen snad bude moci vycestovatZa slepým čínským disidentem Čchen Kuang-Čchengem přišli včera úředníci a vyplnili papíry, které je potřeba na získání pasu. Čhen o tom informoval BBC. Až mu čínské úřady vydají pas, bude moci vycestovat i s rodinou do USA a studovat na New York University.Zatím však zůstává v nemocnici v Pekingu a nejistota pořád trvá. Úředníci mluvili o tom, že pas by měl být vydán do patnácti dnů. „Nic nám ale neslíbili,“ řekl disident BBC.DJ přeje panu Čhenovi  trpělivost a přidává píseň o trpělivosti. „Čas nejde zrychlit,“ zpívá oblíbená kapela, s čímž DJ souhlasí.

13:01
Opozičníci vymýšlejí nové formy protestuRuští opoziční aktivisté, kteří až do začátku tohoto týdne protestovali proti stávajícímu režimu v parku na Čystoprudném bulváru formou happeningu a také kempingu, hledají další způsoby, jak vyjadřovat svůj nesouhlas s výsledky posledních parlamentních a prezidentských voleb a vůbec se stavem věcí v zemi. Protest zvaný národní procházka, které se účastnilo několik stovek lidí od inaugurace Vladimira Putina do prezidentského křesla, trvala přes týden. Opozičníci se po násilném rozehnání předinaugurační demonstrace snažili protestovat neboli procházet ve dne v noci, a když je přece jen přemohl spánek, zabivakovali právě v romantickém parku na Čystoprudném bulváru. První dny je policie z parku vyháněla, aktivisté se však vždycky přemístili jinam a pokaždé se do parku vrátili. Scházeli se u sochy kazašského básníka Abaje Kunanbajeva a tak jejich protestní hnutí dostalo název Occupy Abai.Na několik dní policie přestala mladé lidi zatýkat, až počátkem tohoto týdne přišla se soudním rozhodnutím, podle kterého byl pobyt mladých lidí v parku nelegální, a tak se všichni museli rozejít domů. Někteří zůstali a tak byli zatčení.Dnes aktivisté přišli s nápadem požádat oficiálně o festivalový status, což by jim umožnilo legálně pobývat třeba na Tverském bulváru. Ten ale náhle úřady nechaly zavřít, prý kvůli rekonstrukci, kterou údajně plánovaly už dlouho. „Budeme rekonstruovat nejen Tverský bulvár, ale i Prokovský, a to od června do září,“ cituje server newsru.com zdroj z centrální moskevské prefektury.

14:09
Co dělala horská služba? Ošetřovala klouby a PolákyPrávě nám do redakce píše Horská služba a na jaře bilancuje, co dělala v zimě. Členové horské služby provedli v letošní zimní sezóně 5 900 zásahů, což je o 656 méně, než během zimy 2010/2011. Nejčastějším zraněním bylo poranění kloubu, zlomenina a zhmoždění.Při sjezdovém lyžování se zranilo 3 382 osob a na snowboardu 1 257 osob. „Nejvíce úrazů připadá na Krkonoše s počtem 2 222 zraněných osob, následují Jeseníky a Orlické hory. Na  horách se v uplynulém zimním období zranilo také velké množství zahraničních návštěvníků. Nejvíce, stejně jako v minulé sezoně, Poláci, Němci a Holanďané,“ řekl Adolf Klepš, náčelník HS Krkonoše. Podle zprávy ubylo lehkých zranění, ale přibylo těžkých, u nichž musel zasahovat vrtulník. S jednou výjimkou, lidé už si tolik neubližují na hlavě, protože víc nosí přilby.DJ chce vyjádřit členům horské služby uznání a udělá to videem o jiných zdatných záchranářích, tentokráte chlupatých.

15:01
Rath by do Prahy rádAdvokát Davida Rathův Adam Černý požádal, aby se poslanec mohl účastnit jednání sněmovny. Napsal to server Aktuálně.cz. Rath je ve vazbě, a pokud by chtěl do sněmovny, musela by ho vozit eskorta. Druhou možností je, že by na přání Ratha mohli členové mandátového a imunitního výboru odjet za ním do Litoměřic. To však není pravděpodobné. „Nejsme výletníci,“ komentoval to pro Právo předseda Mandátového a imunitního výboru František Dědič (ODS). Výbor se ještě nesešel, žádost policie o vydání Ratha ke stíhání má projednávat příští týden v úterý. Podle iDnes je zatím pro vydání Ratha 9 z 15 poslanců.Vedení Krajského úřadu Středočeského kraje převzala Rathova stranická kolegyně Zuzana Moravčíková. Blízké spolupracovníky Davida Ratha chce obměnit. „Nebudou pro mě pracovat lidé, kteří byli v blízkosti hejtmana,“ uvedla Moravčíková pro server Novinky.cz.K tomu jedno video o hejtmanovi, který se obklopoval správnými lidmi a potrpěl si na disciplínu. Jako David Rath.

15:55
Kott, Pancová a dalších pět do vazby.Tři soudci přijeli z Ústí nad Labem do Prahy, aby rozhodli o uvalení vazby pro dalších sedm osob v kauze hejtmana a poslance Davida Ratha. Rozhodli, že do vazby půjdou tři ženy a čtyři muži, kteří měli porušit zákon při plánované stamilionové rekonstrukci zámku v Buštěhradu. Podle policie měli zakázku schválně nadhodnotit a přebytečné peníze si rozdělit.Do vazby soudci poslali poslance za ODS Petra Kotta, jeho přítelkyni a ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, šéfa stavební společnosti Konstruktiva Branko Pavla Drážďanského, ředitelku stavební firmy FISA Ivanu Salačovou a členku představenstva firmy ML Compet Luciu Novanskou. Jména posledních dvou obviněných stále nejsou známa.

17:23
Maturanti propadali z matematiky, čeština jim šlaSpolečnost Cermat, která zajišťovala maturitní testy, zveřejnila výsledky zkoušek. Neúspěšných maturantů bylo víc - 6,2 procenta místo loňských 5,3. Nejvíce problémů bylo s matematikou - hlavně na těžší verzi matematického testu se snesla kritika, když ho bez chyby udělalo jen pět žáků. Kritéria se těžší verze se zmírnila, lehčí verzi ovšem neudělal téměř každý pátý. Na rozdíl od matematiky se studentům dařilo v testech z českého jazyka. Jen 1,1 procenta z 93 tisíc maturantů vypadlo letos na písemné zkoušce z českého jazyka a literatury, která je povinná pro všechny.Tomáš Feřtek si maturitní písemku také vyzkoušel napsat. Zde jsou jeho postřehy.

19:23
Rath za oceánemNa závěr výběr ze zahraničního tisku, který udělali na ČT24 (plné znění zde). Zdá se, že ČR se zase jednou dostala na stránky zahraničních novin. Jméno Rath se objevilo ve Wall Street Journal (WSJ), v Die Welt a také ve slovenských listech Pravda a Sme. WSJ kromě toho informuje také o aktivitách iniciativy Corrupttour, která pořádá výlety po stopách korupce v Česku a informuje Ameriku, že Mariánskému náměstí, kde stojí magistrát, se přezdívá Mafiánské náměstí.DJ dnes ráno předvídal, že bude přerathováno, netušil však, že i v mezinárodním měřítku. Přejem čtenářům, ať o nich nikdy nikdo tolik nepíše. A na závěr píseň od dalšího člověka, který má dnes narozeniny: je jím Trent Reznor z kapely Nine Inch Nails. Gratulujeme popstarr a ostatním čtenářům děkujeme za milou pozornost. Hezký večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].