Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 20. 1. 2011

Podle Reinholda Messnera jde Klaus špatnou cestou. Co když zabloudí? • Autor: Globe Media /  Reuters
Podle Reinholda Messnera jde Klaus špatnou cestou. Co když zabloudí? • Autor: Globe Media / Reuters

07:46
Dnešní DJ vám přeje dobré ráno!A jelikož dnes máme čtvrtek, autor těchto řádků vám na úvod pustí jednu pěknou čtvrteční písničku.

07:48
Americké plány zhatí Češi boubelatíBěloruský server Naviny.by zveřejnil materiály WikiLeaks obsahující důvěrné depeše americké ambasády v Praze. Z nich vyplývá, že někdejší ministerstvo zahraničí vedené Cyrilem Svobodou překazilo americké armádě nákup ruských raket Ch-31 od Bělorusů skrz českého prostředníka, neboť úředníkům vadil Lukašenkův režim. Informují o tom mimo jiné Novinky.cz. Celá akce ale byla snahou amerických zpravodajců získat přehled o tom, jaké technologie Bělorusové používají.Autora těchto řádků zaujalo, že velvyslanec Cabaniss podle materiálů o zmaření obchodu informoval 1. dubna, což je datum, které v této souvislosti nepůsobí moc seriozně. Ale co, na každém šprochu pravdy trochu, že. WikiLeaks každopádně posíláme jednu pěknou aprílovou písničku.

08:25
Dnešní DJ má za oknem sníh. A není sám!Předčasné jaro skončilo stejně rychle, jako začalo. Venku zase leží sníh a na Aktuálně.cz píšou, že to všude klouže, zvlášť v Libereckém kraji, kde od večera napadlo pět centimentrů.Autor těchto řádků tedy musí znovu uložit své kolo k zimnímu spánku, protože nemá rád, když z něj padá. Touto cestou se s ním pro tuto chvíli loučí a posílá mu jednu pěknou sněhovou písničku.

08:42
Masaryk je populárnější než Karel IV. A nebo je to tím Brnem?Dnešní lidovky píší, že na Masarykovu univerzitu v Brně se loni podle nejnovějších čísel Ústavu pro informace ve vzdělání hlásilo víc studentů než na Karlovu univerzitu v Praze. Konkrétně 51 tisíc zájemců oproti 46 tisícům.Autor těchto řádků tento rozdíl nevidí zas tak dramaticky, jde přeci o sedm tisíc lidí, to je jen o něco málo víc než je kapacita Viktorky Žižkov. A to není velký stadion. Brnu nicméně gratulujeme, Masarykovi též, Karel IV. ať si z toho nic nedělá a všem potenciálním vysokoškolákům posíláme jednu pěknou školní písničku.

09:07
Všude to klouže. Bude mít dnešní Dj větší štěstí než autobus č. 197?Idnes.cz informuje o dopravním kolapsu v Praze, kvůli náledí jsou ucpané silnice, do města se dostanete jen s vypětím všech sil a nervů, ledovka dokonce donutila cestující na lince autobusu č. 197 opustit vůz a jít po svých, klouzajících nohách.Dnešní DJ si jde tu parádu vyzkoušet, snad se do práce dostane v pořádku, aby vás mohl zásobovat dalšími pěknými písničkami. Na cestu si ještě pustí se vzpomínkou na včerejší podzimní počasí jednu pěknou podzimní písničku.

10:25
Palmeho vrah prý dnes pracuje v Záhřebu. Má klid na práci? Autor těchto řádků se vyhnul všem zmrzlým plochám a už je opět online. Takže pojďme na to.Novinky.cz přinášejí zprávu převzatou z německého týdeníku Focus. Podle ní zastřelil švédského premiéra Palmeho v roce 1986 jistý Ivo D., dnes pětašedesátiletý pracovník bezpečnostní služby v chorvatském Záhřebu. Za atentátem měla stát jugoslávská tajná služba UDBA, jeho cílem bylo svést zločin na ustašovce, chorvatské exulanty ve Švédsku. Proti teorii ihned vystoupil bývalý šéf odboru pro zahraniční operace UDBA Božo Spačič, který řekl, že „Jugoslávská tajná služba nikdy nespolupracovala s nájemným vrahem pod jménem Ivo D.“Autor těchto řádků z toho vyvozuje, že vrah nejspíš vystupoval pod jiným jménem. Nebo že co k tomu má taky Spačič říkat, že by se k atentátu hrdě hlásil, to se čekat nedá. A nebo to taky mohlo být celé úplně jinak. Kdo do toho má vidět. Palmemu každopádně patří jedna pěkná nebeská písnička.

10:41
Ruud Gullit přestoupil do Grozného. Jako fakt.Někdejší fotbalista Ruud Gullit, který po skončení hráčské kariéry trénoval mimo jiné londýnskou Chelsea, se stal hlavním manažerem čečenského lubu Těrek Groznyj. Práci mu dohodil čečenský prezident Ramzan Kadyrov, aktuální Putinův věrný spojenec, který do Grozného v prosinci na stejnou pozici přivedl nizozemského treéra Víctora Muňoze. Ten ovšem dal výpověď ihned poté, co zjistil, kam to vlastně nastoupil.Autor těchto řádků drží Gullitovi palce, vizáží mu tahle rychlonohá desítka vždycky tak trochu připomínala rockovou hvězdu. Pojďme si Gullita v nejlepší formě připomenout pěknými obrázky k jedné pěkné fotbalové písničce.

10:50
Kongresmanka Giffordsová se zázračně uzdravuje. Hodně sil!Idnes.cz píše, že se Gabrielle Giffordsová pouhých dvanáct dní po přežití atentátu už postavila. Oznámila to tusconská nemocnice, kde se kongresmanka léčí z vážného průstřelu hlavy. Teď se plánuje její převoz do nemocnice v Houstonu, kde žije a pracuje její manžel, astronaut Mark Kelly.Autor těchto řádků kongresmanku obdivuje, protože sám má problémy se postavit, když dostane jen chřipku. Doufá, že jí pevná vůle vydrží, a stejně tak doufá, že šlo v případě řádění Jareda Lee Loughnera o pouhé individuální vyšinutí smyslů a ne o začátek společenského jevu, o němž světová média nyní spekulují. Giffordsové autor těchto řádků upřímně přeje hodně sil a posílá ji jednu pěknou posilující písničku.

11:02
Až pudete domů, zavřete si okna! Je to dobrý nápad.Autor těchto řádků momentálně řeší vážné elektroinstalační problémy, které mu způsobila voda, jež mu na pracovní stůl přes noc natekla otevřeným oknem. Stůl sice působil romanticky, jako by ho zkrápěl vlahý déšť, nicméně z deštíku neměla velkou radost klávesnice a monitor. Čest jejich památce, do elektronického nebe jim posíláme jednu pěknou deštivou písničku.

11:20
A až půjdete pít, nenechávejte své dítě v autě.Novinky.cz přinášejí příběh mladé ženy z Plzně. Ta včera nechala své dítě více než dvě hodiny připoutané v sedačce svého auta, zatímco odešla ke svému příteli se posilnit alkoholem. Podchlazeného chlapečka zachránili měští strážníci, kteří ho zahřáli ve služebním voze. Matka svůj čin vysvětlila tím, že jí dítě usnulo a tak ho nechtěla budit.Autor těchto řádků se s prací městské policie většinou setkává ve chvílích, kdy v jeho ulici odtahují auta. Jemu to zatím neudělali a už ani neudělají, protože své auto zrovna nechal sešrotovat. Plzenští zachránci v jeho očích práci městské policie značně rehabilitovali, za to jim posílá jednu pěknou záchranářskou písničku.

12:02
Sarkozy připojil Alsasko zpátky k Německu. Gott sei dank!Jak píší Lidovky.cz, Sarkozymu se podařil další husarský kousek. Francouzský prezident na setkání se zemědělci v aslaském Truchtersheimu prohlásil, že je v Německu. Název města skutečně německy zní, ovšem to spolu s celým Alsaskem patří Francii už od roku 1945. A předtím ji mezi válkami patřilo taky. A předtím po třicetileté válce nějakých dvě stě let taky. Prezidentův mluvčí výrok svého nadřízeného označil za „normální chybu“.Autor těchto řádků se domnívá, že kdyby Klaus v Chebu prohlásil, že je v Německu, za normální chybu by to Hrad nevydával. Hájek s Jaklem by nejspíš prohlásili, že má pan prezident pravdu. A území bychom v rámci prezidentovy neomylnosti odstoupili. Koneckonců nenecháme si přeci Bruselem diktovat, kde máme vlastní hranice. Sarkozymu každopádně posíláme jednu pěknou německou písničku.

12:31
Staví se nový Kreml. Bude soukromý, u moře a ošklivý.Ruská varianta WikiLeaks RuLeaks.net podle Idnesu.cz zveřejnila fotografie paláce, který si prý na břehu Černého moře staví samotný Putin. Stavba za miliardu dolarů je financována ruskými podnikateli. Putinovu účast v akci vyzradil Sergej Kolesnikov, který dříve pracoval pro společnost, jež investovala právě Putinovy peníze.Autor těchto řádků si nad dotyčnými fotkami říká, že v takovém paláci by tedy bydlet nechtěl, sice je o pár kilometrů větší než jeho 1 plus 1, na druhou stranu ale autorovi těchto řádků doma nepřekáží ta velká postel s nebesy, která je tedy obzvlášť odporná, a vůbec je celá ta stavba nevkusná, co ale taky po ruských vládcích chtít, vkus neměli nikdy valný, stačí se podívat na originální Kreml. Putinovi posíláme jednu pěknou nevkusnou písničku.

12:41
Brňané už se nechtějí ztrácet v supermarketech. Mají naši podporu!Skoro pět tisíc Brňanů se podepsalo pod petici, kterou podle Aktuálně.cz předali primátorovi Romanu Onderkovi. Žádají v ní o zachování pestré a husté sítě obchodů „za rohem“ ve městě, která pomalu mizí, neboť ji nahrazují obří supermarkety.Autora těchto řádků zarazila informace, že petici podespali také dokumentaristé Klusák s Remundou, kteří přitom mají ateliér v pražských Holešovicích. Je ovšem pěkné, že ani jim není osud brněnských obchůdků lhostejný. Brňanům posíláme jednu pěknou supermarketovou písničku.

13:26
Máte rádi vymahače? Ne? Tak tohle se vám bude líbit.Idnes.cz informuje: podnikatel Rudolf Hradil živící se jako vymahač dluhů si odsedí sedm let za vydírání lidí. Dnes to potvrdil olomoucký vrchní soud. Hradil při vymáhání pohledávek vyhrožoval fyzickým napadením i zmrzačením, když mu ani toto nepomohlo, zapálil dlužníkům pro výstrahu auto.Jak už autor těchto řádků dnes přiznal, auto již nevlastní, čili by ho Hradil nejspíš zmrzačil. A autor těchto řádků nemá rád lidi, kteří jiné mrzačí. Kdo by taky měl. Hradilovi do věznice posíláme jednu pěknou vězeňskou písničku.

13:33
Rusové nechtějí na vojnu. Pomůžeme jim?Až dvě stě tisíc Rusů se vyhýbá povinné základní vojenské službě, na což si v Moskvě dnes postěžoval zástupce náčelníka generálního štábu Vasilij Smirnov. Píší o tom Lidovky.cz. Ruský parlament sice loni uvažoval o zřízení profesionální armády, nejvyšší velení ale bylo proti.A autor těchto řádků k tomu dodává: to má nejvyšší velení za to. Coby držitel modré knížky má k oněm dvěma stům Rusů sympatie, nechtělo se mu do armády české, natož pak ruské. Případní zájemci o službu v ruských silách se nicméně mohou obrátit přímo na Smirnova, jistě ho to potěší. Autor těchto řádek generálovi touto cestou alespoň posílá jednu pěknou vojenskou písničku.

13:51
Bartošová se neměla narodit. Tvrdí to alespoň Bartošová.Také Týden.cz přichází s horkou aktualitou. Informuje o křtu knihy Neměla jsem se narodit, jíž s Ivetou Bartošovou napsala Michaela Remešová. Bartošová se ovšem ke knížce nehlásí. Což se nelíbí Jiřímu Pomeje, jenž knížku křtil a Bartošovou kvůli rozhovorům za Remešovou vozil.Autor těchto řádků se v průběhu četby článku v celém případu zamotal a ztratil, takže vůbec neví, o co jde. Název knížky se mu ale líbí, zařazuje ho vedle svých oblíbených titulů hned k publikaci Livie Klausové jménem Smutkem neobtěžuju. Oběma paním posíláme jednu pěknou knižní písničku.

14:57
Do McDonalda jen na saláty. Proč ne třeba na těstoviny?Aktuálně.cz popisuje pilotní projekt řetězce McDonald´s: v jeho pařížské prodejně se neprodávají žádné hamburgery, ale jen saláty v ceně kolem sedmi eur. Podle viceprezidentky firmy pro Francii a jižní Evropu Isabelle Kuster jde o „experimentální laboratoř“.Autor těchto řádků má pro experimenty vždycky pochopení. Nicméně nechápe, co bude mít dotyčná prodejna společného s McDonaldem. Představuje si, zda by se taková Masna na Vinohradské dál jmenovala Masna, kdyby prodávala jen sýry. Ale co, Francouzi mají jinší náturu, ty to nejspíš nezmate. McDonaldu posíláme jednu pěknou salátovou písničku.

15:12
V Česku se dohadovalo příměří v Gaze. Neví se kdy, kde a jestli vůbec.Jak píše Idnes.cz, palestinská agentura PalPress zjistila, že se v Česku sešel předák Hamasu Sálih Arúrí s agenty izraelské tajné služby Mosad. Prý zde dohadovali příměří v Gaze. Palestinské velvyslanectví v Praze ani naše ministerstvo zahraničí ale o ničem nevědí.Autor těchto řádků si jednou otevře něco dobrého, až si v podobné zprávě přečte slova: ambasáda a ministerstvo zprávu potvrzují a vzkazují, že jsme fištróni, když jsme jim na to přišli. To ale ještě asi chvíli bude trvat. Zatím si čekání zpříjemníme jednou pěknou židovskou písničkou.

15:22
Už konečně víme, jak bude: bude zima.Český hydrometeorologický ústav dnes zveřejnil netrpělivě očekávanou předpověď na následujích třicet dní. Podle ní bude nejchladněji na začátku února, pak zase bude tepleji. Nejdřív bude občas sněžit, pak čím dál méně, pak znovu začne, a pak zase přestane.Autor těchto řádků oceňuje, že už ví, co ho čeká. Ne ale díky předpovědi. Na střešní okno nad jeho hlavou totiž zrovna padá sníh, vypadá to na pěknou chumelenici. Hydrometeorologům přesto posílá jednu pěknou studenou písničku.

15:41
Krmili je dioxiny, teď je všechny sníme. Dobrou chuť!Aktuálně.cz píše, že Státní veterinární správa povolila v Česku prodávat maso vepřů, které byli na německé farmě krmeni směsí s rakovinotvornými dioxiny. Není jich totiž prý v mase tolik, aby to lidem vadilo.Autor těchto řádků přiznává, že mu vadí už jen fakt, že pašíky někdo krmí dioxiny. Je mu to ale celkem jedno, když už si kupuje maso, tak sáhne jen po dobře ověřených zdrojích. Na druhou stranu ale samozřejmě netuší, zda totéž činí i majitelé restaurací, kde se občas stravuje. A sakra. Sakra! Chvilku zvednutého žaludku si zpříjemní jednou pěknou vepřovou písničkou.

15:52
Dnešní DJ se omlouvá. Průstřel se léčit nedá a nemá.Autor těchto řádků děkuje uživateli Mirkovi za upozornění, že chtěl americké senátorce léčit průstřel hlavy. Pochopitelně nechtěl léčit průstřel, ale senátorku. Respektive by chtěl, aby to za něj udělali američtí lékaři, těm to rozhodně půjde lépe než jemu. Autor těchto řádků má obě ruce levé, dokonce ani neumí pořádně napsat, jestli chce léčit průstřel, nebo senátorku. Všímavému Mirkovi s úctou posílá jednu pěknou děkovnou písničku.

16:20
Podle Messnera jde Klaus špatnou cestou. Aby tak zabloudil!Ihned.cz poutá rozhovor s horolezcem Reinholdem Messnerem, který vyjde v zítřejším Víkendu HN. Sportovec, který jako „první stál na vrcholku všech čtrnácti osmitisícovek na světě“, vzkazuje Václavu Klausovi, že nejde po dobré cestě, co se názorů na ekologické poměry na naší planetě týče. Ale že na něj bohužel nemá žádný vliv, neboť nemá ani jeden hlas v českém parlamentu.Autor těchto řádků bohužel musí říci, že i kdyby Messner nějaký hlas měl, kdyby měl třeba klidně i hlasy dva nebo více, stejně by na Klause žádný vliv neměl. Naopak kdyby seděl v parlamentu, nejspíš by měl Klaus vliv na něj. A zároveň autor těchto řádků uvažuje, jak se mohlo Messnerovi podařit stát na vrcholku všech čtrnácti osmitisícovek. Vždyť ony přece nemají vrcholek jeden, ale hned čtrnáct. Musí to být opravdu velký horolezec, tenhle Messner. Proto mu posíláme jednu pěknou horolezeckou písničku.

16:44
Bacha: dnešní DJ už ví, jak vytvořit celosvětový mír!Autorovi těchto řádků právě do pošty přistál mail. Je v něm vyzván, aby medializoval světový projekt, „který je zamýšlen na vytvoření míru na tomto světě na nikdy nekončící dobu.“ Ten se dá prý získat tím, že se celosvětově proslaví Zeleno bílá krev, což je jakési zelenobílé auto. Na stránce www.prodejunikatu.iprostor.cz se to pak celé vysvětluje v textu tak dlouhém, že nic tak dlouhého autor těchto řádků nejspíš nikdy nenapsal a dá-li Bůh, tak ani nenapíše. Celé to vůbec nechápe, jenže se zas trochu bojí, aby jednou nebyl obviněn, že nezachránil svět. To by se mu tedy nelíbilo, to tedy ne. Takže tímto splnil svou občanskou povinnost a všem pouští jednu pěknou spasitelskou písničku.

17:02
V Maďarsku mají ještě lepšího prezidenta než my! :-)Podle Novinek.cz obhajoval maďarský prezident Pál Schmitt při dnešní návštěvě Bratislavy mediální zákon, který v jeho zemi značně omezuje svobodu slova. Prý je v Maďarsku „potřeba udělat pořádek v mnoha oblastech, a to se vztahuje i na média. Zákon jsem podepsal, protože není protiústavní a vyhovuje evropské praxi.“Autor těchto řádků vždycky dost zbystří, když někdo šermuje slovy, že prý je třeba v zemi udělat pořádek a že něco neodporuje ústavě. Takových už tu bylo a jak to vždycky dopadlo. Doufá, že nápad udělat u nás pořádek nenapadne i Václava Klause, respektive někoho z jeho okolí. Maďarům, kteří se Schmittem nesouhlasí, každopádně posíláme jednu pěknou prezidentskou písničku.

17:27
Schwarzenberg chce bojovat za práva eskymáků. Na celosvětové úrovni.Aktuálně.cz přináší odpověď ministra zahraničí Karla Schwarzengerga novému šéfovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi. Ten ministra vyzval, aby se naše diplomacie nesoustředila jen na kubánské či barmské disidenty, ale aby se zajímala o práva pronásledovaných křesťanů. „Česká republika se tradičně zasazuje o lidská práva ve světě a bude i nadále, a  to ať už jsou oběťmi pronásledování křesťané nebo Židé, cikáni, eskymáci či kdokoli jiný,“ vzkázal mu přes Aktuálně Schwarzenberg.Autor těchto řádků si Schwarzenbergových slov váží. Až někdy potká nějakého pronásledovaného eskymáka, ví, na koho mu doporučí se obrátit. Panu ministrovi posíláme jednu pěknou eskymáckou písničku.

17:46
Letos se všichni spočítáme. A pak nám to spočítají.Na jaře u nás proběhne sčítání lidu, domů a bytů. Píší o tom Novinky.cz. Konkrétně půjde o stav k půlnoci z 25. na 26. března. Poprvé se bude zjišťovat, kde lidé skutečně bydlí, což má pomoci starostům. Náklady přijdou na 250 korun za osobu.Autor těchto řádek přiznává, že už přes deset let nebydlí v místě svého trvalého bydliště. Doufá, že někoho nenapadne za to vybírat pokutu. Rovnou k tomu říká, že na ni nemá a nezaplatí ji. Tomu, koho by to snad napadlo, posílá jednu pěknou neplatičskou písničku.

18:02
Dnešní DJ se s vámi loučí……a přeje vám pěkný zbytek života. Na vaše pracoviště a do vašich domovů míří jedna pěkná závěrečná písnička. Mějte se hezky.jhv

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].