Nabízí slovenská politická scéna inspiraci pro českou opozici?
Strategií strany Progresivní Slovensko se na jaře inspiroval nizozemský premiér. Česko k této cestě možná směřuje také, ale pokud ano, tak pomalu
Od nástupu kabinetu Andreje Babiše řeší česká opozice zásadní otázku. Jak čelit vládě, jejíž část zvolila jako svou komunikační strategii trolling, další má otevřeně proruskou rétoriku a nejsilnější část v této změti nemá ambici své juniorní partnery korigovat?
Opoziční politici před volbami varovali před „ficovským scénářem“ a dnes v krocích Babišova kabinetu hledají paralely právě s tím, jak ke svému poslednímu vládnutí přistoupil slovenský premiér. „Pořád se učíme. Je to jako s Trumpem. Každý den teprve zjišťujeme, jakým způsobem budou fungovat ANO a Andrej Babiš, protože to nikdo neví. Ta nečitelnost je asi to nejhorší,“ shrnul situaci měsíc po ustavení kabinetu jeden z tehdejších vysoce postavených lidovců Eduard Hulicius. „Jak se s tím má vyrovnat opozice? Jakou rétorikou, jakými akcemi, jakými aktivitami, když o tradiční nástroje není zájem? Tohle si zatím teprve vyjasňujeme,“ řekl tehdy.
S tímhle má právě Slovensko svoje zkušenosti: v technice opoziční práce v éře nepředvídatelnosti a posouvání hranic je o dva a půl roku dál. A tato zkušenost se zjevně ukazuje jako vhodná k vývozu přes hranice. Naposledy to připomněl letos v březnu současný nizozemský premiér a předseda liberální partaje D66 Rob Jetten po svém vítězství v jarních sněmovních volbách: „Jeden z hlavních úspěchů naší kampaně bylo turné po naší zemi, zejména po okrscích, kde nás nikdo nevolil. To jsme se naučili u našich slovenských přátel,“ řekl.


Přáteli měl na mysli nejsilnější opoziční stranu: Progresivní Slovensko. Jaká je tedy jejich opoziční lekce?
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















