0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ost-blog23. 2. 20143 minuty

Vítejte v dějinách

Putin má proti Janukovyčovi jednu výhodu - nepotřebuje občany na provoz státu

Janukovyč právě získal v Moskvě prostředky, aby odvrátil ekonomický krach země • Autor: ČTK, AP

Ještě v pátek byl mužem, s nímž telefonovali nejmocnější muži a ženy světa, v sobotu už byl psancem, jehož opuštěné sídlo se stalo národním muzeem luxusního nevkusu, na který nevěřícně zíraly davy. Viktor Janukovyč je jako politik mrtvý muž; ani ochranka letiště ho už nevpustila do letadla, když chtěl opustit zemi. Takhle rychle neproběhla snad žádná revoluce, dokonce ani ta komunistická v Rusku v roce 1917, ani ta naše v listopadu 1989. Vítejte v dějinách. 

To samozřejmě není konec rušných časů. Ukrajina má před sebou cestu plnou (vnitřních i vnějších) nástrah, jež nemusí zdolat. Nevěřím, že Vladimir Putin ji nechá na pokoji. Nejen proto, že bez Ukrajiny ztratí jeho plán na Euroasijskou unii smysl. Putin si především nemůže dovolit uznat mocenskou porážku, protože Rusové by si mohli začít myslet, že jeho moc je stejně chatrná jako ta Janukovyčova. Pokud je něco opravdu nakažlivé, pak je to poznání, že dějiny je možné měnit, stačí k tomu jen dost silné odhodlání (a bohužel to občas nejde bez obětí).

Reklama

Putin má ovšem proti Janukovyčovi jednu výhodu. To, co se odehrálo v Kyjevě, byla v podstatě vzpoura střední třídy, vzpoura občanů, kteří jsou si vědomi toho, že stát tvoří oni. V Rusku to tak úplně neplatí, protože stát by teoreticky mohl existovat i bez nich. Putin nepotřebuje občany k provozu státu, protože z ropy a plynu má dost peněz, aby mohl financovat armádu a policii a ještě uplácet občany, aby se nebouřili. Jenže Ukrajina plyn ani ropu nemá, stát tudíž potřebuje pro svůj provoz občany, kteří platí daně. Odtud pochází jejich sebevědomí, které tak ohromujícím způsobem předvedli v posledních měsících. 

Proto je také Janukovyč mrtvý muž. Jeho sbírka automobilů, pozlacené golfové hole, koupelny pro psy nebo pirátská loď na suchu – to vše zaplatili Ukrajinci ze svých daní nebo z peněz, které jim Janukovyč prostě ukradl. To mu nemůžou odpustit, protože kromě všech jiných hříchů, jichž se dopustil, je ještě hluboce ponížil. 

Doufám jen, že jednou se dozvíme, jak vypadaly Janukovyčovy poslední dny ve funkci, když si například v pátek v noci uvědomil, že dostal od Evropské unie polibek smrti. Právě ona dohoda s opozicí, do níž ho hrozbou sankcí dotlačili tři ministři zahraničí EU, spustila úprk poslanců z jeho vlastní strany do opozičního tábora. Od té doby se události valí tak rychle, až mám z toho husí kůži.

Vítejte v dějinách.

01 obalka velka mala • Autor: Respekt
01 obalka velka mala • Autor: Respekt

Vzhledem k významu událostí na Ukrajině věnuje nový Respekt 9/2014 tomuto tématu celý blokÚvodní text shrnuje aktuální vývoj a rozebírá, zda budou ústupky prezidenta Janukovyče protestujícím stačit. Dále zde najdete rozhovor s uneseným a mučeným aktivistou Dmytrem Bulatovem.  

Jeho součástí je i mimořádný text Timothyho Snydera, znalce střední a východní Evropy, se kterým jsme přinesli před pár týdny rozhovor. Původně vyšel na webových stránkách The New York Review of Books a dodává celé situaci na Ukrajině tolik potřebný kontext.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].