Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Vězni a pacienti

Nedávno mi jeden můj kamarád podnikatel řekl, že investoři teď už jen čekají, až státy začnou krachovat, aby jim pak velkoryse nabídli své služby a současně si na dlouhá léta uložili své peníze do bezpečí. „Například koupí od státu věznice,“ řekl mi. „To je dobrý byznys.“

A hle, před týdnem jsem četl ve Financial Times, že americké státy jako Florida nebo Arizona ve velkém privatizují věznice, které už nedokáží samy financovat. Florida jich chce prodat 29, což by znamenalo, že třetina věznic v tomto státě přejde do soukromých rukou. Prý jde o největší privatizační program věznic v celých dějinách USA, kde má tento druh byznysu dlouholetou tradici.

Americký vězeň si asi nemůže vybrat, kam půjde sedět, ale kritici privatizace tvrdí, že firmy si do svých soukromých věznic vybírají kriminálníky, kteří nepotřebují přísnou ostrahu a proto jsou levní, čímž zase zatěžují stát, který musí ty nejhorší strážit sám za podstatně vyšší náklady.

Připomíná mi to debatu o privatizaci zdravotnictví a obavy, že soukromé pojišťovny a nemocnice si budou ponechávat jen „levné“ pacienty a ty chronicky nemocné, chudé a staré hodí státu na krk.

Na Slovensku už jeden takový pokus o privatizaci zdravotnictví proběhl, ale nebyl dokončen. Teď se o to pokouší vláda Ivety Radičové, která má v plánu převést nemocnice na akciové společnosti. Proti tomu se vzbouřilo 2500 lékařů (asi třetina z celkového počtu), kteří minulý týden podali hromadně výpověď – poučili se od svých českých kolegů. Jednou z jejich podmínek je, aby se zastavila privatizace nemocnic, jinak prý své výpovědi nestáhnou a do dvou měsíců tak slovenské zdravotnictví zkolabuje.

Je veřejným tajemstvím, že slovenské zdravotnictví je ovládáno několika finančními klany, z nichž hlavní slovo má skupina Penta, kterou i americká ambasáda – soudě podle depeší z Wikileaks – podezírala z toho, že podplácela poslance, aby hlasovali za privatizaci zdravotnictví.

Chápu investiční skupiny, že v této krizi hledají kdejakou příležitost, jak si ve strukturách státu bezpečně a na dlouhou dobu uložit a rozmnožovat peníze. Chápu také státy, že zoufale hledají způsoby, jak vylepšit své rozpočty a prodat co se dá. Ale říkám si, že bych možná pro ně neměl mít až tak hluboké pochopení. Protože jednou budu mít možná dilema, co je lepší: zda být americkým vězněm nebo slovenským pacientem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].