Slovenský premiér Robert Fico
Podle slovenského premiéra Fica Slovensko přerušení dodávek ropy přes Ukrajinu zvládne.

Válka je na spadnutí. Jak napsala už v pátek analytička BBC: konflikt mezi Východem a Západem se zdá být neodvratný. Představuji si, že historici budou jednou psát o těchto dnech s odstupem jednoho století, tak jako dnes píší knihy o okamžicích předcházející první světové válce v roce 1914. „Český prezident varoval Rusko a připomenul mu invazi do Československa v roce 1968,“ bude znít třeba jedna věta z pera historikova. 


A co asi napíše ten historik o Slovensku? Třeba tohle: „Politici tohoto malého státu se rozhodli předjímat vývoj a v konfliktu mezi Východem a Západem se přidali k Východu. V předvečer války proto v souladu s Putinovou protizápadní ideologií vložili do ústavy větu, že manželství je jedinečným svazkem jednoho muže a jedné ženy. Opakovali tak omyly svých předchůdců, kteří se chtěli zalíbit Hitlerovi a snaživě přijali tvrdé protižidovské zákony.“ 

O sto let později bude už totiž úplně nepodstatné, že na Slovensku jsou za dva týdny prezidentské volby a že levicový (!) premiér a kandidát na prezidenta Robert Fico se potřeboval zalíbit konzervativním voličům. Spojil se se svým úhlavním ideologickým nepřítelem (křesťanskými demokraty) a slavnostně dali lidu společně najevo, že jej budou po Putinově vzoru chránit před homosexuální lobby a mravní zkázou Západu. 

Pokud se český čtenář neorientuje, tak tedy věcně: vládní strana Smer a opoziční KDH se opravdu dohodly na tom, že onu výše zmiňovanou větu vloží do ústavy. Hlasů v parlamentě budou mít společně dost. 

Jak znám slovenské politiky, nemají dost představivosti, aby si uvědomili historické souvislosti ani děsivé načasování, když dohodu o změně ústavy oznámili lidu v pátek - tedy přesně v den, kdy Putinova armáda začala obsazovat Krym. Jenže to je neomlouvá.

Teď už můžu jen doufat, že válka nebude a budoucí historik si tento ostudný okamžik slovenských dějin nevšimne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte