Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Slovensko v předvečer války

Fico a KDH dali lidu společně najevo, že jej po Putinově vzoru ochrání před homosexuální lobby a mravní zkázou Západu

Podle slovenského premiéra Fica Slovensko přerušení dodávek ropy přes Ukrajinu zvládne.
Podle slovenského premiéra Fica Slovensko přerušení dodávek ropy přes Ukrajinu zvládne.

Válka je na spadnutí. Jak napsala už v pátek analytička BBC: konflikt mezi Východem a Západem se zdá být neodvratný. Představuji si, že historici budou jednou psát o těchto dnech s odstupem jednoho století, tak jako dnes píší knihy o okamžicích předcházející první světové válce v roce 1914. „Český prezident varoval Rusko a připomenul mu invazi do Československa v roce 1968,“ bude znít třeba jedna věta z pera historikova. 

A co asi napíše ten historik o Slovensku? Třeba tohle: „Politici tohoto malého státu se rozhodli předjímat vývoj a v konfliktu mezi Východem a Západem se přidali k Východu. V předvečer války proto v souladu s Putinovou protizápadní ideologií vložili do ústavy větu, že manželství je jedinečným svazkem jednoho muže a jedné ženy. Opakovali tak omyly svých předchůdců, kteří se chtěli zalíbit Hitlerovi a snaživě přijali tvrdé protižidovské zákony.“ 

O sto let později bude už totiž úplně nepodstatné, že na Slovensku jsou za dva týdny prezidentské volby a že levicový (!) premiér a kandidát na prezidenta Robert Fico se potřeboval zalíbit konzervativním voličům. Spojil se se svým úhlavním ideologickým nepřítelem (křesťanskými demokraty) a slavnostně dali lidu společně najevo, že jej budou po Putinově vzoru chránit před homosexuální lobby a mravní zkázou Západu. 

Pokud se český čtenář neorientuje, tak tedy věcně: vládní strana Smer a opoziční KDH se opravdu dohodly na tom, že onu výše zmiňovanou větu vloží do ústavy. Hlasů v parlamentě budou mít společně dost. 

Jak znám slovenské politiky, nemají dost představivosti, aby si uvědomili historické souvislosti ani děsivé načasování, když dohodu o změně ústavy oznámili lidu v pátek - tedy přesně v den, kdy Putinova armáda začala obsazovat Krym. Jenže to je neomlouvá.

Teď už můžu jen doufat, že válka nebude a budoucí historik si tento ostudný okamžik slovenských dějin nevšimne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].