Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ost-blog

Obavy se naplňují

Jako kdyby nestačilo, že Maďarsko se už léta potácí v ekonomickém marasmu, klesá stále hlouběji i do marasmu politického a společenského. Podle poslední zprávy Freedom House padá v řebříčku postkomunistických demokratických zemí vinou omezování svobod stále rychleji dolů a nový vládce Viktor Orbán dělá všechno proto, aby tento stav ještě zhoršil.

Protože jeho strana Fidesz má v parlamentu ústavní většinu, může si dělat, co chce, a také toho využívá. Našlápnuto má vůči médiím, které má nejnověji „regulovat“ nový orgán, jehož šéfa dosazuje samotný Orbán na devět let a pod palcem nebude mít jen televize a rádia, ale také noviny a internet. Nový zákon podle toho nejhoršího (slovenského) vzoru přikazuje kromě jiného uveřejňovat reakce těch, kdo se cítí dotčeni článkem v novinách či dokonce na blozích, které budou podléhat registraci (!).

Nálada v zemi je stále napjatější a novinář Miklós Gimes (více na webu www.salon.eu.sk)  píše o návratu maďarské společnosti do 40. let. „Dav před parlamentem pokřikuje jméno jednoho známého židovského novináře a křičí ´Oběste ho´, ´Do dobytčáku s ním´“.

Bývalý vysoký komisař OBSE pro média Miklós Haraszti říká, že i maďarští novináři se musejí naučit bránit, když se „dali dohromady“ jejich kolegové v Itálii i na Slovensku. Haraszti radí novinářům se bouřit, neboť věří v sílu publika, které má „obrovskou moc a obrovskou morální sílu, pokud se postavíte na jeho čelo“.

Je zvláštní, že Orbán, který patřil v roce 1989 k revolucionářům, je po dvaceti letech nepřítelem svobody. V dějinách jistě není prvním takovým případem přerodu, ale mezi bývalými disidenty a lidmi z roku 1989 je Orbán spíše výjimkou. Z tohoto hlediska je to vlastně dobrá zpráva, byť pro Maďary sotva může být útěchou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].