Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Justiční a politická mafie

Dlouho jsem si myslel, že „justiční mafie“ v Česku mohla tak hladce fungovat především vinou špatného systému. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká sloužila politikům, protože ti – jmenovitě vláda – ji dosadili do funkce. Za těchto okolností je směšné mluvit o justici jako o skutečně nezávislém třetím pilíři demokracie. Nakonec to museli být až naštvaní voliči, kteří přinutili politiky ODS neochotně se přece jen Vesecké vzdát.

Dlouho jsem si myslel, že slovenský systém tajné volby generálního prokurátora v parlamentu na sedm let (je prakticky neodvolatelný) zaručí justici přece jen větší nezávislost než v českém případě. Už si to nemyslím.

Třetího listopadu bude slovenský parlament opět volit generálního prokurátora. Vítězství současné koalice v červnových volbách mělo kromě úlevy z odchodu populistického Smeru do opozice také jeden zvláštní bonus: naději, že poslanci koalice vymění současného generálního prokurátora Dobroslava Trnku za někoho podstatně lepšího. Spravedlnost a očistu justice měli koaliční strany konec konců vepsánu na předvolebním štítu.

Trnka se choval ve své funkci podivně, z moci své funkce zastavoval vyšetřování velkých korupčních kauz a zvláště liknavě se stavěl zejména ke kauzám velkých politických stran Smer a SDKÚ podezřelých z nelegálního financování či přímo z praní špinavých peněz.

Tyto dvě strany jsou na ideologickém poli úhlavními nepřáteli a jedna o druhé mluví jako o největším škůdci země. Jenže zdá se, že existuje silnější pouto, které tuto zdánlivou propast nenávisti lehce překonává. Minulý týden jeden z poslanců SDKÚ navrhl jako kandidáta právě Trnku - který je ovšem také kandidátem opozičního Smeru. Předseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda se tváří, že na tom nic špatného není.

Cynismus, který čiší z této hry, šokoval i otrlé novináře a nejednoho politika koalice. Každému je jasné, že Trnka vyhovuje právě Smeru a SDKÚ, protože on je pro ně zárukou, že na jejich podivné financování se zapomene.
Pokud by byl Trnka opravdu zvolen, mohlo by to mít dalekosáhlé důsledky, například také pád vlády Ivety Radičové.

Nejhorším důsledkem by však bylo poznání, že ve střední Evropě jsou všechny pokusy omezit mocenský vliv politiků na justici marné. A že je úplně jedno, jaký systém volby nastavíte, politici ho vždy dokáží mistrně zneužít.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].