Čtení dobrých zpráv
Je jisté, že postup e-knih je závratný zejména u mladé generace
Jak mne straší zprávy ze zhoršujícího se světa, uchyluji se podvědomě k lehčím žánrům. Jediný text, který jsem o víkendu celý přečetl, byl esej o čtení ve Financial Times. Vědci se přou, co dělá s naším mozkem čtení papírových a elektronických knih. Já mám jasno už několik let – vynález čtečky Kindle je pro mne darem z technologických nebes.
Vždy jsem byl líný chodit do knihkupectví, přesto se na mne knihy odkudsi neustále valily a z přeplněné domácí knihovny jsem začínal mít klaustrofobii. Teď si nosím knihovnu v baťůžku a už nikdy v životě se nebudu nudit, ať se octnu kdekoli. Koupě knihy z Amazonu, která se objeví v mé čtečce během vteřin, mě pořád okouzluje asi tak, jako mě pořád okouzluje hladké projíždění evropských hranic. Obojí je pro mne znakem toho, že žiji v mnohem svobodnějším světě, než jsem si v 80. letech dokázal vůbec představit.
Neurovědkyně Susan Greenfieldová sice varuje, že čtení e-knížek mění mozek, ale neví přesně, zda k lepšímu či k horšímu. Sara Margolinová z Newyorské univerzity si například myslí, že náš mozek byl zvyklý rozlišovat levou a pravou stranu papírové knihy a pamatovat si informace podle toho, na které z těch stran se vyskytly. Škoda, že do svého výzkumu nezahrnula například mne. V mládí jsem četl téměř výlučně knihy ze samizdatu, kde byl text jen na pravé straně – a ještě někdy téměř nečitelný, pokud jsem dostal špatnou kopii. Možná byl můj mozek nenávratně poškozen!
Jiné výzkumy však přesvědčivě dokládají důležitou výhodu čtení e-knih. Není totiž možný zlozvyk mnoha čtenářů, kteří čtou na přeskáčku. I Margolinová uznává, že e-kniha nutí ke čtení textu tak, jak ho autor úmyslně zorganizoval. Výzkumy pak dokládají, že čtenáři e-knih čtou pomaleji, čímž se noří hlouběji do textu.
Je jisté, že čtení papírových a e-knih se poněkud liší, vědci se však nedokáží rozhodnout, která forma je lepší. A je jisté, že postup e-knih je závratný zejména u mladé generace: velký americký průzkum ukázal, že 52 % mládeže od 8 do 16 let dává přednost e-knihám, zatímco jen 32 % preferuje papír. A dokonce ukazuje i to, že díky e-knihám čte tato internetová generace víc, než se dosud předpokládalo.
To jsou vlastně dobré zprávy, kterých v našem zhoršujícím se světě nebude nikdy dost.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].