Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Česká proměna

Kam se vytratily známky občanské renesance?

Prezident Zeman • Autor: Milan Jaroš
Prezident Zeman • Autor: Milan Jaroš

Vrátil jsem se do civilizace po třech měsících pobytu v divočině a Česko prošlo za tu dobu proměnou, na kterou zírám s otevřenými ústy. Tato země se mi jeví jako myš uhranutá pohledem na hada jménem Zeman. Kam se vytratila společnost, jež v posledních letech jevila známky občanské renesance? 

Pokoušel jsem se přijít na to, co vlastně český prezident chce; jakou má ideu a představu, ale z toho, co říká, nelze vypátrat ani jedinou myšlenku. Na jedné straně je to dobře, protože politici, kteří mají silnou ideu, jíž věří – jako třeba Viktor Orbán v Maďarsku – můžou být velmi nebezpeční. Orbán ví, jak chce proměnit zemi i společnost, a tvrdě, či spíše surově, na tom pracuje.

Zeman žádnou takovou ideu nemá, o společnosti vlastně nemluví, jen ji s chutí rozděluje. Mohlo by to být tedy útěchou, neboť bez ideje by měl rychle ztrácet dech i důvěru těch, co ještě – bůhvíproč – věří v jeho dobré úmysly. Jenže když se dívám, jak jeho protivníci - ti všemi mastmi mazaní političtí matadoři – hrají politické šachy jako úplní začátečníci, protože nechtějí obětovat jedinou figuru, uvědomuji si, že Zeman možná žádnou ideu ani nepotřebuje.

Jediným smyslem a cílem jeho snažení je moc. Získává ji rozkladem politiky i společnosti a zatím se mu to daří. Až ji bude mít pevně v rukou, pak možná začne přemýšlet nad tím, jak s ní naloží. A pak to začne být opravdu nebezpečné.

Zlé je to však už i teď. Rychlost, s jakou se hroutí společenská dohoda a systém politických pravidel podpíraných něčím tak nehmotným, jako je duch ústavy, mě vážně překvapila. Pokud to takhle půjde dál, bude to znamenat, že oněch 24 let „budování demokracie“ bylo ve skutečnosti jejím vyprazdňováním - a že Zeman je jen symbolem dovršení tohoto procesu.

Podobný vývoj lze vidět třeba v Rumunsku nebo v Bulharsku (kde se ovšem společnost naštěstí začala bouřit) a také na Slovensku: vyprazdňování demokracie mocenskou skupinou, jež nemá ideje – krom moci samé.

Doufám, že ochablost české společnosti, která jako kdyby si neuvědomovala, co jí hrozí, je způsobena jen horkem a prázdninami.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].