0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Newsletter21. 6. 20245 minut

Navždy Pitomio

Zákony politiky: Podle Ústavního soudu je v pořádku karikovat politiky

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Ústavní soud tento týden ukončil dlouholetý spor, ve kterém nešlo o nic menšího než o hranice svobody projevu, a především o možnost novinářů komentovat a karikovat politiky. A ačkoli dřívější soudní rozhodnutí garantovala novinářům poměrně širokou svobodu v glosování politického a veřejného dění, na závěr, že i taková karikatura je v pořádku, jsme si museli počkat více než deset let.

Dějství první

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Týdeník Reflex od roku 2012 používal pro předsedu dnešní SPD (dříve Úsvitu) Tomia Okamuru přezdívku Pitomio. Ve zmíněném sporu Okamury a vydavatelství Czech News Center šlo o obálku tištěného časopisu, na které byl opoziční politik vyobrazen jako klaun, karikaturu doprovázel titulek Pitomio a popisek „A teď vám povím nejlepší vtip: budu prezidentem“ (šlo samozřejmě o narážku na Okamurovu kandidaturu na Pražský hrad).  

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc