Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Nenechte si ujít

RESPEKT: Protikorupční jednotka se musí změnit, říká nejvyšší žalobce Pavel Zeman

Protikorupční policejní jednotka přišla minulý týden o svého velitele. Tomáš Martinec skončil po ostrém sporu s vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou. Týdeník Respekt přináší rozhovor s nejvyšším státním žalobcem Pavlem Zemanem o válce v bezpečnostních složkách.

Pavel Zeman • Autor: Matěj Stránský
Pavel Zeman • Autor: Matěj Stránský

Až dosud měl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pověst muže, který je v Česku motorem vyšetřování korupce. Teď se ale jeho zásadní články zadrhly, když vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová obvinila šéfa protikorupční jednotky Tomáše Martince, ze snahy ji zlikvidovat. Ten vzápětí kvůli vzájemným „neshodám“ rezignoval. Je nedůvěrou v horních patrech bezpečnostních složek ohroženo i slibně rozjeté vyšetřování úplatkářské chobotnice?

Pod ředitelem Martincem začala protikorupční jednotka poprvé ve své novodobé historii vyšetřovat případy spojené s politickou mocí. Chytila s úplatkem hejtmana Ratha, obžalovala kvůli armádním zakázkám bývalého ministra Bartáka. Neznamená Martincův odchod riziko, že se tenhle pozitivní trend teď zastaví?

To bych musel předpokládat, že nástupce pana Martince bude automaticky špatný, což nepředpokládám. Vycházím z toho, že post ředitele bude obsazen kvalitním člověkem. Takže se toho nebojím.

Kde vidíte slabá místa v působení protikorupční jednotky?

Ze systémového hlediska by asi bylo dobré, aby se tam snížila zatíženost kauzami. Aby ti policisté měli více času na jednotlivých případech pracovat.

Co máte na mysli?

Myslím, že musíte mít určitý poměr kauz a lidí, kteří v tom útvaru působí. Jestliže vám v redakci dají napsat deset článků za den, je asi logické, že ty články mohou trpět jistou povrchností. Zatímco když budete mít k napsání jednoho článku týden, tak předpokládám, že ten článek bude podstatně kvalitnější. Takže takto bych to viděl i ve vztahu k protikorupční jednotce. Takže nechť je dostatek policistů, kteří mohou tyto závažné kauzy řešit. A jestliže se nebude navyšovat počet policistů u protikorupční jednotky, což asi nelze předpokládat, tak je potom nutné se zaobírat tím, zda je možné snížit počet kauz, jež tam jsou a kterých je na počet policistů opravdu hodně.

Jak se díváte na praxi, kdy protikorupční policie část případů vyšetřovala bez státního zástupce?

Musím říci, že to obecně vzato vidím jako problém a je to věc, již se snažím od svého nástup do funkce řešit a změnit. Zejména na státním zastupitelství, ale v podstatě nepřímo i na policii. Zastávám totiž názor, že dozor státního zástupce by měl vstoupit do případu co nejdříve. To znamená, že policie musí co nejdříve zjistit a zpracovat, je-li tam podezření z trestné činnosti, protože jakmile je hotov takzvaný záznam o zahájení úkonů trestního řízení, nastává dozor státního zástupce A to od té chvíle může státní zástupce policii nějakým způsobem úkolovat a tu kauzu někam směřovat.

V čem je takový problém, když žalobce ve věci od začátku není?

Já bych to řekl tak, že jestliže skutečně není dozor státního zástupce, tak není ten policejní orgán vázán lhůtami podle trestního řádu, není nikdo, kdo kontroluje dodržování těchto lhůt. To znamená, že tam se bavíme o rychlosti toho řízení, bavíme se o tom, kterým směrem se ta kauza má vést. A když – zejména u závažných kauz – není stanoven směr, kam se povede vyšetřování, může to v důsledku ovlivnit celý úspěch trestního řízení.

titulka ipad • Autor: Respekt
titulka ipad • Autor: Respekt

Vrozhovoru šéfžalobce Zeman mluví i o nedávném sporu žalobkyně Bradáčové a ředitele protikorupční jednotky Martince. Ten odstartovala svým vystoupením Lenka Bradáčová, když v rozhlasovém rozhovoru – v domnění, že už není nahrávána – řekla, že Tomáš Martinec se na ní snaží vyrobit kauzu a jejím prostřednictvím ji zdiskreditovat. Jak celou věc vidí Zeman a o co ve sporu Bradáčová – Martinec šlo, najdete v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Respekt.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].