Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Nenechte si ujít

Pořád ne, pane děkane?

Spor mezi děkanem Národohospodářské fakulty VŠE a studenty vstupuje do dalšího kola

Děkan Miroslav Ševčík • Autor: HN, Martin Svozílek
Děkan Miroslav Ševčík • Autor: HN, Martin Svozílek

Začátkem roku se na Národohospodářské fakultě VŠE rozhořel spor mezi studenty a děkanem Miroslavem Ševčíkem. Jak informoval Respekt v článku Ano, pane děkane, několika studentům se nelíbilo, že z jejich fakulty kvůli roztržkám s děkanem odešlo několik profesorů a na protest vyvěsilo několik dívek po škole plakáty, které Ševčíka vyzývaly ke změně kurzu personální politiky.

Při výlepu je ale zadržela školní ochranka a dostaly předvolání k děkanovi. Ten jim však zakázal si na setkání přivést svědka a třiadvacetileté dívky sám konfrontoval vybaven posilami v podobě dalších tří mužů z vedení fakulty. Způsob, jakým muži při schůzce jednali (dle slov dívek na ně křičeli, vyhrožovali jim žalobou a obviňovali je z komplotu proti vedení fakulty), vedl k rezignaci bývalého proděkana pro studium Dana Šťastného. Vyučující celou věc prošetřil, a dospěl k závěru, že „silový výslech na akademickou půdu nepatří“ a se stávajícím vedením fakulty nechce mít nic společného. Podle děkana ovšem schůzka proběhla standardně a žádné chyby se nedopustil.

V půli března, kdy text Ano pane děkane vyšel, to vypadalo, že se do napjaté situace vloží rektor VŠE Richard Hindls a pokusí se ji zklidnit. Co je na Národohospodářské fakultě teď, po šesti týdnech, nového?

Miroslav Ševčík • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Miroslav Ševčík • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Omluva se nekoná

Studentky, v čele s Hanou Smrčkovou, která byla u výlepu plakátů i na oné schůzce u děkana, stále požadují děkanovu omluvu za průběh oné schůzky. A za urážlivé sexuální narážky – Smrčková tvrdí, že ji děkan neprávem veřejně nařkl, že se mu svlékala v kabinetě. „Řekl mi to na chodbě plné lidí, bylo to ponižující,“ říká studentka. „Takové výhrůžky a vydírání naprosto odmítám," komentoval požadavky studentek pro iHned.cz Ševčík.

Při akademickém senátu vznikla speciální skupina, která měla zjistit, co se přesně stalo, a pokusit se děkana a studentky usmířit. To se evidentně nepodařilo. Z její závěrečné zprávy z 15. dubna plyne, že děkanův přístup byl zbytečně silový a konfrontační, dívky byly vystaveny „nátlaku, urážlivému a ponižujícímu jednání,“ a že měl být výlep plakátů povolen. A že s tím skupina nemůže nic dělat – jediný, kdo by mohl děkana odvolat, je akademický senát Národohospodářské fakulty, anebo rektor, pokud by to posvětil celoškolský senát.

Sílící podpora

Studenty mezitím podpořila studentská iniciativa Inventura demokracie. Rektorovi poslala otevřený dopis, v němž na něj apeluje, aby „přispěl k vyřešení situace, a zabránil tak dalšímu porušování morálních i právních principů demokratické společnosti.“ Dopis kromě iniciativy podepsali například Jiřina Šiklová, Břetislav Rychlík, Jan Svěrák, Martin C. Putna nebo právnička Hana Marvanová ze spolku Veřejnost proti korupci

Protest na VŠE • Autor: ČTK
Protest na VŠE • Autor: ČTK

Minulé pondělí se potom před budovou školy sešlo asi třicet studentů, v čele se Smrčkovou, aby upozornili na dopis, který poslali rektorovi a v němž žádají vyřešení situace. Dívky, které zažily onu schůzku u děkana, zároveň na Ševčíka zvažují žalobu. „Reálně to zvažujeme, ale žaloba je časově a energeticky náročná, takže pořád doufáme, že se to vyřeší jinak a rektor senáty vyzve k hlasování o tom, zda má děkan odstoupit,“ říká Smrčková.

Podle zákona o vysokých školách totiž děkana může odvolat nejen fakultní akademický senát, nýbrž i rektor - pokud děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo poškozuje zájem školy. V takovém případě musí rektor získat vyjádření - nikoliv souhlas (!) - fakultního akademického senátu a souhlas celoškolského akademického senátu.

Zda se k takovému kroku rektor chystá není v tuto chvíli jasné, na pondělí však avizoval setkání se Ševčíkem i studentkami.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].