Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Nenechte si ujít

Pan Martinec mi lhal, říká Lenka Bradáčová

Zneužil šéf protikorupční policie informace o jejím manželovi?

Lenka Bradáčová
Lenka Bradáčová • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

"Znáte svého muže?“ Tuhle otázku položil vrchní státní zástupkyni šéf protikorupční policie na neformální schůzce 12. března letošního roku. Aspoň podle slov Lenky Bradáčové. Potom udivené státní zástupkyni sdělil, že její muž je vyšetřován v případu defraudace na ministerstvu sociálních věcí (kauza náměstka Šišky) a že bude v nejbližší době obviněn. „Nic z toho nebyla pravda, a navíc mi ta slova sdělil bez vědomí dozorové státní zástupkyně,“ vysvětlovala Lenka Bradáčová na pondělním odpoledním briefingu po boku s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.


Bradáčová si informace od Martince ihned ověřila a zjistila, že její muž nemá nic společného s kauzou náměstka Šišky (je okrajově prověřován v jiné kauze), nechystá se na něj obvinění a že dozorová státní zástupkyně – která o prověřování manžela vrchní státní zástupkyně měla od Martince vědět jako první – o ničem neví. Pokud se to přesně tak odehrálo, má Tomáš Martinec velký průšvih. Co sledoval tím, že podal vrchní státní zástupkyni špatné informace? Proč obešel dozorovou státní zástupkyni?  A to netušil, že si zkreslené informace může Bradáčová ověřit? Tomáš Martinec nebere telefon a na SMS zprávy neodpovídá.

Zmíněná schůzka se odehrála deset dnů před dnes už legendárním rozhovorem poskytnutým Lenkou Bradáčovou soukromému rádiu, kdy jí moderátor položil otázku ohledně vyšetřování jejího muže. V tu dobu znali tuto informaci o manželovi Lenky Bradáčové tři lidé na státním zastupitelství, Martinec a detektiv, který případ vyšetřoval. „Pokud jsem mluvila o vyrábění kauzy protikorupční policií či panem Martincem, měla jsem na mysli mediální kauzu, prostě že mě chtějí diskreditovat prostřednictvím médií a kauzu mého muže zkreslili a předali ji do tohoto rádia,“ vysvětluje dnes Bradáčová svou větu pronesenou po skončení oficiálního rozhovoru do rádia, že na ni Martinec vyrábí kauzu.

Případ tak dostal další rozměr. Vypadá to, že šéf protikorupční policie se snažil na vrchní státní zástupkyni nějak zatlačit. Proč ovšem zvolil způsob, který se dal několika telefonáty odhalit jako lež, není jasné. I kdyby nepoužil slova způsobem, jak je prezentuje vrchní státní zástupkyně, je tu problém, že jí je sdělil bez vědomí dozorové státní zástupkyně. I kdyby Martince vedl nějaký dobrý úmysl, udělal obrovskou chybu. Obešel zákonný postup.

V tom případě je pochopitelné, že se Bradáčová začala dívat přísněji i na případy, které protikorupční policie vyšetřovala bez vědomí státních zástupců. Pokud vrchní státní zástupkyni sdělil nepravdivé informace nezákonnou cestou, co se asi děje s případy, které nedozorují státní zástupci? Nejsou manipulovány?

Pondělní briefing Pavla Zemana a Lenky Bradáčové posunul pochopení sporu dvou zástupců spravedlnosti do nové roviny, ale zdaleka to není konečná. Teď by měl s vysvětlením přijít Tomáš Martinec. Pokud si totiž troufl zneužít informace o manželovi vrchní státní zástupkyně proti ní, jak se asi chovají jeho podřízení v případech, kde jde o podstatně méně mocné lidi s mnohem menší schopností se bránit? Případ budeme dále pečlivě sledovat.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2692
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte