0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Nenechte si ujít16. 2. 20112 minuty

Nový Bydžov stále doutná

Jaká je situace ve městě, kam se v posledních dnech kvůli vyhrocenému sporu mezi místními obyvateli romskou menšinou sjeli ministr vnitra, televizní kamery, pět desítek starostů, a do nějž se chystají „na pomoc zoufalých občanů“ přijet pravicoví radikálové?

  • Autor: Václav Zeman

„Pepřový sebeobranný sprej za 60,– Kč. Vzhledem k vyostřené situaci v Novém Bydžově nabízíme občanům sebeobranný pepřový sprej za dotovanou cenu!" stojí na nenápadném lístku za výlohou obchodu s „ptákovinami" nedaleko novobydžovského náměstí. Z něj i z vyjádření, která čteme v novinách, by se mohlo zdát, že šestitisícové město v Královehradeckém kraji je na pokraji války.

Podrobnější seznámení s místní situací však ukazuje, že situace není tak zlá. Nový Bydžov se stal obětí osvědčeného tahu řady českých podnikatelů – obchodníků s chudobou – kteří sestěhovávají na jedno místo desítky až stovky chudých lidí (velmi často jde o Romy) z různých částí země a ty se snaží vyždímat do poslední koruny. Ještě výhodnější je, nechat své nájemníky zadlužit a z jejich naskakujících dluhů snadno bez práce bohatnout. Svou roli hraje i možnost snadného získání ubytování, které pro řadu Romů jinde není dostupné.

Reklama

Zprávy o tom se mezi širokými rodinami šíří a přijíždějí další a další lidé. Podobnou zkušenost za sebou mají ústecké Předlice, litvínovské sídliště Janov, Kladno s budovou bývalého Masokombinátu a řada dalších míst. Problém je, že sousedé i vedení měst se při řešení problémů, které takové seskupení chudých na jedno místo s sebou logicky nese, velmi často zaměří na „oběti" a ne na „pachatele" – pokud to takto obrazně můžeme říci. To se v současnosti děje i v Novém Bydžově.

Celý příspvek k aktuálnímu tématu si můžete přečíst zde.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].