Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…
Hladovka v Lermontově • Autor: Jana Galjuškina
Hladovka v Lermontově • Autor: Jana Galjuškina

Na jihozápadě Ruska v Stavropolském kraji existuje město, které se na počest nesmrtelného autora románu Hrdina naší doby nazývá Lermontov. Přes své poetické jméno se vznik města datuje rokem 1953, kdy zde pro potřeby získávání atomové energie (těžba uranu) byla založena osada. Od 70. let se zde netěží, a město by zůstalo pokryto šedí provinciální ospalosti, pokud by se tam v posledních dnech nedělo cosi krajně podivného…

Všechno začalo vlastně již před rokem, kdy bylo najednou zničehonic odvoláno představenstvo města, zvolené v posledních komunálních volbách. Odvolaným zastupitelům bylo ale podivným způsobem znemožněno zúčastnit se nových voleb (to, co probíhá na státní úrovni v prezidentských volbách, se děje i ve volbách komunálních – máme demokracii, všichni mohou hlasovat, ale pouze za kandidáty, které jim nabídne moc).

Aby se mohl člověk zúčastnit komunálních voleb jako kandidát, musí sebrat 29 podpisů. Odvolaní zastupitelé jich sebrali mnohdy až sto, ale stejně byli obviněni v padělání. Nechali si od lidí napsat čestné prohlášení, že tyto podpisy jsou opravdu jejich, a byli obviněni, že v podpisových listech měnili data, atd. Věc došla až k soudu, kde podepsaní lidé dokonce svědčili, že ano, podepsal jsem se, ano, datum jsem psal sám, ale na otázku, na jakém přesně řádku, kdo byl před vámi - za vámi, nevěděli, co říct, a  byli prohlášeni za svědky nevěrohodné. Zastupitelé měli právo se proti rozsudku soudu v jich neprospěch odvolat do pěti dnů, ale soud jim rozsudek odmítl vydat (bez rozsudku není odvolání fakticky možné) s tím, že jim ho vydá za pět dní (kdy už odvolání možné nebude vůbec). Natahuje se tím čas, aby volby proběhly, a  pak… Po volbách je už možné přiznat všechno, a nic to nezmění.

Celý příspěvek si můžete přečíst na blogu Respekt.cz.

Hloubkovou reportáž o vzepjetí občanské společnosti v Rusku píše Tomáš Sacher a vyjde v novém čísle Respektu v pondělí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].