0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Na rovinu3. 5. 20112 minuty

Příliš krotký ombudsman

Zabitému bin Ládinovi tato zpráva nemohla konkurovat, ale pozornost bychom jí věnovat měli. Nový ombudsman Pavel Varvařovský předkládá v těchto dnech svoji první výroční zprávu, včera ji byl představit prezidentovi na Hradě.

Veřejný ochránce práv obvykle ve zprávě doporučuje vládě a parlamentu, které zákony či jejich části jsou z jeho pohledu nedostatečné či rovnou škodlivé. A tím je vystoupení nástupce Otakara Motejla zarážející – Varvařovský totiž představil výrazně méně ambiciózní plán, než míval ve zvyku Motejl. Doporučil změny pouze v osmi zákonech (Motejlův standard býval až trojnásobný), a navíc polovinu z nich už předem víceméně odepisuje, prý bude úspěch, když se podaří prosadit alespoň čtyři. „Když už ombudsmana máme jako zpětnou vazbu, aby zákonodárná moc věděla, jak to, co stvoří, působí v normálním životě, tak ve slušné zemi by svému ombudsmanovi mohli tak z 50 procent vyhovět,“ řekl Varvařovský.

Reklama

Je jasné, že ombudsman to neměl nikdy lehké. ODS od počátku odmítá samotnou existenci úřadu veřejného ochránce práv a ostatním jsou nějaká doporučení fuk. Už Otakar Motejl opakovaně v parlamentu narážel na totální nezájem, několikrát se mu stalo, že sněmovna jeho výroční zprávu ani neprojednala, a musel ji – spolu s prezidentem – popohánět. Za zbytečný naopak úřad nepovažují tisíce lidí, kteří se každý rok na něj obracejí.

Námitky nelze mít ani proti konkrétním doporučením – ombudsman se tu zastává sirotků (vyzývá, aby děti po smrti rodičů dostávaly sirotčí důchod bez ohledu na to, jestli rodiče platili určenou dobu důchodové pojištění) či volá po jasném vymezení donucovacích prostředků v psychiatrických léčebnách.

Nicméně krotkost, s níž ombudsman rovnou hází flintu do žita, místo aby zabojoval, je varovná. S ocasem už předem staženým mezi nohy se toho ještě nikdy moc neprosadilo.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].