Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Zahraničí

Už žádné astrology, prosím

Nebojme se zítřků, třeba se nám únos ufony bude líbit.

S každým koncem roku se roztrhne pytel s různými předpověďmi budoucnosti. Svět za deset let, svět za dvacet, padesát, sto let. Čím to je, že člověk tolik prahne po informacích, jak bude svět, potažmo jeho život vypadat za tolik a tolik let?

Není to novodobý fenomén, budoucnost se snažili lidé znát již od nepaměti. Třeba takoví Babyloňané věštili budoucnost pomocí tzv. haruspicie, neboli zkoumání změn ve vnitřnostech obětovaných zvířat. Chtěli vědět, zda bude dobrá úroda, zda nepřijde válka, zda svět brzy neskončí.

Zvířata už sice neobětujeme a jejich vnitřnosti zkoumáme tak maximálně na talíři, přesto nás otázky budoucnosti zaměstnávají stále stejnou měrou. Zkoumáme nové technologie, hvězdy, vyhledáváme kartářky, čteme horoskopy a logr, který zůstal v hrnku po turecké kávě. A víc než úroda nebo konec světa nás zajímá, zda budeme zdrávi, potkáme toho pravého, zda vyhrajeme v loterii.

A co víc, svou prognózu budoucnosti se dnes můžeme dozvědět přímo z televize, naživo a před zraky všech. Televizní stanice Public TV zaměstnává astrology, kterým můžete zavolat a oni vám rovnou na dálku a přede všemi nejen rozeberou vaši náturu, ale prozradí, čeho se máte vyvarovat, co nemáte dávat tchýni k narozeninám, zda na vás bude šéf v práci hodný.

Ať už je to cokoli, co nás nutí chtít vědět všechno dopředu, ze všeho nejvíc v tom určitě hraje roli strach. Strach z neznámého, neočekávaného. Potřeba mít pocit, že máme všechno pod kontrolou a nic nás nezaskočí. Žádná nemoc, nehoda, ba ani ta výhra v loterii. Podle psychologů platí, že čím míň toho víme, tím víc se cítíme ohroženi.

Navrhuji v dalším roce zkusit nemít žádná očekávání, nezaměstnávat se v myšlenkách žádnou budoucností a těšit se právě na to neznámé. Třeba v tom najdeme zalíbení a nakonec se na tu neznámou budoucnost budeme těšit víc, než kdybychom věděli, že nás příští týden unesou ufoni. Astrologové v Public TV si sice budou muset najít nové zaměstnání, ale my se budeme moci bez obav těšit na to, co přijde. Tak ať se vám to alespoň trochu daří!

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Nebojme se zítřků. Třeba se nám nakonec nečekaný únos ufony bude líbit…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].