Kulturní servis•22. 10. 2012•4 minuty
Kulturní servis 22.10. - 28. 10. 2012
V této rubrice najdete kulturní servis na každý den připravovaný týmem ve složení Jan H. Vitvar (JHV), Pavel Turek (TUR), Kamil Fila (FIL), Ondřej Nezbeda (ON), Pavel Kroulík (PAK) a Naďa Straková (NAS).
VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ
Marcel Stecker: Země lidí, 2010, bromostříbrné fotografie • Autor: NTK / FAMU Marcel Stecker: Země lidí, 2010, bromostříbrné fotografie • Autor: NTK / FAMU
Do 7. listopadu můžete zhlédnout fotografie absolventů katedry fotografie FAMU za posledních deset let, ode dneška vystavované v Národní knihovně. Katedra fotografie existuje samostatně od roku 1975. Zásluhu na její existenci má zejména Ján Šmok, její první vedoucí.
Národní knihovna, Praha, do 7. listopadu
NAS
VÝSTAVA
Po nepřehlédnutelném českém malíři Filipu Černém se v pražském Paláci Adria představují nepřehlédnutelní malíři z Německa. Ulrike Dornis, Magdalena Drebber, Jörg Ernest či Jens Hanke vzešli z líhně tzv. „lipské“ školy, což mimo jiné znamená, že navazují na německé expresionisty a iluzionistické realisty, jak je známe v podání Beckmanna nebo Heissiga. „Prostor v obrazech osmi mladých malířů se objevuje buď jako reálný nebo imaginární, v rozpětí od přirozeného prostředí člověka, přes společensky a kolektivně pojatou architekturu, k intimitě subjektivního a expresivně vyjdřeného prostoru, blízkého situačním zátiším.“ Kurátoruje pro galerii již tradičně Vlasta Čiháková Noshiro a netradičně hostující Martin Kreim.
Sofistika prostoru, Galerie kritiků, Praha, 16.10.-11.11.
JHV
ÚTERÝ: VERNISÁŽ
Už ve čtyři odpoledne začne Obecní dům dokazovat, že to s jeho výstavním programem není zas tak tragické, jak se ukazovalo v posledních několika letech, kdy se zdálo, že v něm jde především o rychlý výdělek než skutečně nezapomenutelný divácký zážitek. Výstava 1912 kurátorovaná Ottou M. Urbanem se koná při příležitosti sta let od otevření této významné secesní památky, v průřezu tu budou k vidění autoři, jejichž tvorba má diváky převést o století zpět. Expozici nakladatelství Arbor vitae doprovází výpravnou publikací, jejíž křest se rovněž odbyde během vernisáže.1912, Obecní dům, Praha, 24.10.-31.1.
JHVÚTERÝ: VERNISÁŽ
JHVČTVRTEK: VERNISÁŽ
Jan Švankmajer: Mezi filmem a volnou tvorbou, Galerie hl. města Prahy, 26.10.-3.2.
JHVČTVRTEK: VERNISÁŽ
Vídeňský komiksový kreslíř Michael Hacker se živí návrhy plakátů pro Sonic Youth či Queens of the Stone Age, ve volné tvorbě se zabývá mimo jiné tím, jak vzniká takový nápad. "Ostatně známe to všichni, jdeme po ulici, jsme zamyšlení, snažíme se na něco přijít.
Najednou nám skutečně přijde na mysl… myšlenka je tu. Jsme schopni pro její udržení udělat cokoliv. Stane se však pravý opak. Čím intenzivněji ji držíme v hlavě, tím nenávratněji mizí v propadlišti mozkových hemisfér. Se zachycením nápadu na papír při rozkreslování komiksu je to podobné. Většina končí zmuchlaných – u Hackerova komiksu doslova – a odhozených v odpadkovém koši." Vernisáž začíná v 19:00 před vchodem do trafiky u tramvajové zastávky Česká.
Michael Hacker: Nápad, Galerie Šaufenstr Brno, 25.10.-22.11.JHVPÁTEK: DIVADELNÍ PREMIÉRA
Komorní inscenace Pohodlný život v HaDivadle prověří herce Jana Lepšíka jako režiséra. Pro svůj brněnský debut si vybral osobnost poválečného básníka Oldřicha Wenzla, který se přátelil třeba s Toyen či Jindřichem Štýrským a jako oni se hlásil k surrealismu. Pro scénickou spolupráci si režisér vybral výtvarníka Michala Pěchoučka, jenž má do brněnské inscenace vnést souvislosti s vizuálními motivy. Lepšík si prý Wenzla oblíbil nejen pro jeho jedinečný humor a zvláštní skladbu slov, ale také pro jeho dojemně pevný boj s roztroušenou sklerózou prostřednictvím poezie. Hlavní ztvární Cyril Drozda.
Pohodlný život
HaDivadlo, Brno, 26. 10.
TUR
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].