Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Filmový festival

Vary 9: Bulharská důchodkyně dala lekci konkurenci. Hlavní cenu vyhrál snímek o zdivočelém kapitalismu

Z českých zástupců uspělo Brutální vedro, halucinační road movie s klimatickým poselstvím

Blažiny lekce • Autor: IFFKV
Blažiny lekce • Autor: IFFKV

Karlovarská soutěž měla letos mezi filmovými kritiky tři favority – bulharské Blažiny lekce, americký Fremont a švédskou Hypnózu. A rozhodnutí poroty se s jejich názorem nakonec v sobotu večer protnulo. Absolutním vítězem a držitelem Křišťálového glóbu se stal bulharský snímek Blažiny lekce režiséra Stephana Komandareva propojující závažné sociální téma ze současného Bulharska, jež se týká i jiných postkomunistických zemí, se záchvěvy thrilleru a silným hereckým výkonem.

Za něj si také hlavní cenu pro nejlepší herečku odnesla Ela Skorčeva - za roli zaťaté důchodkyně Blagy, bývalé učitelky literatury, kterou podvodníci připraví o úspory určené na manželův hrob a ona musí jednat. Její obsazení zároveň doprovázel silný osobní příběh, kdy se vrátila na plátno po třicetileté pauze, a přebírání této ceny tak patřilo k těm nejdojatějším. Cenu pro nejlepšího herce pak získal Herbert Nordrum za výkon v satiře Hypnóza. Hraje jednu polovinu páru mladých podnikatelů, kteří se snaží prorazit mobilní aplikací zaměřenou na ženské reprodukční zdraví. Jeho partnerka ale po terapii ztratí všechny společenské zábrany a začne porušovat nastavená pravidla korporátního světa.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].