Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Politika

TOP 09 má problém. Zákulisí chaotické výměny ministryně Langšádlové 

Vládní strana prožívá krizi - vážnější, než si myslí její předsedkyně

Na boji proti dezinformacím trvám. (Langšádlová) • Autor: Milan Jaroš
Na boji proti dezinformacím trvám. (Langšádlová) • Autor: Milan Jaroš

Langšádlová, Tuleja, Ženíšek. Nejmenší vládní strana si od výměny na postu ministryně pro vědu, výzkum a inovace slibovala politické body. Namísto toho musí TOP 09 klopotně vysvětlovat, o co vlastně šlo ve škatulatech, která se z plánované ukázky akceschopnosti stala. Následující rekonstrukce ukazuje, jak se v Česku také dělá vrcholná politika a jak funguje stranické zázemí.

Zabojovat o přežití

Že se kolem ní něco děje, zaznamenala Helena Langšádlová podle svých slov poprvé až letos 23. března, když známý politický novinář Václav Dolejší v rozhovoru Spotlight popisoval moderátorce Světlaně Witowské nejslabší článek vlády. Začal pozitivním hodnocením a vyzdvihl, že lidovecký ministr práce Marian Jurečka pracuje „téměř jako stachanovec“ a mění spoustu věcí. A stejně tak pochválil jeho kolegu z ODS Martina Kupku na dopravě. Pak ale přešel ke kritice: „Helena Langšádlová působí dojmem, že se to teprve učí, akorát je tam už dva roky,“ prohlásil o ministryni pro vědu.

O dva týdny později (6. dubna) následoval jeho článek na domovských Seznam Zprávách s titulkem „V TOP 09 roste nespokojenost s ministryní Langšádlovou. Zvažují výměnu“. Psal v něm, že členové strany „své zástupkyni ve vládě vytýkají, že je naprosto neviditelná, má slabé výkony, ve svém oboru postrádá kompetenci a také autoritu“. Nejsilnější kritika zaznívala od anonymních hlasů přímo zevnitř strany, na jméno v textu mluvili dva politici.

Šéf pardubické TOP 09 Ondřej Müller zdůraznil, že „skoro nikdo paní ministryni nezná, natož aby šlo hodnotit její práci“. Dodal nicméně, že jako loajální člen strany jí nechce křivdit, protože „třeba ho to jen míjí“. Poslanec Miloš Nový pak uvedl, že Langšádlová je „odvážná a pracovitá, ale možná až moc řeší nejrůznější detaily, z čehož pak plyne, že věci nepostupují tak rychle“. 

Čtyři dny na to si ministryni zavolala šéfka strany, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Na krátké schůzce v její kanceláři, kde byl přítomen i první místopředseda strany, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, už o slabých výkonech údajně nepadalo nic, ale sdělení bylo jasné. Pekarová Adamová měla mluvit hlavně o tom, s čím později předstoupila před veřejnost. Langšádlové řekla, že svoji práci nedokáže dostatečně prodat veřejnosti, a musí proto z funkce odejít. 

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].