Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Pavel si vybral za kancléřku vedoucí kanceláře Senátu

Babiš by si na Hrad vzal bývalou šéfku Úřadu vlády, Nerudová jméno ještě nesdělila

Zahájení prezidentské kampaně Petra Pavla • Autor: Matěj Stránský
Zahájení prezidentské kampaně Petra Pavla • Autor: Matěj Stránský

Po Andreji Babišovi si svého budoucího kancléře vybral i Petr Pavel. Podle informací Respektu jde o současnou vedoucí kanceláře Senátu Janu Vohralíkovou. „Ano, tu nabídku jsem dostala a přijala ji,“ potvrdila Respektu Vohralíková. Ze Senátu chce odejít ke konci února, ať už Pavel vyhraje, či ne. Kancelář prezidenta republiky by chtěla oproti současnosti přebudovat na profesionální úřad, který bude fungovat „transparentně“.

Končící kancléř Miloše Zemana Vratislav Mynář na sebe nejvíc upozornil různými přešlapy. Jak v minulosti zjistil Respekt, pokoušel se ovlivňovat vysoce postavené soudce v případech spojených s prezidentem. Za jeho šéfování došlo také ke skartaci tajné zprávy kontrarozvědky BIS k vyšetřování ruského teroristického útoku na muniční sklad ve Vrběticích. Dokument chtěli získat detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu, když se pokoušeli prověřit, jestli na něm nejsou otisky prstů nebo stopy DNA někoho nepovolaného z Hradu; tedy zda se s ním neseznamovali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění a jeho obsah nevynesli například Rusům. Sám kancléř Mynář prověrku neměl.

Média také propírala mnoho nevýhodných smluv souvisejících s Hradem. Mynářovu kolegovi, šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, soud loni vyměřil tříleté vězení za ovlivnění dvousetmilionové zakázky v Lánské oboře (před vězením ho zachránila až milost prezidenta). Otázka tedy zní, zda na Hradě není takových „ohnutých“ smluv víc. Vohralíková v této souvislosti říká, že by smlouvy spojené se současným Hradem prověřila. „Audit by byl nejčistějším řešením,“ konstatuje.

Jana Vohralíková • Autor: senat.cz/ČZU
Jana Vohralíková • Autor: senat.cz/ČZU

Když má popsat, jak by kancelář vedla, mluví o tom, že tuto funkci chápe především jako „manažerskou“ s cílem poskytovat „co nejlepší servis prezidentovi“. Na Hradě by také chtěla obnovit setkávání kancléřů Senátu a vlády, které přispívalo k lepší koordinaci práce těchto institucí, ale za Zemana bylo kvůli špatným vztahům nejvyšších ústavních činitelů přerušeno.

Vohralíková pochází z rodiny perzekvované komunisty, její otec byl v padesátých letech odsouzen na jedenáct let za špionáž; matka byla kvůli manželství režimem šikanována. Komunistická minulost Pavla, který sloužil v předlistopadové  armádě a absolvoval výcvik vojenského zpravodajství na škole generálního štábu, ji přitom neodradila. „Řešila jsem to, ale táta mě vždycky učil, abych nesoudila minulost, když jsem nebyla její součástí. Přesvědčil mě osobní rozhovor - z mého pohledu si to odpracoval, když třicet let sloužil demokratickým institucím,“ vysvětluje.

V souvislosti s Vohralíkovou loni Hospodářské noviny napsaly, že Senát prošetřuje, že pod jejím vedením dochází k zadávání veřejných zakázek napřímo bez oslovení dalších subjektů, u některých tendrů pak nemělo být doloženo, jak byl vybrán dodavatel. Vohralíková tvrdí, že její práci prověřovaly kontrolní instituce Senátu a jeho předseda - a nic problematického se neprokázalo. „Objevily se nějaké informace, věnoval jsem se tomu poctivě a dospěl jsem k tomu, že nebyl porušen zákon a nebylo prokázané žádné poškození, vyšla z toho očištěná,“ potvrzuje předseda Senátu a současný šéf Vohralíkové Miloš Vystrčil.

Při rešerši o možné budoucí kancléřce Respekt na jejím Facebooku našel společnou fotografii Vohralíkové s bývalým náměstkem pražského primátora za STAN Petr Hlubučkem obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Jsou na ní zachyceni v přírodě. Vohralíková odmítá, že by tušila cokoliv o jeho problematickém chování v politice.

“Pan Hlubuček byl starosta Lysolaj, já kvestorka České zemědělské univerzity. Za mého působení jsme postavili pět domů a Lysolaje zastoupené Hlubučkem byly vždy účastníkem řízení, stejně jako Suchdol a jeho starosta. Navíc jsme společně řešili přistávací dráhu a obchvat. V té době nikdo o jeho dalších aktivitách nevěděl,” říká Vohralíková ke svým kontaktům s Hlubočkem s tím, že byl “zároveň absolvent univerzity, takže fungoval v radách a byl zván na akce univerzity, stejně jako my byli zváni na společenské akce Suchdola i Lysolaj”.

Petr Hlubuček s Janou Vohralíkovou • Autor: facebook
Petr Hlubuček s Janou Vohralíkovou • Autor: facebook

K fotkám, kde je označena s Hlubočkem, pak uvádí, že “jsou z festivalu Smetanova Litomyšl”, na který byl politik pozván městem v roce 2019. “Já jsem na festivalu každý rok, protože řada mých projektů je z Litomyšle. Potkali jsme se tam a Hlubuček se rád fotil s každým. Byl tam se svým přítelem na víkend a jezdili po okolí. My máme v Budislavi chalupu a potkali jsme je další den u kostela v Budislavi, který jsem kdysi stavěla. To je ta fotka s čelenkou,” říká.

„Pro paní Vohralíkovou jsem se rozhodl na základě osobního setkání a předchozího doporučení lidí, kterým důvěřuji. Jedním z nich byl i Jan Bubeník, kterého jsme požádali o ověření profesionální reference. Hlavními kritérií pro mě byla odborná způsobilost, praktická zkušenost s řízením podobné kanceláře, jazyková dovednost, schopnost profesionálně vést tým a zároveň v něm udržovat dobrou atmosféru,” říká ke svému výběru Petr Pavel.

Danuše Nerudová, Beroun • Autor: Milan Bureš
Danuše Nerudová, Beroun • Autor: Milan Bureš

Kromě Vohralíkové by chtěl na Hradě spolupracovat s Tomášem Richterem, který má nyní v jeho týmu na starosti finance a fundraising. V minulosti se zabýval byznysem, stál také u vzniku Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a měl by být pověřen sestavením týmu poradců. „Jeho úkolem bude navrhnout a zkoordinovat jak tým stálých poradců, tak externích odborníků,“ potvrdil Pavel. Pokud by ve volbách zvítězil, stala by se prezidentskou mluvčí jeho současná manažerka komunikace Markéta Řeháková, bývalá redaktorka HN.

Další z favoritů prezidentské volby Andrej Babiš již svoji kancléřku představil. Má jí být manažerka slovensko-maďarského původu Tünde Bartha. Na ministerstvu financí mu dělala ředitelku kabinetu, když se stal premiérem, vedla Úřad vlády, teď si ji Babiš vybral za možnou budoucí kancléřku. Osobnostně je k Babišovi hodně loajální, pevně při něm stojí i v jeho probíhajícím trestním řízení, kdy se před soudem hájí z podezření z dotačního podvodu na farmě Čapí hnízdo.

Je možné, že bude Babiš nepravomocně odsouzen už jako prezident. Ale Bartha říká, že ani tohle by pro ni nebyl důvod z Hradu odcházet. „S panem Babišem jsem sedm let. Prošla jsem s ním tolik těžkých mediálních kauz, že už v tom úplně nevidím rozdíl. To, na co se ptáte, je pro mě další podobná kauza. Kdyby byl po nevím kolikátém odvolání nakonec pravomocně odsouzený, tak už by to samozřejmě byl nějaký jiný příběh, ale tam ještě nejsem,“ odpověděla Bartha nedávno na otázku Respektu, kde je pro ni červená čára, kdy by kvůli odsouzení svého šéfa již nemohla na Hradě pracovat.

Když má Bartha popsat, jak by vedla kancelář, tvrdí, že by v řízení  byl poznatelný „rukopis ženy“. „Bylo by to jiné kulturou vedení celé kanceláře, dělali bychom více akcí pro rodiny, pro ženy, pro mladé lidi,“ řekla. Coby jednu z prvních věcí by jako nová kancléřka víc otevřela jak prostory Hradu, tak samo fungování jeho úřednického aparátu. „Chtěla bych pro veřejnost zpřístupnit více míst a chtěla bych, aby naše práce byla transparentnější, aby o ní měli lidé více informací,“ uvedla Bartha.

Danuše Nerudová zatím svého kancléře nebo kancléřku nepředstavila.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].