Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

K odvolání Lipovské z Rady ČT nemusí dojít. Poslanec Juchelka z ANO si klade podmínky

Hlasování sněmovny podmiňuje dovolbou nových radních, s tím však opozice nebude souhlasit

Hana Lipovská • Autor: ČTK
Hana Lipovská • Autor: ČTK

Poslanci z volebního výboru, který má na starosti veřejnoprávní média, v úterý doporučili sněmovně odvolat Hanu Lipovskou z Rady ČT. Vypadalo to jednoznačně, pro usnesení hlasovali všichni přítomní členové výboru, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel. Zásadní je, že s podstatou usnesení předneseného čerstvou poslankyní Olgou Sommerovou (zvolena za TOP 09, nedávno nastoupila za odstoupivšího poslance Dominika Feriho) souhlasili ve výboru i zákonodárci klubu ANO. Na nejpočetnějším klubu ANO obvykle záleží, co v dolní komoře parlamentu projde.

Dosud byli poslanci ANO ve volebním výboru ve věci mediálních rad součástí hlasovací koalice s SPD a komunisty, na kterou ostatní strany ve výboru - ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a STAN - v hlasování početně nestačily. A podle tohoto klíče ve věci mediálních rad rozhodovala i sněmovna. Že se na podporu odvolání Hany Lipovské z Rady ČT přidali i poslanci ANO, kteří dosud byli ve výboru jejími zastánci, může tedy působit, že bude sněmovnou skutečně odvolána. Tak to ale být nemusí. Rozhodne příští týden, na kdy je schůze sněmovny svolána - není totiž jasné, zda všechny kluby, jejichž poslanci pro odvolání Lipovské na schůzi výboru hlasovali, budou chtít bod o odvolání Lipovské na jednání sněmovny vůbec zařadit.

“Teď jde o to, zda to ANO s dalšími kluby pustí do programu sněmovny - a pokud se ten bod zařadí, jestli nedojde k situaci, kdy se to takzvaně nestihne projednat,” říká člen volebního výboru Pavel Blažek (ODS). Tím, kdo by nemusel souhlasit se zařazením bodu na poslaneckou schůzi, jsou kromě ANO i SPD a KSČM - především však kvůli početnosti poslanců záleží na vládním hnutí. K podobné situaci došlo už letos v květnu: poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) podal návrh na její odvolání z Rady ČT, ale sněmovna ho odmítla většinou hlasů včetně ANO vůbec zařadit na program schůze.

Naplánováno to není

Na jednání volebního výboru dali poslanci ANO Martin Kolovratník, Aleš Juchelka i Patrik Nacher najevo postoj k Lipovské nejen hlasováním, ale i při projednávání návrhu poslankyně Sommerové - podle nich ztratila Lipovská nezávislost nutnou pro výkon funkce radní. Sommerová poukazovala zejména na to, že kandiduje za Volný blok v říjnových volbách do sněmovny a vede jeho kandidátní listinu v Pardubickém kraji.

Poslanec za Pirátskou stranu Tomáš Martínek upozornil, že důvodů k jejímu odvolání je víc: vystupovala jako radní a zároveň jako členka politického Institutu svobody a demokracie, výrazně se na půdě Rady ČT angažovala v kauze Lidice, v níž šlo o výklad historických událostí a právo ČT natočit o tom dokument, i když současně byla členkou spolku Lidice Memory.

Zákon o České televizi zakazuje radním zastávat funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, při výkonu své funkce v radě nesmí radní jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů.

Poslanec Aleš Juchelka býval aktivně vystupujícím zastáncem Hany Lipovské, už když v minulosti opoziční poslanci upozorňovali na její možné střety se zákonem. Dnes ji chce odvolat z rady veřejnoprávní televize. Má k tomu však jednu podmínku: aby sněmovna současně zvolila nové radní na nezaplněná místa v Radě ČT. “Dali jsme doporučení poslanecké sněmovně, ale nedokážu říct, zda to bude na programu schůze, chybí mi tam dovolba nových radních. Mám za to, že by to mělo být součástí příštích čtrnácti dní, ale naplánováno to není,” potvrzuje.

“Nemělo by se jednat jen o odvolání radní Lipovské, měla by být na programu celá problematika České televize, tedy i dovolba radních, kterou opozice už několik měsíců nedemokraticky blokuje,” dodívá Juchelka. Ví, že mezi kluby vznikla neformální dohoda, že do říjnových voleb už nebude dosluhující sněmovna volit do mediálních rad ani jiných institucí, jako je Grantová agentura ČR nebo Státní fond dopravní infrastruktury, a přenechá to až příštím poslancům. Přesto trvá na svém.

Opoziční strany ještě před touto dohodou prodlužováním debaty a braním přestávek na jednání klubů bránily volbě čtyř nových členů do rady ČT. Volební výbor podle nich svou zmíněnou hlasovací většinou SPD, ANO a KSČM poslal sněmovně k výběru povětšinou nerespektuhodné kandidáty, jejichž hlavní výbavou pro členství v radě byla silná kritika ČT a jejího vedení. Opozice se tak obávala, že výběrem kandidátů do rady se završí plán části sněmovny na odvolání generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Otázka etiky

Juchelka se dosud stavěl ve svých vyjádřeních na stranu Lipovské: podle něj sama kandidatura do sněmovny neznamená formálně “funkci” v politické straně, o níž zákon hovoří jako o zapovězeném angažmá pro radní. Svůj názor prý změnil právě při jednání volebního výboru. Lipovská tam v úterý dorazila spolu s poslancem Lubomírem Volným, šéfem Volného bloku, s Janou Bobošíkovou, kandidátkou Volného bloku, a dalšími členy uskupení. Volný blok se vyznačuje odporem k nošení roušek a relativizací nemoci způsobené novým koronavirem, na jednání volebního výboru tedy přišli navzdory platným opatřením bez respirátoru. Omítli si ho nasadit a volební výbor se musel stěhovat do jiné místnosti, kam už Volný blok nesměl. Lipovská zůstala za dveřmi s politickými kolegy z Volného bloku, taktéž bez respirátoru.

Aleš Juchelka • Autor: Radek Bartoníček
Aleš Juchelka • Autor: Radek Bartoníček

A Juchelka říká, že tato příhoda posunula jeho vnímání problému s radní Lipovskou. “Pořád tvrdím, že nemůžeme nikomu brát demokratické rozhodnutí jít volit ani demokratické rozhodnutí být volen. Střet zájmů nastane, až bude zvolen,” říká, “ale dnes se mi obě role paní Lipovské smíchaly přímo před očima. Přišla na jednání volebního výboru k bodu o funkci radní, ale ukázalo se, že přišla jako kandidátka Volného bloku, nikoliv jako radní. To můj pohled posunulo. Vše, co deklarovala  - tedy že lze kandidovat a zastávat funkci radní, protože to jde oddělit - dnešním dnem padlo. Mohla říct svým kolegům z Volného bloku: Neblbněte, jdu tam jako radní, potřebuju tam být, nasaďte si ty respirátory. Nebo si ho mohla nasadit sama a obhajovat se. Ale neudělala to. Zůstala raději s Volným blokem bez roušky za dveřmi. Já osobně bych na jednání sněmovny hlasoval pro odvolání.”

Proč tedy komplikuje to, co sám považuje za správné řešení, dalšími podmínkami, o nichž ví, že jsou nesplnitelné? I jemu je jasné, že opozice nepřistoupí na dovolení radních ze seznamu, který volební výbor vybral z kritiků ředitele Dvořáka a ČT. Navíc je tu už zmiňovaná dohoda, že se dovolba nechá na příští sněmovně. “Za hnutí ANO mohu říct, že jsme vždy chtěli dostát všem volbám do všech rad. Pokud by mělo na program sněmovny dojít odvolávání členky rady, mělo by dojít automaticky i k dovolbě. Je sice pravda, že je prakticky jedno, jestli je v Radě ČT členů deset z patnácti, jako je tomu teď, nebo devět - ale pro mě je to otázka etiky a demokratických principů,” prohlašuje.

Opoziční poslanci počítají s tím, že jeho slova nejspíše předznamenávají, jak může celý případ s kandidátkou Volného bloku Lipovskou ve sněmovně dopadnout. A co se podle Juchelky s odvoláváním Lipovské stane, pokud opozice nebude chtít v souladu s dohodou těsně před volbami vybírat zbývající členy Rady ČT?  “Tak prostě nejspíše ta rada zůstane desetičlenná, jako je teď - a na odvolávání radní Lipovské nedojde,” odpovídá Juchelka.

V úterý příští týden se ještě sejde takzvané grémium, vedení všech poslaneckých klubů, které pravidelně před započetím sněmovní schůze dohaduje, co kromě už stanovených návrhů se ještě zařadí na program schůze. “Tam se ukáže. Ale já osobně trvám na tom, že pokud se má zařadit odvolávání radní Lipovské, je třeba zároveň dovolit Radu České televize,” opakuje Juchelka.

Když tak po volbách

“Je samozřejmě možné, že se ANO zachovalo ve volebním výboru správně jen naoko, protože situace už byla před veřejností neudržitelná, ale má u toho plán, jak Hanu Lipovskou v Radě ČT nechat,” říká poslanec Tomáš Martínek (Piráti). Podle něj je jasné, že na dovolbu radních - na niž opozice nechce kvůli bizarnímu výběru kandidátů přistoupit -  už do říjnových voleb nedojde. I proto, že na to není čas, i kdyby opozice změnila na hodnotu výběru kandidátů názor, k čemuž se prý nechystá.

“Chápu to celé tak, že na výboru jsme prosadili, co je zjevné - že by Hana Lipovská neměla být členkou rady. Nejde jen o to, že je lídryní politického uskupení ve volbách. Je to i tím, jak vystupovala v kauze Lidice ve prospěch spolku, v němž působila, už to bylo podle mě porušení zákona,” dodává Martínek. “My za Piráty a STAN to samozřejmě podpoříme, ale pokud bude obstrukční taktikou ANO podmínit zařazení bodu o Haně Lipovské dovolbou Rady ČT, pak předpokládám, že nic z toho neproběhne.”

I podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury je pravděpodobné, že postoj ANO může znamenat, “že se vlk nažral a koza zůstala celá”. “Dnes to odhlasovali všichni z ANO, a pak si budou klást takové podmínky, na které nemůžeme přistoupit. Ale já bych řekl, že stejně je to pak už jen otázka času. Shoda na výboru je nebývalá - ta zemanovská koaliční většina, tedy vládní většina plus SPD, tentokrát padla, už to nebylo 11:7 jako při hlasování ve volebním výboru po celé volební období. To znamená, že všichni už uznávají, že dochází v případě Hany Lipovské k porušení zákona, ” říká. Koalice SPOLU, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou chtít zařadit spolu s Piráty a STAN Lipovskou na jednání příští týden, ale když to nevyjde, „určitě se to podaří po říjnových volbách v nové sněmovně”, uzavírá Stanjura.

Pak už začne nanovo i celé kolo výběru nových radních na uvolněná místa v radě ČT: noví kandidáti, nový předvýběr ve volebním výboru. Současný seznam kandidátů na radní volbami do sněmovny padne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].