Americké volby: demokraté čekají na zázrak
Ve vývoji ještě může nastat posun. Výsledky z městských okrsků, které se kloní k demokratům, obvykle přicházejí později
Tento text je průběžným záznamem situace a je docela dobře možné, že za několik hodin zcela ztratí platnost. V každém případě, teď, krátce po šesté hodině ranní středoevropského času, se zdá, že američtí demokraté a jejich příznivci čekají na zázrak, který je v poslední chvíli zachrání. Volby se z jejich pohledu nevyvíjejí ani trochu dobře.
Průzkumy voličských nálad, jež hlásily mimořádně těsné rozložení sil, se podle všeho potvrdily. V hlasování zatím nenastalo žádné dechberoucí překvapení, jednotlivé americké státy hlasují pode předpokladů. Zároveň je jasné, že Donald Trump má vyšší podporu, než měl před čtyřmi lety v souboji s Joem Bidenem.
Analytici se během noci zaměřují na jednotlivé klíčové a dosud často nedopočítané okrsky, z nichž je jasné, že vývoj docela dobře kopíruje situaci před čtyřmi lety – s tím rozdílem, že demokratická kandidátka Kamala Harris vykazuje systematicky o několik procent nižší podporu, než měl v roce 2020 Biden. To v může v praxi znamenat pro americkou protitrumpovskou frontu pohromu. Rozdíl se zdá být dosti velký na to, aby podruhé poslal do Bílého domu Donalda Trumpa.


V tuto chvíli je již jasné, že jediná představitelná cesta k vítězství pro Kamalu Harris vede přes tři středozápadní státy, Pensylvánii, Michigan a Wisconsin. Ani jeden z nich v tuto chvíli ještě nedokončil sčítání hlasů. Ve Wisconsinu je sečteno 80 procent hlasů a republikánský kandidát je o čtyři procenta ve vedení. V Michiganu není spočítáno o mnoho více než polovina hlasů, i tady je ve vedení Donald Trump. V Pensylvánii je situace obdobná.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu