Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Zatím jsme vůči Putinovi odolní - ale dezinformační válka se rozjíždí

Konflikty nevyhrávají zbraně, nýbrž jejich ospravedlnění před světem

Bombardované centrum Kyjeva • Autor: Profimedia
Bombardované centrum Kyjeva • Autor: Profimedia

Schopnost a velikost armády jsou v každém válečném konfliktu jen jeho částí. Podstatnou roli hraje, jak se ho které straně konfliktu podaří vysvětlit a ospravedlnit před zbytkem světa. Tohle je jedna ze základních vojenských pouček - a platí i o válce v Ukrajině. Ne bezezbytku, protože nejde o klasický válečný konflikt, ale brutální přepadení jedné země druhou.

Tím, že jaderná velmoc nevyprovokovaně napadla svého menšího souseda, byly karty rozdány od počátku jasně. Podstatná část „zbytku světa“ přijala „ospravedlnění“ ukrajinského boje se vším všudy. Tamní vojáci i dobrovolníci a dobrovolnice hájí životy svých blízkých, svých dětí a suverenitu své země. O tom neměl pochyb nikdo, kdo zvládá byť základní pravidla kritického uvažování. I z tohoto pohledu je jasné, kdo válku vyhraje.

Nicméně vysvětlení Ukrajinců, proč vedou válku, nepřijal celý svět. Některé země z diplomatických důvodů. Jsou s Ruskem provázány řadou obchodů a dodávek a na rozdíl od západního světa, kterému Putin vyhrožuje přímo, nemají strach o svou bezpečnost. Pro ně je dostatečným důvodem „ospravedlnění“ agrese to, že se jich netýká - a že ji vede země, kterou potřebují kvůli obchodům či jiným zájmům.

Jen s lehkou nadsázkou se dá říct, že pokud se ve světě začne míra sympatií pomalu překlápět v akceptaci „kremelského ospravedlnění operace“, začne mít demokratický svět v každém případě velké problémy. A byť se to v dnešní dny nezdá, pátá kolona Moskvy se začala zase činit. Informační válka – v níž jsou hlavní zbraní Ruska dezinformace, manipulace, lži a šíření nenávisti – se rozjela naplno.

Trochu odbočíme. Na posledním „předválečném“ summitu NATO se hodně mluvilo o boji, v němž se nepoužívají konvenční zbraně. Jens Stoltenberg opakovaně použil slovo odolnost. Odolnost zemí NATO proti hybridním hrozbám, především proti dezinformacím a kybernetickým útokům. Mluvil o odolnosti coby schopnosti čelit zásadnímu zpochybňování hodnot jako demokracie, svoboda, spravedlnost a právo jejich naprostým rozmělněním dezinformacemi a výmysly. Vytvořením prostoru, v němž nikdo nikomu a ničemu nevěří. A když něčemu věří, tak přesvědčení, že svět někdo skrytě řídí a je nutné ho zlikvidovat.

V Česku je podle průzkumu agentury Globsec náchylných věřit lživým a konspiračním zprávám dlouhodobě třicet procent občanů. Padesát pět procent občanů si není jisto, zda se cítí být více součástí Východu nebo Západu. Odolnost českých občanů proti propagandě a lžím Kremlu je malá – a pro střední a východní Evropu je alarmující, že s Polskem přitom patříme k nejodolnějším zemím regionu.

Dezinformace je podle čerstvých jednání Evropské unie i české vlády jedním z největších rizik současného světa. Příliš mnoho lidí hledá „zlo“ v konspiračních světech místo toho, aby ho dokázalo pojmenovat v tom reálném. Pro ruského diktátora Putina je to poměrně slušná naděje, že čas a malá odolnost světa proti lži mu časem v ospravedlnění jeho boje pomůžou. Bohužel.

„Zelenskyj navštívil zraněné vojáky v nemocnici v Kyjevě a předal jim medaile! Po celou dobu ho ale doprovázela již 2 týdny mrtvá lékařka, které dokonce in memoriam udělil řád Hrdina Ukrajiny! Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se už ani nesnaží předstírat, že je v Kyjevě, protože začíná vršit a kupit jednu chybu za druhou, pokud jde o jeho podvržená videa, která mají ustupující a obklíčené ukrajinské armádě v posledních dnech její existence dodat poslední zbytky naděje, že prezident jako vůdce je stále ve svém stanu v Kyjevě.“ Že je to vyvratitelný nesmysl?

V úterý převzaly tuhle „zprávu“ všechny české dezinformační weby, byla zveřejněna na mnoha profilech sociálních sítí a dosahovala podle počítání laického minimálně tisíců sdílení. Jak bojovat proti dezinformacím je dnes hlavním rébusem pro řadu bezpečnostních institucí na světě. V elektronickém světě se nedají zcela vypnout, dá se jen snížit jejich dostupnost. Zakázat kvůli svobodě slova je – bez vyhlášení válečného ohrožení - nejde. A nikde na trhu se nedá sehnat k okamžité koupi odolnost proti propagandě, lžím a nenávisti.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].