Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Z východu Ruska se šíří protesty. Navalnyj je mohl zastřešit

Hlavní ruský opozičník byl otráven, zjistili němečtí lékaři

Alexej Navalnyj • Autor: Milan Jaroš
Alexej Navalnyj • Autor: Milan Jaroš

Po kritikovi Kremlu Alexandru Litviněnkovi a dvojitém agentu Sergeji Skripalovi byl s velkou pravděpodobností otráven i vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj. Oznámila to berlínská nemocnice Charité, kam byl opozičník převezen z Ruska. Zatímco Litviněnko byl usmrcen radioaktivním poloniem a Skripala (nakonec neúspěšně) zasáhla bojová látka novičok, u Navalného zatím detaily nejsou známy. Čeká se na výsledky dalších testů.

Ruské bezpečnostní složky, které jsou z otravy podezřívány, uvedly, že s ní nemají nic společného. Právě od nich zřejmě pochází informační únik zveřejněný v listu Moskevský Komsomolec, z nějž vyplývá, že v době otravy Navalného sledovala kontrarozvědka FSB. Tento leak je v Rusku považován za snahu ukázat, že Putinova administrativa za atentátem nestojí. Sledovala ho přece kontrarozvědka - a ta si ničeho divného nevšimla.

Zároveň však ukazuje, pod jak přísným dohledem ruského státu opozičník dlouhodobě, a především v době své otravy byl. Je tedy v podstatě nemožné, aby ruské bezpečnostní složky nevěděly, co se Navalnému děje. K atentátu došlo během jeho cesty po ruských městech, kde dává dohromady koalice, jež mají na řadě míst velkou šanci porazit Jednotné Rusko Vladimira Putina. Pro ruského prezidenta je to problém. A není jediný.

Protesty lidí v Bělorusku, kde dávají diktátorovi Lukašenkovi najevo únavu z jeho vlády, mohou na Putina působit jako zrcadlo možného budoucího dění v Rusku. Na Dálném východě země se přitom již delší dobu bouří proti Putinovi nespokojení lidé a stávky se mohou rozšiřovat do dalších míst Ruské federace. Tváří, která je mohla zastřešit, byl do své otravy právě Navalnyj. Jenže ten nyní bojuje o život. A jde o to, nakolik to zastraší ostatní.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].