Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Kolik pokusů o otravu Alexej Navalnyj ještě přežije

Šéf ruské opozice leží v bezvědomí v nemocnici

Alexej Navalnyj, 2019 • Autor: AP, Pavel Golovkin
Alexej Navalnyj, 2019 • Autor: AP, Pavel Golovkin

Nekorunovaný lídr ruské opozice Alexej Navalnyj leží v bezvědomí v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Přesně tolik jde nyní prohlásit opravdu s jistotou. Jak se hlavní kritik prezidenta Vladimira Putina do bezvědomí dostal a zda mu k tomu náhodou někdo nepomohl, to už je předmětem policejního vyšetřování a také mnoha spekulací a teorií, které hýbou internetem.

Jedno možné vysvětlení hospitalizace nabídla Navalného mluvčí Kira Jarmyš, podle které byl známý opozičník otráven zatím neznámou látkou. Jestliže se ukáže, že tomu tak skutečně bylo, nebylo by to poprvé – šéf protikorupčního fondu FBK a politický aktivista byl terčem útoků různých travičů už v minulosti a zatím všechny přežil. Bude tomu tak i nyní?

Pokud se skutečně jedná o otravu, nejspíše k ní muselo dojít někdy během čtvrtečního rána. Navalnyj se tou dobou nacházel na Sibiři, kde byl podpořit protivládní kandidáty před nadcházejícími regionálními volbami. Ve čtvrtek ráno se Navalnyj chystal Sibiř opustit a vrátit se domů do Moskvy. Ve městě Tomsk nasedl do letadla, ale do cíle už nedoletěl. Během letu se mu totiž udělalo tak špatně, že pilot letadla musel nouzově přistát v sibiřském městě Omsk.

O tom, co se na palubě odehrálo, poskytl svědectví jeden ze spolucestujících, podle kterého Navalnyj odešel na toaletu, ze které pak křičel bolestí. Jiný spolucestující na Twitteru zveřejnil video, na němž je jasně slyšet bolestivé sténání, které má patřit právě Navalnému. Následující video zveřejněné na Twitteru už ukazuje Navalného nehybně ležícího na lékařském lehátku, které zdravotníci nakládají do sanitky na letišti v Omsku.

„Předpokládáme, že Alexej byl otráven něčím vmíchaným do jeho čaje. To bylo to jediné, co od rána vypil. Lékaři říkají, že toxin se vstřebal rychleji díky horké tekutině,“ napsala na Twitteru Navalného mluvčí Kira Jarmyš, která Navalného doprovází. Svůj ranní čaj prý vypil v kavárně na letišti v Tomsku.

Zástupce hlavního lékaře v nemocnici v Omsku Anatolij Kaliničenko zatím veřejnosti neoznámil Navalného diagnózu. „Lékaři bojují o jeho život,“ řekl pouze přítomným novinářům s tím, že pacient se nachází v komatu a je připojený na plicní ventilátor. Do nemocnice přijeli také policejní vyšetřovatelé, kteří mají zjistit příčinu Navalného stavu a prověřit možnost otravy. Kira Jarmyš poté z místa tweetovala, že nemocnici je už víc policistů než lékařů. Stěžovala si také na to, že zatímco jí lékaři nic neřeknou, policii cosi šeptají tak, aby nic neslyšela.

Podle deníku Novaja Gazeta do Omsku nyní míří také Navalného osobní lékařka Anastasia Vasiljeva s cílem zajistit jeho převoz do nemocnice v některém západoevropském městě, případně do nemocnice v Moskvě. Lékař Jaroslav Jašikmin, který Navalného zdravotní stav dlouhodobě sleduje, deníku Novaja Gazeta řekl, že Navalnyj v poslední době působil zcela zdravě a verze o otrávení je tedy podle něho pravděpodobná.

Podle Navalného mluvčí aktuální situace v mnohém připomíná loňský červenec, kdy se opozičník rovněž ocitl v nemocnici poté, co se objevily nečekané zdravotní problémy připomínající otravu. Došlo k tomu v moskevském vězení, kam byl Navalnyj umístěn do třicetidenní vazby poté, co vyzýval Rusy, aby se zúčastnili protestů za svobodné volby do místního parlamentu. Loňská otrava ale nebyla tak závažná a aktivista během ní utrpěl „pouze“ silnou alergickou reakci, kdy měl opuchlý obličej a na kůži se mu objevily červené skvrny. Vzhledem k tomu, že Navalnyj údajně nikdy alergiemi netrpěl, jeho lékaři došli k tomu, že se jednalo o otravu.

Ještě dříve, v dubnu 2017, na Navalného v Moskvě zaútočil neznámý kolemjdoucí, který mu do obličeje vylil zelenou tekutinu. Útoky pomocí této v zásadě neškodné kapaliny jsou v Rusku celkem časté. Jejich hlavním smyslem je zabránit politikům ve vystupování před kamerami, protože barva jde z obličeje i z oblečení špatně odstranit. Zároveň neohrožuje zdraví zasaženého, takže za její použití útočníkovi nehrozí zákonný postih.

Nicméně do konkrétní zelené tekutiny, kterou byl před třemi lety zasažen Navalnyj, nejspíše kdosi přimíchal další toxickou látku, neboť opozičník po zásahu téměř přestal vidět na pravé oko. Byl poté léčen na speciální oční klinice v Barceloně a oznámil, že na pravé oko z 80 procent oslepl.

Útoky jedem na opoziční politiky a aktivisty nejsou v Rusku zcela neobvyklé. Většinou mají společné to, že se je nepodaří spolehlivě prokázat ani vyšetřit, kdo je spáchal. Kromě Navalného byl nejspíše terčem takového útoku i šéf nezávislého zpravodajského serveru Mediazona Pjotr Verzilov. Předloni na podzim, během soudního procesu s členkami hnutí Pussy Riot, které Verzilov podporuje, náhle přišel o zrak i schopnost mluvit. Byl hospitalizován v Moskvě a poté převezen do berlínské nemocnice Charité. Němečtí lékaři sice připustili, že byl s největší pravděpodobností otráven, v jeho těle však nenašli stopy po toxické látce.

Lékař v nemocnici v Omsku, kde je hospitalitován Navalnyj • Autor: AP
Lékař v nemocnici v Omsku, kde je hospitalitován Navalnyj • Autor: AP

Terčem útoku jedem se stal také opoziční novinář Vladimir Kara-Murza, který nyní žije v exilu. Vůbec nejznámější obětí je bývalý ruský špion Alexandr Litviněnko, otrávený v Británii - tam byl podobně napaden Sergej Skripal, ale útok přežil. Z útoků byli obviněni agenti ruských tajných služeb, Kreml nicméně jakoukoli účast odmítl.

Alexej Navalnyj, který se v minulosti neúspěšně pokoušel kandidovat na starostu Moskvy i na ruského prezidenta, je hlavním kritikem prezidenta Putina a jeho spolupracovníků. Jeho nadace Fond proti korupci (FBK) prostřednictvím vysoce sledovaného videokanálu na YouTube už roky upozorňuje na korupci vládních politiků. FBK za to byla loni zařazena na seznam zahraničních agentů, což policii umožňuje provádět v nadaci častější kontroly a komplikovat jí činnost. Za své protestní aktivity byl Navalnyj také mnohokrát uvězněn, vždy byl však po několika dnech či týdnech propuštěn na svobodu.

Podle ošetřujícího lékaře bude Navalného diagnóza oznámena ve čtvrtek večer. Pokud opozičník údajnou otravu přežije, vzhledem k jeho minulosti není těžké domyslet, koho z ní bude podezírat. Zároveň je pravděpodobné, že odhalit identitu útočníků bude velmi složité a pozadí aféry se nejspíš nikdy nedozvíme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].