Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Šéf rozvědky Mlejnek končí

Což dává vládě šanci se nadechnout

Petr Mlejnek • Autor: ČTK
Petr Mlejnek • Autor: ČTK

Poslední dny se čekalo jen na tento krok. Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek se rozhodl odejít. Potvrdil to Lidovým novinám. Kolem jeho jmenování do funkce se rozpoutala tak vášnivá debata, že to ohrožovalo nejen jeho úřad, ale i samu vládu.

Osm životů

Petr Mlejnek se ocitl pod palbou kritiky, protože měl v minulosti kontakty s podnikatelem Michalem Redlem, který je obviněný v korupční kauze Dozimetr. Dělo se tak sice v době, kdy nebyl v žádné veřejné funkci, ale pochybnosti tu zkrátka byly a neutichly ani po několika týdnech.

Podstatou tajných služeb je, že se o nich má mluvit co nejméně. Příliš velký rozruch ohrožuje jejich práci, i když přímo nezasahuje do plánovaných  akcí. Což nedávno zmiňoval i sám Mlejnek.

Jeho odchod byl s postupem času jediný možný krok. Tím spíše, když se s kritikou ozvali i vládní Piráti. Bylo jen otázkou, jak jeho krátká kariéra skončí. Kdyby byl odvolán vládou, musela by tím přiznat chybu. Proto se v podobných situacích většinou k odchodu „dobrovolně” rozhodne ten, jehož jmenování budí vášně. Takhle si všichni zachovají tvář. Mlejnek bude říkat, že se obětoval, vláda, že jí mrzí odchod tak zkušeného muže.

Tedy aspoň mohou doufat v to, že si zachovají tvář. Ministr vnitra Vít Rakušan, který se jménem Petra Mlejnka přišel, zažívá od vstupu do vlády jeden malér za druhým. Může mít pravdu, že se kolem něj točí různé vlivové skupiny, které si přejí jeho konec - ale on jim to usnadňuje jako málokdo.

Zatím nikdo nepřišel s něčím, co by dokazovalo, že si Mlejnka vybral proto, že měl kontakty s Redlem. Ne jim navzdory. Celé to tedy může být prostě „jen” smůla, do které se ale dostal unáhleným rozhodnutím. Kdyby byl Rakušan kocour, měl by si dát pozor, protože o osm životů už přišel. Ještě jedna podobná chyba a je konec. A vzhledem k tomu, že STAN přišel v posledních měsících téměř o svou kompletní elitu, byl by to zřejmě konec i tohoto uskupení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].