0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře10. 10. 20203 minuty

Babišův projev, který nikdy nezazní

Alternativní proslov českého premiéra k občanům

Vážení spoluobčané,

stojíme před úkolem, kterému nikdo z nás dosud nemusel čelit. Pandemie se rychle šíří a nemocnice začínají být zahlcené. Jde doslova o lidské životy. Neudělejte stejnou chybu jako já v srpnu, nepodceňujte koronavirus. Ano, mýlil jsem se a za nastalou situaci přebírám naprostou odpovědnost. Poučením je, že politická rozhodnutí nelze přijímat na základě reakcí na sociálních sítích. Omlouvám se.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Na sečtení politických účtů bude ještě čas. Teď musíme řešit dramatickou situaci. Uvědomuji si, že nemalá část společnosti ke mně nemá důvěru. V opatřeních vidí mnozí snahu omezit svobodu. Proto se od tohoto okamžiku budou všech jednání vlády a krizového štábu účastnit zástupci opozice Ivan Bartoš a Petr Fiala. Neznamená to, že ponesou odpovědnost za naše rozhodnutí, ale budou moci kontrolovat všechny naše kroky. Případně navrhovat řešení.

Zároveň jsem požádal porevoluční premiéry o společné jednání. Rozdělují nás velké politické spory, ale každý z nich čelil nějaké složité situaci a může pomoci nápadem či postřehem, jak situaci řešit. Všichni pozvání přijali, čímž dokazujeme, že teď táhneme za jeden provaz. Prezidenta jsem poprosil, aby si opět v tichosti užíval Lány.

Požádal jsem také zástupce velkých organizací, jako jsou církve, skauti a nevládní organizace, aby se zapojili do veřejné debaty, proč je třeba omezení dodržovat. Na jaře tyto organizace pomáhaly s péčí o nejslabší, nyní je znovu o tuto velkorysou pomoc prosím.

Jak už řekl ministr zdravotnictví, pokud jste v minulosti pracovali ve zdravotnictví a máte možnost pomoci, zavolejte na číslo, které vidíte na obrazovce. Naši koordinátoři vás přidělí k nemocnici, kde dochází personál. A to se děje každým dnem rychleji, protože lékaři a sestry jsou nejčastěji nakaženou skupinou.

Situace je vážná. A upřímně říkám, že nikdo z nás netuší, jak dlouho potrvá. Musíme se ale obrnit trpělivostí a vybavit empatií. Zvládneme to, pokud se pomyslně opřeme jeden o druhého. Tak jako se virus šíří kontaktem mezi námi, může se šířit i naděje. Máme dost prostředků na to, abychom to zvládli, mladší generace snášejí nákazu dobře, musíme jen ochránit ty ohrožené a nezahltit nemocnice.

Vláda už přijala okamžitou pomoc podnikatelům, kteří jsou situací zasažení. Nebudeme čekat jako na jaře, víme, že je nutné prostředky poskytnout okamžitě. Ministr Havlíček vás seznámí se všemi podpůrnými programy. Ministr Zaorálek pak představí podporu kultury, kterou rozhodně nevnímáme jako volnočasovou aktivitu. Z dějin této země si rádi připomínáme zejména kulturní dědictví, takže si uvědomujeme, jak důležité je umění pro společnost.

Oproti jaru jsme se poučili i v tom, že je třeba pomoci sociálně slabým rodinám a samoživitelkám. Vytvořil jsem tým složený ze sociologů, psychologů a nevládních organizací, aby nám pomohli vytvořit síť, kterou nepropadne zejména žádné dítě. Do lokalit s největšími sociálními problémy vysíláme zástupce, kteří budou po dohodě se samosprávou koordinovat případnou vládní pomoc.

Pro vládu je důležité, aby se veřejnost v tuto chvíli starala jen o zdraví, nikoli o svou živnost. Nenecháme vás v tom. Ale bez vás nezmůžeme nic.

Tak jsme se zasnili a zpátky do reality, kde za vše mohou jen ti druzí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].