Miloš Zeman
Prezident při projevu na TV Prima; ilustrační foto

“Nechci být cynik, ale někdy natahují ruku i podniky, které by za normálních okolností zkrachovaly, i kdyby tady žádný koronavirus nebyl. Čili jsem zastáncem toho, čemu se říká COVID III. To znamená dlouhodobé, státem garantované úvěry s nízkou úrokovou sazbou a odloženou dobou splatnosti. A když podnikatelé nedokážou tento úvěr využít a zkrachují, nu, tak se pročistí trh. Protože jejich firma, když tuto pomoc nedokázala využít, je zřejmě neschopná, nebo jsou přesněji řečeno neschopní ti podnikatelé,” prohlásil český prezident.

Miloš Zeman cynik je, to víme - citát je z rozhovoru MF Dnes, kde to vypadá, že prezident kladl otázky sám sobě. Hlavně ale vůbec netuší, co se v zemi děje. Posuzuje nepochybně podle šejdířů, jako je jeho kancléř Vratislav Mynář, kteří si to vždy nějak zařídí, ale slušní podnikatelé to nemají a nebudou mít snadné. A to je řečeno jemně. V ohrožení existence jsou i ti, kteří dělají vše správně.

Reklama
Reklama

Zeman také evidentně zapomíná, že ty podniky dávají lidem práci. Nemálo občanů se tak bojí, jestli se uživí. Cynismus prezidenta v tak vážné situaci je naprosto za hranou slušnosti. V této době potřebuje společnost zcela jinou hlavu státu: bylo by třeba někoho, kdo bude lidem dodávat odvahu, zajímat se o jejich příběhy, bude spojovat vládu a opozici. Nebo aspoň bude mlčet. Rozhodně nepotřebuje, aby dobře zabezpečený muž, o kterého pečují desítky státních zaměstnanců, dával lidem tak absurdní rady.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte