Vršany u Mostu
Autor: ČTK

Není těžké si neoblíbit starostu Řeporyj a známého člena ODS Pavla Novotného. Jak známo, v televizi a na sociálních sítích nadává svým politickým soupeřům, vystavuje své nepříliš ladné tělesné partie a z vulgarit si udělal běžnou součást komunikace s takovou lehkostí, že se člověk děsí, kdo všechno se tím bude inspirovat. To všechno se dá ovšem snést, nebo v tom nalézt dokonce zalíbení - pokud uvěříme, že Novotný použitím těchto drastických metod upozorňuje na problémy, s nimiž si slušnost neví rady.

Sám Novotný ale jako by téhle logice najednou nerozuměl. Důkazem je jeho tweet na adresu aktivistů z ekologické organizace Greenpeace blokujících velkorypadlo na hnědé uhlí ve Vršanech na Mostu. Starosta totiž na jejich adresu napsal: “Pozatýkat a klidně předtím natvrdo kroutit ruce za zády, aby to i bolelo, prostě jako když se pacifikuje zloděj přistižený přímo při vloupání. Nedělat rozdíly. Kdyby tu slečnu vzali pendrekem, nebude mi to vadit, je mi líto, pokud jsem vás zklamal.”

Reklama
Reklama

Zklamání asi není to pravé slovo, pokud jsme realisticky od Novotného něco jako obranu Greenpeace nečekali. Jde spíš o nepochopení, o co se v akci na rypadle hraje. A podle různých ohlasů je to nepochopení sdílené pravděpodobně velkou částí české veřejnosti.

Někteří to chápou už dnes, jiní budou potřebovat ještě řadu let. Dá se ale čekat, že na tuhle českou politiku stůj co stůj vytěžit hnědé uhlí a bez ohledu na následky ho s mizernou účinností prohnat elektrárenskými komíny se bude jednou pohlížet jako na akt vrcholného cynismu a nezodpovědnosti. Stane se to v době, až se vyhrotí problémy spojené se změnou klimatu a ani relativně bohaté a dobře fungující země jako Česko nebudou zvládat jejich následky. Dojde k poklesu životní úrovně, v mnohém i ohrožení životů.

Pak možná i lidem jako Pavel Novotný dojde, že ochromit práci rypadla na tři dny byla nejvíc ze všeho zoufalá a adekvátní forma protestu. Podobně jako když se on v TV Barrandov brání rozpínavosti  komunistů sprostými nadávkami na jejich adresu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2363

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte