Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Proč je důležité, aby Cherson byl znovu ukrajinský

Úspěch protiofenzívy by pomohl Kyjevu ukázat, že západní dodávky zbraní mají zásadní význam

Německá samohybná houfnice cestě k ukrajinské armádě; ilustrační foto • Autor: Profimedia
Německá samohybná houfnice cestě k ukrajinské armádě; ilustrační foto • Autor: Profimedia

V souvislosti s počínající ukrajinskou protiofenzivou v oblasti okupovaného jihoukrajinského města Cherson nedaleko Černého moře se mluví o tom, kolik má ruská i ukrajinská strana aktuálně vojáků, zbraní a jak dobře má kdo zajištěné zásobovací trasy. Z toho experti vyvozují, kdo má momentálně navrch (přičemž v odhadech se liší). Spekuluje se také, jestli je skutečně hlavním cílem Ukrajinců osvobodit Cherson, nebo jestli to není léčka na Rusy, aby sem poslali posily a oslabili tak vojenskou přítomnost na Donbase, kde by Kyjev mohl bleskově zaútočit.

Jisté je, že na protiofensivu, ať už bude vypadat jakkoliv, Ukrajina nebude mít nekonečné množství času. Ruská armáda si sice léčí rány z těžkých bojů na Donbase, ale také doplňuje své početní stavy, seč může. Otevřené okno příležitosti pro Ukrajinu proto bude poměrně krátké – ale když ho využije, má nepochybně šanci na jisté vojenské úspěchy.

Cherson přitom nemusí být v hledáčku Kyjeva jen kvůli tomu, že ten, kdo toto město drží, má volnější přístup na Krym a kontroluje dodávky vody na Rusy okupovaný poloostrov. Právě zde k protiofenzivě nejsou jen vojensko-strategické důvody, ale také humanitární a politické. Objevuje se množství důkazů o věznění, mučení a vraždění místních obyvatel Rusy, válka má však také svoji symbolickou rovinu, a tu nyní jde především.

Upozornil na to emeritní profesor válečných studií z londýnské King College Lawrence Freedman, když ve své analýze dospěl k tomu, že Ukrajina bytostně potřebuje Západu ukázat, že jeho dodávky zbraní mají zásadní význam. Válka již narušila světový obchod, roztočila v řadě zemí inflaci, na podzim a v zimě se očekává se problém s energiemi a teplem. Rusko přiškrcuje kohoutky plynu a může je vypnout úplně.

Političtí vůdci v Evropě a Americe chápou, že vinu za obtíže západních obyvatel nese Rusko, a nepochybně si stále uvědomují, že jakékoliv válečné vítězství Moskvy by bylo pro bezpečnost v Evropě devastující. Ale nemusí to tak být věčně. Úspěch v Chersonu, případně v jiné části země, by naopak Kyjev mohl prezentovat jako výsledek vojenské pomoci Západu. Což by také skutečně byl – a usnadnilo by to další dodávky zbraní.

Kdyby naopak průlom nepřišel, pro západní politiky by bylo stále obtížnější obhajovat pomoc Ukrajině před svými chudnoucími a znejistělými občany. Táhnoucí se opotřebovávací válka bez jasných výsledků by pozici Kyjeva oslabila. Ne snad, že by Západ přestal těžce zkoušené zemi zcela pomáhat, s ohledem na veřejné mínění by však jeho političtí představitelé byli náchylnější tlačit Ukrajinu k nějaké mírové dohodě s Ruskem, která by pro Kyjev znamenala územní ztráty, a stejně by nepřinesla dlouhodobou stabilitu v širším regionu. Proto je tak důležité, aby Cherson byl znovu ukrajinský.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].