Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentář

Pomoc ukrajinské armádě má morální rozměr i ekonomický bonus

Podstatnější než kompenzace za dodávky je impuls pro skomírající český zbrojní průmysl

Tank T-72; ilustrační foto • Autor: ČTK
Tank T-72; ilustrační foto • Autor: ČTK

Česká republika poslala během jedenácti měsíců na Ukrajinu – aspoň pokud jde o dodávky ministerstva obrany schválené vládou – zbraně v hodnotě přes čtyři miliardy korun. Je to ale jen část naší vojenské pomoci ruskou agresí svíranému spojenci. V rámci sbírek, finančních podpor našich dodávek ze zahraničí nebo smluv s ukrajinskou vládou dosahuje objem z Česka dodaných nebo objednaných zbraní a munice padesáti miliard korun.

 K první, vládní pomoci. Poslali jsme na Ukrajinu i zbraně, které byly součástí výzbroje české armády. Armáda ale dostane za své dodávky – třeba tanky a vrtulníky ruské výroby, s nimiž umí ukrajinští vojáci zacházet -  kompenzaci z Německa, které nám během jednání o nákupu moderní verze tanků Leopard nabídlo zdarma 15 kusů starších kusů tohoto typu. A také z USA, které do Česka odešlou namísto objednaných 12 kusů vrtulníků Venom a Viper celkem 20 strojů.

Navíc velká část zbrojních dodávek na Ukrajinu schválených vládou bude kompenzována z fondů Evropské unie. Jak oznámilo v pátek ministerstvo obrany, dorazila na účet rezortu první platba ve výši necelých dvou set milionů korun od EU jako náhrada za vojenský materiál dodaný na Ukrajinu. Evropská unie zatím schválila v přepočtu výplatu zhruba dvou miliard korun, které přijdou za „pomoc Ukrajině“ do Prahy letos a v dalších letech.

Podstatnější než kompenzace za dodávky je ale zpráva pro donedávna skomírající český zbrojní průmysl a na něj navázané tuzemské subdodavatele. Ukrajinská armáda si loni v Česku objednala a částečně odebrala podle několika zdrojů zbraně za zhruba čtyřicet miliard korun. Navíc se dohodla s několika českými zbrojními firmami, že přesune část své válkou ohrožené výroby do Česka.

Odkazovat na fakt, že se válka na Ukrajině vyplatí Česku i ekonomicky, může navozovat pocit cynického pohledu na utrpení Ukrajinců. Bylo by samozřejmě lepší odzbrojovat a zbrojní výrobu tlumit než obráceně. Bylo by samozřejmě příjemnější psát třeba o tom, jak se ekonomicky vyplatí český vývoz osobních automobilů na Ukrajinu. Ale realitou je kremelská agrese.

Tedy vzkaz všem, kteří mají pocit, jak strašlivě na vojenskou pomoc Ukrajině doplácíme. Nedoplácíme. A připomeňme fakt, který minulý týden znovu zmínil náčelník generálního štábu Karel Řehka - Ukrajina je klíčová i pro naši obranu před ruskou agresí a je naší povinností jí pomáhat. Že tahle pomoc není finančně ztrátová, je bonus.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].