0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře18. 10. 20163 minuty

Hradní memorandum k Číně je ponižující

Prezident, premiér a předsedové obou komor Parlamentu se distancovali od setkání s dalajlámou

Loni měl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek podle informací Respektu po členech vlády chtít, aby nikdo z nich nepřijímal dalajlámu. Obával se, že by to mohlo nabourat jeho a premiérův plán začít s Čínou více obchodovat a ekonomicky spolupracovat. Dalajláma, který zosobňuje nezávislost Čínou okupovaného Tibetu, východní velmoci dlouhodobě vadí; na Západě její diplomaté podrážděně reagují na jakékoliv politické přijetí jeho osoby. A vyhrožují, že když k tomu dojde, žádný byznys nebude.

Vládní jednota ale není tak pevná, jak by si Zaorálek a Sobotka přáli.  S dalajlámou si při jeho nynější pražské návštěvě podali ruce lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr kultury Daniel Herman. Dali tak najevo, že existují i jiné hodnoty než právě jen byznys. A že se k nim Česko, alespoň těmito politiky zastoupená část, hlásí. Ostatně byla to právě zdejší zahraniční politika, která roky stavěla svůj étos na havlovské tradici podpory lidských práv.

Reklama

Sociální demokraté to tak delší dobu nevidí - a ještě výraznější je v tomhle směru prezident Miloš Zeman. Právě v úterý to čtyři nejvyšší ústavní činitelé stvrdili.  Prezident, premiér a předsedové obou komor Parlamentu společně podepsali prohlášení, ve kterém stojí:

„Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet.  Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány. “

Je zcela normální, že evropské země chtějí mít s Čínou dobré vztahy. A je celkem běžné, že s dalajlámou se neschází premiéři. Zcela mimo vkus a v Evropě ojedinělé ovšem je, aby nejvyšší ústavní činitelé vydávali takto ponížené memorandum. Jde totiž o velmi silný instrument. Společně by měli vystupovat až ve chvíli, kdy by země byla ohrožena z bezpečnostního hlediska, ne když se bojí o několik kontraktů.

Měla snad vláda zakázat návštěvu prezidenta Zemana na ostrově Rhodos, kam jel na pozvání Putinova muže Vladimira Jakunina? Proč mu v pondělí ministři odkývali proplacení cesty, když Jakunin a lidé, které zosobňuje, představují pro Česko reálnou hrozbu. A proč premiér a další politici neprotestovali, když právě tahle cesta kazí naše spojenecké vztahy s Amerikou?

Navíc je velmi nestandardní, že prohlášení vyšlo na webu Hradu. Za zahraniční politiku odpovídá vláda a na jejích stránkách, a dokonce ani na stránce ministerstva zahraničí, toto prohlášení není. Jde tedy evidentně o akci vyvolanou prezidentem, který má s čínskými podnikateli nejbližší vztahy.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].