Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost

Dalajláma se vrátí na Hradčanské náměstí

Vystoupí na místě, kam nebyli vpuštěni demonstranti proti změně české zahraniční politiky

1210CR_CINA_DIPLOMACIE_VIRA_PREZIDENT_TIBET_DALAJLAMA_HAVEL_6_207
Autor: ČTK

Jednou z nejslavnějších vět prvního novoročního projevu čerstvě zvoleného prezidenta Havla je nepochybně konstatování, že tahle země nevzkvétá.  Vystoupení mělo ale i několik dalších pozoruhodných míst včetně toho, že jako první úřadující hlava nějakého státu v něm pozval na oficielní návštěvu tibetského duchovního vůdce dalajlámu. Do té doby to nikdo ze státníků neudělal, byl to až Havel, který dalajlámovi v tomhle směru prorazil cestu a pomohl mu dostat centra do mezinárodní pozornosti problém Tibetu okupovaného Čínou.

Dalajláma dorazil záhy, již na začátku února 1990. Kromě setkání s prezidentem se pomodlil u sochy svatého Václava, besedoval s umělci a studenty v Realistickém divadle, viděl se i s kardinálem Františkem Tomáškem. K pražanům pak promluvil z malého balkonu arcibiskupského paláce. Dalajláma pak přijel do Prahy ještě mnohokrát; Česko se stalo pátou nejnavštěvovanější zemí na jeho cestách.

Reklama
Reklama

Oba pojila úcta a přátelství. Havel se s dalajlámou viděl ještě krátce před smrtí - a lidé, kteří u schůzky byli, ji popisují jako symbolické rozloučení. Dalajláma cítil, že Havel už tu dlouho nebude, objal ho a dal mu kolem krku tibetský bílý šál a zlaté kolo, symbol duchovní změny, ochrany a schopnosti překonávat překážky. „Požádal jsem ho, aby žil ještě deset let,“ řekl při odchodu z jeho kanceláře. Osmí dní poté Havel zemřel.

Nadcházející pondělí přijede Jeho Svatost do Prahy opět, už pojedenácté. Dalajláma vystoupí na Havlově konferenci Fórum 2000 a po dvaceti šesti letech se vrátí i na Hradčanské náměstí. „Chtěli jsme, aby se s ním mohli lidé potkat tam, kde to všechno začalo,“ říká jedna z pořadatelek akce Kateřina Jacques Bursíková.

Dalajláma přijíždí v době, kdy došlo k otočce české zahraniční politiky vůči Číně. Vše vyvrcholilo letos v zimě návštěvou čínského prezidenta a podpisem několika ekonomických kontraktů. Prezident Zeman i Sobotkova vláda upozadili téma Tibetu a lidských práv, za důležité považují především ekonomické vztahy. Část české veřejnosti se proti tomu postavila, nesouhlas chtěli lidé vyjádřit na demonstracích, a to i před Pražským hradem. Zabránila jim v tom však policie.

A právě na místě, kam nebyli demonstranti vpuštěni, teď vystoupí dalajlama. Akce se tentokrát nezúčastní kardinál, jeho současný nástupce Dominik Duka bude mít údajně v tu chvíli jiný program, a proto dalajláma nepromluví z balkónu arcibiskupského paláce. Vystoupí pod ním a zdrží se na tomto místě od jedné do dvou hodin odpoledne.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1672
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte